Forum Forum podatkoweInne

Darowizna w rodzinie

Darowizna w rodzinie

Money.pl / 2008-07-05 20:23
Komentarze do wiadomości: Darowizna w rodzinie.
Wyświetlaj:
Fedrus / 149.156.54.* / 2015-06-08 15:50
35 lat temu mój wuj wraz z żoną, korzystając z "odwilży" w komunistycznym kordonie władzy udaje się na wakacje do Jugosławii i ucieka wraz z żoną i dziećmi najpierw do Austrii, a następnie do Kanady. Zostawia w Polsce mieszkanie i warsztat samochodowy, które w tamtym systemie politycznym nie stanowią dla niego rzeczowych wartości wedle zachowanej korespondencji. Początkowo aktami notarialnymi upoważnia moich rodziców do sprzedaży tego majątku i postąpienia z pieniędzmi "wedle woli". Ostatecznie spisuje dwa nowe akty notarialne, na mocy których ojciec ma dzierżawić jego warsztat (płacąc dzierżawę jego rodzicom), a mieszkanie zostaje "przepisane" na mnie jako darowizna z woli obojga małżonków (wuja i ciotki). Mieszkam już w nim 30 lat. W między czasie wuj rozwiódł się z ciotką (jest teraz dla mnie obcą osobą), sprzedał też warsztat w Polsce, rozwiązując umowę dzierżawy z mym ojcem. Mieszkaniem, ani mną mimo kilkukrotnego pobytu w kraju w okresie 35-u lat nie interesuje się. Aż do tego roku, gdy będąc już na emeryturze, odrzucony prze całe swoje kanadyjskie i polskie środowisko (dzieci, braci oraz drugą partnerkę,nagle przypomina sobie o mieszkaniu pozostawionym mi w darowiźnie ponad pół wieku temu. Mieszkaniu, którego jestem wedle papierów spółdzielczych i wpisu do ksiąg wieczystych jedynym właścicielem. Wuj bombarduje Sąd różnymi pismami argumentując, że akt darowizny był "lewizną" spreparowaną dla władz komunistycznych w celu zapobieżenia utraty tej nieruchomości na rzecz państwa, a on jakoby zawarł umowę ustną, na podstawie której moi rodzice mieli to mieszkanie dla niego przechować, aż on nie wróci dokonać żywota w kraju. Wuj ma dość ciężki charakter, powiedziałbym psychopatyczny,jest bardzo konfliktowy nie stroni również od kieliszka. Jest zdesperowany aby zamieszkać ze mną lub w całości mieszkanie odzyskać. Obawiam się prowokacji, nawet samookaleczenia z jego strony byle tylko wykazać moją niewdzięczność. Tu chciałbym zapytać znawców tematu jakie są jego szanse i jak ja mam najlepiej postąpić.
wiwan / 2015-06-08 20:22
Przecież to nie ma nic wspólnego z podatkami.
To zwykła kwestia cywilno-prawna czy to odwołania darowizny czy też powołania się na wady prawne oświadczenia woli o jej dokonaniu.

To pierwsze wymagałoby istnienia rażącej niewdzięczności obdarowanego. To drugie- udowodnienia, że darczyńca był nieświadomy dokonanej czynności prawnej albo do niej zmuszony itp.
baskaa1a / 2015-05-31 12:06
Witam,

Kilka lat temu, kupiłam mieszkanie na kredyt. Ponieważ nie miałam zdolności kredytowej, mieszkanie zostało kupione do spółki z moja siostrą i jej mężem. Na nich był kredyt, który ja spłacałam. Właśnie kończę spłatę kredytu i chce przepisać mieszkanie na siebie. W przypadku siostry, to darowizna, ale szwagier to nie moja rodzina. Proszę o podpowiedź jak to załatwić, aby ponieść jak najmniejszy koszt tej operacji
wiwan / 2015-06-02 11:14
W zakresie podatku od darowizn- najpierw przekazanie udziału szwagra swej żonie. Ale to też koszt tyle, że notarialny.
klaudyska892 / 46.77.124.* / 2015-05-30 19:15
Witam.
Mam pytanie rodzice przepisali dzialke z domkiem na brata (który chce się tam budować) a w przyszlosci zamierzają mi przepisac plac z domem w ktorym teraz mieszkamy razem z rodzicami i chce się zapytać czy musze bratu dać splate wspomne że dom z placem ma większą wartosc
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-06-02 11:18
To nie jest kwestia podatkowa, ale cywilno-prawna. Z grubsza - pojawi się kwestia zachowku dla brata po śmierci rodziców, jeśli do tego czasu nie uzyska jakichś jeszcze darowizn od rodziców, albo zapisu testamentowego/windykacyjnego. Obecnie - taka jest wola rodziców i obecnie nie rodzi prawnego obowiązku wyrównań finansowych w rodzinie.

Właściwy dział forum:

http://www.money.pl/forum/katalog,5,0,0,40,0,prawo.html
aga87375 / 86.6.129.* / 2015-05-23 20:37
witam . 3 lata temu moja babcia przepisalami aktem notarialnym - testament wszystko co posiada . pol roku temu moj wujek a jej syn dowiedzial sie o tym i oswiadczyl ze i tak to zniesie lub wezmie zachowek ( juz odziedziczyl jedna gospodarke po dziadku). MOJE PYTANIE jak moja babcia powinnla przepisac swoj majatek zeby nie mozna bylo go podwazyc lub skladac roszczen o zachowek. czy najlepszym wyjsciem bylo by przepisac jako darowizne? ile musialabym zaplacic darowizny ? moze jest jeszcze jakies inne wyjscie. dziekuje bardzo za porade
wiwan / 2015-05-27 12:14
To kwestie przecież pozapodatkowe (tj. podatki są jedynie konsekwencją podjętej czynności prawnej).

Co do zasady ani testament ani darowizna uczynione przez spadkodawcę nie wykluczają prawa spadkobiercy do uzyskania zachowku.
Definitywne byłoby wydziedziczenie wujka.

Podważanie testamentu- gdy miałby on wady prawne- np. został spisany w sytuacji przymusu albo braku rozeznania sytuacji przez spisującego.

To wszystko kwestie cywilno-prawne na ten dział:

http://www.money.pl/forum/grupa,43,0,0,40,0,cywilne.html
aga87375 / 86.6.129.* / 2015-05-28 17:38
witam , dziekuje za odpowiedz . mam jeszcze pytanie . jak najlepiej wydziedziczyc wujka oraz mojego ojca ? babcia nie chce zebym pozniej miala jakies sprawy sadowe planuje zrobic remont generalny a wiadomo jesli wujek bedzie mial zachowek to przyjdzie rzeczoznawca ktory oceni majatek w obecnym stanie a nie w takim jakim go odziedziczylam , dziekuje
wiwan / 2015-05-28 22:41
Ponownie wskazuję dział forum WŁAŚCIWY na takie pytania:

http://www.money.pl/forum/grupa,43,0,0,40,0,cywilne.html
jan639 / 83.29.22.* / 2015-04-03 11:50
Córka mieszka w Niemczech i chce podarować ojcu samochód czy ojciec musi płacić podatek
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-04-07 13:24
Nie musi. W jaki sposób/dlaczego- zależy od wartości samochodu, zgłoszenia darowizny do US obdarowanego.
Bo jak rozumiem obywatelstwo córka nadal ma polskie ?
Piotr888 / 193.109.212.* / 2015-03-09 11:19
Szanowni Państwo,

Matka mojej dziewczyny otrzymała w spadku 100.000 zł z tytułu mieszkania. Chcemy kupić w dziewczyną mieszkanie i wykorzystać te pieniądze bez płacenia podatku. Czy gdy Matka przekaże córce darowiznę, która wykorzysta ją na cele mieszkaniowe to zwolni to ją z podatku? Czy Matka musi być współwłaścicielem mieszkania w akcie notarialnym a potem udziały przepisać w darowiźnie córce? Są jakieś obostrzenia/terminy?

Dziękuję i pozdrawiam,

Piotr
alicjaaaa / 77.112.251.* / 2015-03-25 09:21
Witam. Mam takie pytanie. Tesciowie chcą nam przepisać działkę z tym ze jest ona własnością teścia i teściowej a teść pracuje za granicą. Mezowi zależy na czasie ale teść przyjeżdża tylko na weekendy wiec średnio ma jak dokonać darowizny i po załatwiać wszystkie dokumenty. I tu pytanie, czy teściowa jako współwłaściciel sama może dokonać tych formalności np z pisemną zgodą teścia czy tylko osobiście oboje muszą być obecni? Pozdrawiam.
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2015-03-25 18:23
Teść musi ustanowić pełnomocnika notarialnie, z klauzulą 'apostille', a w Polsce- jego tłumaczenie przysięgłe.
wiwan / 2015-03-10 13:17
Co znaczy 'z tytułu mieszkania' ?

Matka może dokonać darowizny pieniężnej na rzecz swojej córki bez względu na to, czy pieniądze uzyskała w spadku, w lotto czy zarobiła.

Córka jako członek tzw. zerowej grupy podatkowej skorzysta ze zwolnienia z podatku od tej darowizny, jeśli będzie ona dokonana przelewem/przekazem pocztowym i odpowiednio do US przez córkę zgłoszona.

Większy problem w sytuacji, gdy chcesz być współwłaścicielem tego kupionego mieszkania.
szmidt498 / 83.4.216.* / 2015-02-14 09:13
ile podatku zapłaci moja bratanica za podarowane przezemnie mieszkanie o wartości 150 000 zł.
wiwan / 2015-02-16 17:15
Wg. tej skali:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

- dla II grupy podatkowej, kwota wolna w niej to 7 276 zł

Wychodzi, że 16 305 zł.
Ela1200 / 95.41.53.* / 2015-01-24 13:33
Witam serdecznie, mam pytanie: kuzynka mojego męża (córka siostry teścia- czy to jest ta II grupa??) chce mu przekazać ok. 30a działki rolnej. Chciałabym wiedzieć jakie koszty się z tym wiążą dla nas?? A może taniej wyjdzie kupno tej działki? Nie wiem jaki podatek przewidziany jest przy darowiźnie a jaki przy kupnie w/w działki? Bardzo proszę o pomoc. Serdecznie pozdrawiam.
wiwan / 2015-01-26 12:07
Nie. W tej relacji to jest III grupa podatkowa w rozumieniu Ustawy o podatku od spadków i darowizn.

Kwota wolna wynosi tu 4 902 zł, a podatek w g. tej skali:

http://msp.money.pl/dokumenty_i_formularze/spadek_darowizna/

ALE byłoby możliwe zwolnienie z niego na podstawie art. 4, ust. 1, pkt. c) tej ustawy, jeśli owe 30 arów "wejdzie w skład gospodarstwa rolnego będącego własnością nabywcy i to gospodarstwo rolne będzie prowadzone przez nabywcę przez okres co
najmniej 5 lat od dnia nabycia"
Elusia1200 / 46.215.49.* / 2015-01-27 15:50
Bardzo dziękuję za pomoc, nie pozostało nam nic innego jak zgłosić się do notariusza ;). Sami i tak nic nie zdziałamy. Działka za dużej wartości raczej mieć nie będzie, gdyż nie ma dojazdu :/ ale to może przynajmniej wpłynie na niższy podatek ?! A może taniej wyjdzie jej kupno?
wiwan / 2015-01-27 18:31
Dla kogo taniej ?

No na pewno dla tego, kto zamiast darować sprzeda :-)))

Pod względem kosztów notarialnych i sądowych (księgi wieczyste) zdaje się identycznie.

