Forum Forum finansoweInne

dług po śmierci małżonka

dług po śmierci małżonka

krucyfiks / 2013-02-06 08:17
po śmierci mojego męża dowiedziałam się ze mąż byl dość mocno zadłużony. Boje się że komornik zacznie pukać do moich drzwi. Co mam zrobić aby dowiedzieć sie ile dokładnie długów miał mąż? Nie stać mnie na spłacanie jego długów. Jak rozwiązać ten problem?
Wyświetlaj:
reklamix / 2013-06-11 10:17
Z chwilą śmierci spadkodawcy jego zgromadzony za życia majątek, ale też zaciągnięte zobowiązania przechodzą na spadkobierców. Jeżeli nieboszczyk nie zostawił testamentu, dziedziczenie nastąpi w kolejności ustawowej.W takiej sytuacji każdy spadkobierca z osobna może:

- przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi (tzw. przyjęcie proste) – wówczas odpowiada za ewentualne długi spadkodawcy całym swoim majątkiem do wysokości długów, nawet jeżeli są one większe od tego majątku,
- przyjąć spadek z ograniczoną odpowiedzialnością za długi (tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza) – wówczas spadkobierca odpowiada za długi maksymalnie do wysokości otrzymanego spadku,
- spadek odrzucić – wówczas spadkobierca nie dziedziczy ani majątku, ani długów – traktowany jest bowiem jakby nie dożył otwarcia spadku; jego udział przechodzi jednak na jego dzieci, chyba, że też go odrzucą.

Na złożenie w sądzie rejonowym lub u notariusza stosownego oświadczenia o przyjęciu spadku z dobrodziejstwem inwentarza albo o jego odrzuceniu - spadkobiercy mają sześć miesięcy od momentu, w którym dowiedzieli się o swoim prawie do spadku. Brak oświadczenia jest równoznaczny z przyjęciem prostym.
fejsbuk / 2013-02-13 11:35
musisz sie dowiedziec w krajowym rejestrze dluznikow czy widnieje tam twoj maz. dowiesz sie ile i komu byl dluzny pieniazdze
analizer_stanu / 2013-02-08 12:50
jesli dobrze pamietam to jezeli dlug byl zaciagniety z twoja wiedza czyli wiedzialas o zawarciu dlugu/kredytu. to niestety jestes zmuszona oplacic te dlugi co ineng ow przypadku kiedy bylas nieswiadoma i zylas w niewiedzy tego ze masz ma takie dlugi
krucyfiks / 2013-02-06 13:20
chcialabym sie dowiedziec przedewszystkim czy ja bede zobowiazana do uregulowaniach tych dlugow. jak wspomnialam nie jestem w stanie finansowo splacic tych dlugów. :(
gorica / 2013-02-06 10:47
jest cos takiego jak krajowy rejestr dlugow mysle, ze tam mozesz sie udac i zaczerpnac infromacji na ten temat

Najnowsze wpisy

Kredyty gotówkowe - najlepsza oferta: