Forum Forum podatkoweInne

Darowizna w rodzinie

Darowizna w rodzinie

skomentuj
Money.pl / 2008-07-05 20:23
Komentarze do wiadomości: Darowizna w rodzinie.
Wyświetlaj:
Evv / 83.9.26.* / 2019-09-26 19:51
Dzień dobry,potrzebuje porady- mąż siostry mojej mamy chce podarować mi działkę rolno-budowlana, czy aby nie płacić podatku może przepisać w darowiznie działkę na żonę,żona na siostrę a siostra czyli moja mama na mnie? Czy jest to zgodne z prawem czy trzeba odczekac jakis czas?
Ja104 / 83.9.9.* / 2019-08-31 21:43
Witam,
Czy w sytuacji, gdy mój rodzic przekaże mi pieniądze na konto (60 tys.), jestem zobowiązana do opłacenia jakiś podatków? Czy wystarczy zgłosić darowiznę do Urzędu Skarbowego na formularzu SD-Z2 i wyciąg bankowy i nie będzie się to wiązało z opłatami?
dyniakia / 89.64.40.* / 2019-07-29 19:43
My musieliśmy w takiej sytuacji skorzystać z pomocy notariusz Cejrowskiej. Niestety bez pomocy specjalisty niekiedy się nie obędzie, wszystko nam wyjaśniła i zrobiła, co trzeba, żeby wszystko było legalnie.
anna.k / 91.196.10.* / 2019-07-24 09:33
Potrzebuje pomocy!!!
Otrzymałam pieniądze od rodziców, którzy wybrali je z konta (więc mają potwierdzenie wybrania pieniędzy z konta). Dali mi je do ręki a ja wpłaciłam na konto. Czy uznają mi to jako darowizna?
Abecede / 2017-08-10 11:14
Błagam pomozcie! Potrzebuje szybkiej odpowiedzi. Czy jeśli matka przpisze w darowiźnie synowi działkę (z całym gospodarstwem), to czy da się zrobić tak żeby jego żonie się to nie należało? W sensie takim ze w razie później ewentualnego rozwodu, jej się nic nie należało? Czy konieczna jest rozdzielnosc majątkowa?
wiwan / 2017-08-18 10:44
Da się, co więcej tak się dzieje SAMO*, z automatu, że darowizna wchodzi do majątku odrębnego obdarowanego bez względu na to, czy pozostaje on we wspólności małżeńskiej.

Czyli dopiero sytuacja odwrotna, w której matka chce, by darowizna weszła do majątku wspólnego syna i synowej wymaga wyraźnego zapisu w akcie notarialnym.

* art. 33, pkt 2 KRO.
Pan Jarek / 2017-08-08 06:59
Witam. 3,5 roku temu moi rodzice przepisali mi mieszkanie (forma darowizny). W chwili obecnej rodzice nie żyją - mieszkanie jest puste. Czy owe mieszkanie mogę już przepisać na pełnoletniego syna czy muszę czekać do "karencyjnych" 5-ciu lat ???
wiwan / 2017-08-18 10:39
Jeśli 'przepisać' oznacza darować albo zapisać w testamencie to nie ma żadnej karencji.
Mira119 / 84.149.218.* / 2015-06-23 17:57
Mam pytanie , moje rodzenstwo ma problemy finansowe .Wpadli wiec na pomysl, zeby nasza matka podarowala mi mieszkanie 38m2( bedzie tam mieszkac dozywotnio) a ja zrobie na nich darowizne w formie pienieznej (tz kazdy 1/3 wartosci). .Proponuja zeby umowa byla napisana miedzy nami a pieniadze chca do reki. Nie mieszkam w Polsce i nie jestem w Polsce zameldowana, bazuje tylko na wiadomosciach internetowych a one nie zawsze sa jasne. Pytanie jaki i kto placi podatek? I jakie bylaby najlepsze rozwiazanie ?
dziekuje
wiwan / 2015-06-24 10:43
1. Po co do tego mieszać matkę i mieszkanie ? Nie do końca też zrozumiałem, czy ta darowizny (1/3) ma też dotyczyć matki. Jeśli tak to zachodzi kwestia jej pozorności czyli ukrytej sprzedaży 1/3 udziału w mieszkaniu.

2. Podatek od darowizny obciąża obdarowanego. W tak bliskiej relacji pokrewieństwa, a więc w tzw. zerowej grupie podatkowej jest on do uniknięcia:
- na skutek formy notarialnej darowizny. Zatem Pani jako obdarowana nieruchomością skorzysta z niego automatycznie- bo odpis aktu wędruje do US
- przy odpowiednim zgłoszeniu i okolicznościach darowizny nienotarialnej do US obdarowanego. Chodzi o termin 6 miesięcy, formularz SD-Z2 i .. w przypadku środków pieniężnych przelew na konto, przekaz pocztowy.

Darowizna pieniędzy 'do ręki' nawet pokwitowana nie da podstawy do zwolnienia z podatku od darowizny.
Katarzyna807 / 157.158.183.* / 2015-06-09 22:12
Witam,
Mam pytanie, czy jeśli w tym samym czasie dostanę dwie darowizny: jedną od ojca a drugą od brata ( w sumie 100 000zł) na zakup mieszkania, to czy gdy zgłoszę obie i udokumentuję, że pieniądze zostały przeznaczone na zakup mieszkania to są zwolnione od podatku?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
wiwan / 2015-06-11 11:34
By skorzystać ze zwolnienia tych darowizn (art. 4a, ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn) od podatku od spadków i darowizn NIE ma potrzeby wykazywania celu/sposobu ich spożytkowania. Zwolnienie wynika z pokrewieństwa darczyńców (tzw. zerwa grupa podatkowa) oraz dotrzymania terminu/formy zgłoszenia w swoim US.

Potrzeba taka (cel mieszkaniowy) jest ( art.4, ust.1, pkt. 5 ustawy) tylko w przypadku darowizny od teścia,teściowej, synowej i zięcia- bo są to osoby z tzw. pierwszej gr. podatkowej, które nie należą do zerowej. I dotyczy tylko nieznacznych kwot.
Fedrus / 149.156.54.* / 2015-06-08 15:50
35 lat temu mój wuj wraz z żoną, korzystając z "odwilży" w komunistycznym kordonie władzy udaje się na wakacje do Jugosławii i ucieka wraz z żoną i dziećmi najpierw do Austrii, a następnie do Kanady. Zostawia w Polsce mieszkanie i warsztat samochodowy, które w tamtym systemie politycznym nie stanowią dla niego rzeczowych wartości wedle zachowanej korespondencji. Początkowo aktami notarialnymi upoważnia moich rodziców do sprzedaży tego majątku i postąpienia z pieniędzmi "wedle woli". Ostatecznie spisuje dwa nowe akty notarialne, na mocy których ojciec ma dzierżawić jego warsztat (płacąc dzierżawę jego rodzicom), a mieszkanie zostaje "przepisane" na mnie jako darowizna z woli obojga małżonków (wuja i ciotki). Mieszkam już w nim 30 lat. W między czasie wuj rozwiódł się z ciotką (jest teraz dla mnie obcą osobą), sprzedał też warsztat w Polsce, rozwiązując umowę dzierżawy z mym ojcem. Mieszkaniem, ani mną mimo kilkukrotnego pobytu w kraju w okresie 35-u lat nie interesuje się. Aż do tego roku, gdy będąc już na emeryturze, odrzucony prze całe swoje kanadyjskie i polskie środowisko (dzieci, braci oraz drugą partnerkę,nagle przypomina sobie o mieszkaniu pozostawionym mi w darowiźnie ponad pół wieku temu. Mieszkaniu, którego jestem wedle papierów spółdzielczych i wpisu do ksiąg wieczystych jedynym właścicielem. Wuj bombarduje Sąd różnymi pismami argumentując, że akt darowizny był "lewizną" spreparowaną dla władz komunistycznych w celu zapobieżenia utraty tej nieruchomości na rzecz państwa, a on jakoby zawarł umowę ustną, na podstawie której moi rodzice mieli to mieszkanie dla niego przechować, aż on nie wróci dokonać żywota w kraju. Wuj ma dość ciężki charakter, powiedziałbym psychopatyczny,jest bardzo konfliktowy nie stroni również od kieliszka. Jest zdesperowany aby zamieszkać ze mną lub w całości mieszkanie odzyskać. Obawiam się prowokacji, nawet samookaleczenia z jego strony byle tylko wykazać moją niewdzięczność. Tu chciałbym zapytać znawców tematu jakie są jego szanse i jak ja mam najlepiej postąpić.
wiwan / 2015-06-08 20:22
Przecież to nie ma nic wspólnego z podatkami.
To zwykła kwestia cywilno-prawna czy to odwołania darowizny czy też powołania się na wady prawne oświadczenia woli o jej dokonaniu.

To pierwsze wymagałoby istnienia rażącej niewdzięczności obdarowanego. To drugie- udowodnienia, że darczyńca był nieświadomy dokonanej czynności prawnej albo do niej zmuszony itp.
baskaa1a / 2015-05-31 12:06
Witam,

Kilka lat temu, kupiłam mieszkanie na kredyt. Ponieważ nie miałam zdolności kredytowej, mieszkanie zostało kupione do spółki z moja siostrą i jej mężem. Na nich był kredyt, który ja spłacałam. Właśnie kończę spłatę kredytu i chce przepisać mieszkanie na siebie. W przypadku siostry, to darowizna, ale szwagier to nie moja rodzina. Proszę o podpowiedź jak to załatwić, aby ponieść jak najmniejszy koszt tej operacji
wiwan / 2015-06-02 11:14
W zakresie podatku od darowizn- najpierw przekazanie udziału szwagra swej żonie. Ale to też koszt tyle, że notarialny.
klaudyska892 / 46.77.124.* / 2015-05-30 19:15
Witam.
Mam pytanie rodzice przepisali dzialke z domkiem na brata (który chce się tam budować) a w przyszlosci zamierzają mi przepisac plac z domem w ktorym teraz mieszkamy razem z rodzicami i chce się zapytać czy musze bratu dać splate wspomne że dom z placem ma większą wartosc
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-06-02 11:18
To nie jest kwestia podatkowa, ale cywilno-prawna. Z grubsza - pojawi się kwestia zachowku dla brata po śmierci rodziców, jeśli do tego czasu nie uzyska jakichś jeszcze darowizn od rodziców, albo zapisu testamentowego/windykacyjnego. Obecnie - taka jest wola rodziców i obecnie nie rodzi prawnego obowiązku wyrównań finansowych w rodzinie.

Właściwy dział forum:

http://www.money.pl/forum/katalog,5,0,0,40,0,prawo.html
aga87375 / 86.6.129.* / 2015-05-23 20:37
witam . 3 lata temu moja babcia przepisalami aktem notarialnym - testament wszystko co posiada . pol roku temu moj wujek a jej syn dowiedzial sie o tym i oswiadczyl ze i tak to zniesie lub wezmie zachowek ( juz odziedziczyl jedna gospodarke po dziadku). MOJE PYTANIE jak moja babcia powinnla przepisac swoj majatek zeby nie mozna bylo go podwazyc lub skladac roszczen o zachowek. czy najlepszym wyjsciem bylo by przepisac jako darowizne? ile musialabym zaplacic darowizny ? moze jest jeszcze jakies inne wyjscie. dziekuje bardzo za porade
wiwan / 2015-05-27 12:14
To kwestie przecież pozapodatkowe (tj. podatki są jedynie konsekwencją podjętej czynności prawnej).

Co do zasady ani testament ani darowizna uczynione przez spadkodawcę nie wykluczają prawa spadkobiercy do uzyskania zachowku.
Definitywne byłoby wydziedziczenie wujka.