Przy sprzedaży nie wystąpi PCC po stronie kupującego jeśli te grunty wejdą w skład gospodarstwa rolnego- zwolnienie z art. 9, pkt. 2) ustawy o PCC.
xDKajeks / 83.7.60.* / 2015-01-12 22:54
Witam . Mam pytanie.. Jest taka sytuacj a, że mama ciotki zapisala jej jakies 15 lat temu pole z domem... Ciotka miala sie nia opiekowac, tylko nie napisali tego w papierach i tez nie ma ze babcia moze do smierci mieszkac w tym domu... Ciotka pojechala do stanow , wrocila ale wogole sie nie zajmuje babcia..a tez boi sie ze moze ja z domu wyzocic... i czy jest mozliwosc odzyskania tej drowizny i domu na babcie spowrotem?? Pomóżcie...
wiwan / 2015-01-13 10:52
To kwestia cywilno-prawna. Podatkowy aspekt jest taki, że ewentualne 'odkręcenie' tej sytuacji nie skutkowałoby zwrotem podatków wynikających z czynności pierwotnej, jeśli w ogóle takie zostały poniesione.

Jeśli z umowy wynika, że to 'tylko' darowizna - jest instytucja jej odwołania.
Można też próbować wcześniej sądownie doprowadzić do uznania jej za umowę dożywocia, a następnie też procesowo rozwiązać.

Ta pierwsza opcja:

http://e-prawnik.pl/porady-prawne/prawo-cywilne/razaca-niewdziecznosc-obdarowanego-a-odwolanie-darowizny-1.html

Ta druga:

http://www.money.pl/forum/darowizna-czy-dozywocie-t2115704.html
ma.ta78 / 78.11.46.* / 2015-05-27 13:28
Witam! Mam pytanie - dostałam od mamy na konto 80 tys zł - w przelewie nie było odnotacji ze to darowizna... zapomniałam zgłosic tego do urzedu - jest juz po terminie jakis miesiąc... Czy jesli oddam mamie przelewem te 80 tys to uniknę tego podatku za gapiostwo????
wiwan / 2015-05-27 16:36
Skoro miała to być pożyczka, to formalnie należałoby po prostu dokonać jej zgłoszenia. Tyle, że już nie na SD-Z2, tylko na SD-3. A więc z wyliczeniem podatku od spadków i darowizn (bez zwolnienia z powodu niedotrzymania terminu) z dokonaniem aktu tzw. czynnego żalu i zapłatą ww podatku + odsetek.

Zawsze to sytuacja bardziej czysta niż darowizny zatajenie, a w razie jej wykrycia podatek karny w stawce 20% i odsetki.

Z kolei zwrot tej kwoty wskazywałby jednak na pożyczkę od matki. Przy pożyczce- też jest termin na jej zgłoszenie, tyle że chodzi tu o inny podatek- PCC od wartości pożyczki.
PENELOPA18 / 83.238.69.* / 2014-10-20 16:48
WITAM. MAM PYTANIE . W GRUDNIU 2011 ROKU SĄD PODZIELIŁ ZIEMIE ORNĄ MIEDZY MNIE A MOICH BRACI. JEST NAS CZWORO.NASTĘPNIE TRZECH Z NAS ZRZEKŁO SIE SWOICH CZĘŚCI NA RZECZ CZWARTEGO AKTEM NOTARIALNYM. USTNIE USTALILIŚMY ŻE PO USTAWOWYCH 5 LATACH BRAT SPRZEDA ZIEMIE I PODZIELI MIEDZY RODZEŃSTWO. JEDNAK TERAZ BRAT SIE ROZMYŚLIŁ I CHCE NAM ODDAĆ ZIEMIE. CZY MOŻE TO ZROBIĆ , I CZY MY PONIESIEMY JAKIEŚ KOSZTY . DZIEKUJE
wiwan / 2014-10-20 18:32
To kwestia bardziej prawna niż podatkowa. Oświadczyliście nieprawdę w akcie notarialnym działu spadku- bo tam zapisano nieodpłatność, a de facto umówiliście się na ...sprzedaż swoich udziałów spadkowych.

Brat może chcieć 'oddać' grunt w naturze- musiałby teraz dokonać darowizn na każde z Was, a przecież do przyjęcia darowizny nikogo nie można zmusić.
nusia79 / 77.253.154.* / 2014-10-09 12:28
witam
Tata chce przekazać mi (córce ) darowiznę w wysokości 50 tyś zł
czy zapłacę podatek i czy muszę ten fakt zgłosić do US?
wiwan / 2014-10-20 18:17
Tak, musi być ona zgłoszona w US obdarowanego. Odpowiednia forma przekazania pieniędzy i dochowanie terminu ww zgłoszenia pozwala jednak w tej relacji (ojciec>>córka) skorzystać z całkowitego zwolnienia z podatku.
ata1210 / 176.103.167.* / 2014-10-01 21:57
Mam pytanie ojciec chce darować synowi 1/2 mieszkania syn jest nieletni kto pokrywa koszty notarialne i jak to załatwić żeby było bezpieczne
--
Komentarz wysłany ze strony mobilnej
http://m.money.pl/
wiwan / 2014-10-20 18:25
Bezpieczeństwo formalno-prawne gwarantuje tu forma notarialna- a takowa jest wymagana dla ważności tej darowizny, skoro jej przedmiotem jest nieruchomość.

Koszty notarialne mogą być pokryte przez obie strony lub całkowicie przez jedną. Nie ma tu ustawowego wskazania. Koszt wpisu w KW obciąża obdarowanego. W imieniu nieletniego czyni to (jak zresztą podpisuje akt notarialny) jego opiekun prawny (rodzic). jeśli mieszkanie nie ma obciążeń- nie wymaga to zgody sądu rodzinnego.
gość91 / 83.10.150.* / 2014-09-12 18:48
Witam.

Czy jeśli otrzymałem od taty kwotę 6 tysiecy złotych i będe trzymał do na koncie bankowym to czy musze to gdzieś zgłaszać ? jakoś to rozliczac itp itd ?
belladonna / 2014-09-14 15:18 / Tysiącznik profesjonalny
Złóż w US SD-Z2 do 6 miesięcy od otrzymania tej darowizny :)
Beata z Ursynowa / 89.67.13.* / 2014-12-14 20:47
Nie musi składać żadnego formularza w US do kwoty 9500 zł.
wiwan / 2014-12-15 11:45
Limit, który masz na myśli to 9637 zł i jest on limitem obejmującym aktualną darowiznę oraz z 5 lat kalendarzowych poprzednich od tego darczyńcy.
zuz_k / 82.136.111.* / 2014-04-20 07:42
Szanowni Państwo,
siostra chce podarować mi ziemię rolną. Rozumiem, że nie będę musiała płacić podatku od tej darowizny a formalności ewentualnego zgłoszenia do US dokonuje notariusz.
Czy tak?
Dziękuję
belladonna / 2014-04-20 19:45 / Tysiącznik profesjonalny
Tak :)
nell84 / 2013-09-06 12:38
Witam
mam pytanie: rodzice chcą przepisać mi mieszkanie, czy jeżeli za kilka lat będą chcieli przepisać mi również dom jednorodzinny to czy będę musiała płacić podatek od darowizny??
belladonna / 2013-09-10 16:22 / Tysiącznik profesjonalny
Nie, bo to grupa wymieniona w art. 4a ustawy spadki darowizny, czyli bez względu na wartość darowizny skorzysta ze zwolnienia (o ile nie wchodzi w grę też zięć, a sama córka) :)

A przy obu darowiznach musi uczestniczyć notariusz, który poczyni odpowiednie zapisy w akcie, ze podatku od darowizny nie pobrano, bo korzysta to ze zwolnienia na podstawie art. 4a :)

Najnowsze wpisy