Podważanie testamentu- gdy miałby on wady prawne- np. został spisany w sytuacji przymusu albo braku rozeznania sytuacji przez spisującego.

To wszystko kwestie cywilno-prawne na ten dział:

http://www.money.pl/forum/grupa,43,0,0,40,0,cywilne.html
aga87375 / 86.6.129.* / 2015-05-28 17:38
witam , dziekuje za odpowiedz . mam jeszcze pytanie . jak najlepiej wydziedziczyc wujka oraz mojego ojca ? babcia nie chce zebym pozniej miala jakies sprawy sadowe planuje zrobic remont generalny a wiadomo jesli wujek bedzie mial zachowek to przyjdzie rzeczoznawca ktory oceni majatek w obecnym stanie a nie w takim jakim go odziedziczylam , dziekuje
wiwan / 2015-05-28 22:41
Ponownie wskazuję dział forum WŁAŚCIWY na takie pytania:

http://www.money.pl/forum/grupa,43,0,0,40,0,cywilne.html
jan639 / 83.29.22.* / 2015-04-03 11:50
Córka mieszka w Niemczech i chce podarować ojcu samochód czy ojciec musi płacić podatek
--
wiwan / 2015-04-07 13:24
Nie musi. W jaki sposób/dlaczego- zależy od wartości samochodu, zgłoszenia darowizny do US obdarowanego.
Bo jak rozumiem obywatelstwo córka nadal ma polskie ?
Piotr888 / 193.109.212.* / 2015-03-09 11:19
Szanowni Państwo,

Matka mojej dziewczyny otrzymała w spadku 100.000 zł z tytułu mieszkania. Chcemy kupić w dziewczyną mieszkanie i wykorzystać te pieniądze bez płacenia podatku. Czy gdy Matka przekaże córce darowiznę, która wykorzysta ją na cele mieszkaniowe to zwolni to ją z podatku? Czy Matka musi być współwłaścicielem mieszkania w akcie notarialnym a potem udziały przepisać w darowiźnie córce? Są jakieś obostrzenia/terminy?

Dziękuję i pozdrawiam,

Piotr
alicjaaaa / 77.112.251.* / 2015-03-25 09:21
Witam. Mam takie pytanie. Tesciowie chcą nam przepisać działkę z tym ze jest ona własnością teścia i teściowej a teść pracuje za granicą. Mezowi zależy na czasie ale teść przyjeżdża tylko na weekendy wiec średnio ma jak dokonać darowizny i po załatwiać wszystkie dokumenty. I tu pytanie, czy teściowa jako współwłaściciel sama może dokonać tych formalności np z pisemną zgodą teścia czy tylko osobiście oboje muszą być obecni? Pozdrawiam.
--
wiwan / 2015-03-25 18:23
Teść musi ustanowić pełnomocnika notarialnie, z klauzulą 'apostille', a w Polsce- jego tłumaczenie przysięgłe.
wiwan / 2015-03-10 13:17
Co znaczy 'z tytułu mieszkania' ?

Matka może dokonać darowizny pieniężnej na rzecz swojej córki bez względu na to, czy pieniądze uzyskała w spadku, w lotto czy zarobiła.

Córka jako członek tzw. zerowej grupy podatkowej skorzysta ze zwolnienia z podatku od tej darowizny, jeśli będzie ona dokonana przelewem/przekazem pocztowym i odpowiednio do US przez córkę zgłoszona.

Większy problem w sytuacji, gdy chcesz być współwłaścicielem tego kupionego mieszkania.
szmidt498 / 83.4.216.* / 2015-02-14 09:13
ile podatku zapłaci moja bratanica za podarowane przezemnie mieszkanie o wartości 150 000 zł.
wiwan / 2015-02-16 17:15
Wg. tej skali:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

- dla II grupy podatkowej, kwota wolna w niej to 7 276 zł

Wychodzi, że 16 305 zł.
do początku nowsze
1 2 3 4 5
skomentuj

Najnowsze wpisy