Forum Forum prawnePracy

dni urlopu i wczasy pod gruszą

dni urlopu i wczasy pod gruszą

poget / 2010-06-23 22:55
witam
2pytanka w związku z tym że podpisałem umowe o pracę na czas nieokreślony w marcu 2010 roku.
1. czy należy mi sie urlop 1,6 dnia za przepracowany miesiąc czy od razu z góry 17 dni ??
dodam ze pracowałem w 2008 -3miesiące na zasadzie umowy o prace.
2. czy nalezy mi sie dodatek z tytułu wczasy pod gruszą czy muszę mieć przepracowany cały rok ??
czy jest to gdizes napisane w kodeksie cyz zależy od wew. ustaleń pracodawcy ??
Wyświetlaj:
chania698 / 95.51.54.* / 2010-09-22 10:19
proszę o pomoc w 2009 roku pracownica urodziła dziecko przebywała na zwolnieniu lekarskim i macierzyńskim, nie wykorzystała urlopu wypoczynkowego za 2009 rok,ten urlop wykorzystuje w 2010 r. oraz bieżący urlop czy wczasy pod gruszą wypłacam raz czy dwa razy w tym roku
wiwan / 2010-06-24 10:53
W związku z tym, że nie jest to pierwsza praca w życiu od razu, z góry, przysługuje 10/12 wymiaru urlopu czyli 17 dni. Chyba, że w okresie od dnia 1.01. 2010 do dnia podpisania umowy w marcu, wykorzystałeś u poprzedniego pracodawcy więcej niż 3 dni, wtedy te 17 powinno być obniżone, by roczna suma urlopu wyniosła 20 dni.
"Wczasy pod gruszą" to zwyczajowa nazwa dwu różnych sytuacji:
1. pracodawca zatrudniający minimum 20 osób tworzy obowiązkowo Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych ( ustawa o ZFŚS) i z niego dofinansowuje np. wczasy, ale zasady (czyli np. staż w zakłądzie ) są ustalone w zakładowym regulaminie
2. pracodawca mniejszy- tworzy dobrowolnie ZFŚS i zasady są jak wyżej, lub go nie tworzy, ale wtedy wypłaca Świadczenia Urlopowe.

ŚU jest wypłacane raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych.
Zatem sytuacja w zakładzie (brak lub istnienieZFŚS, a wtedy regulamin) decydują o tym przypadku. Z mocy prawa tylko w przypadku ŚU należy się tobie 'gruszkowe'.
Ustawa:
http://prawo.money.pl/akty-prawne/dziennik-ustaw/obwieszczenie;ministra;pracy;i;polityki,dziennik,ustaw,1996,070,335.html
Justaszek / 193.93.204.* / 2010-07-19 11:29
Witam, ja też mam podobne pytanko.
Od września 2009 do końca stycznia 2010 pracowałam w starej firmie (moja pierwsza praca po studiach), teraz od czerwca 2010 do września pracuje w nowej, innej firmie (umowa próbna na 3 miesiące, ale już powiedziano mi, że od września zatrudnią mnie na stałe-umowa na czas nieokreślony:) )
Stąd moje pytanie:
mam 20 dni urlopu, 5 niewykorzystanych za okres czerwiec-wrzesień (umowa próbna) czy pracodawca może udzielić mi urlopu awansem na mój wniosek, gdyż chciałabym we wrześniu pójść na urlop 14 dni pod rząd (czyli 10 dni urlopu chcę wziąć) i tu pojawia się kolejne bardzo ważne dla mnie pytanie : czy należą mi się wczasy pod gruszą za ten rok kalendarzowy???

Bardzo proszę kogoś o odpowiedź
Justyna
wiwan / 2010-07-19 18:02
Masz staż uprawniający do 20 dni urlopu w roku, ale u obecnego pracodawcy teraz w czasie umowy na okres próbny przysługuje Ci 5 dni ( 3/12x20 ), a z chwilą podpisania kolejnej umowy nabierzesz prawa do kolejnych 7. I nie jest to pierwsza praca. Czyli nie wykorzystując teraz urlopu -od 1.09. będziesz miała prawo od razu do dni 12. Nie ma więc mowy, o udzielaniu urlopu awansem i dobrej woli pracodawcy. Byłoby tak, gdybyś chciała wziąć go w sierpniu.
A co do wczasów pod gruszą- porównaj moja odpowiedź dla 'pogeta'. Zależy to od wielkości zatrudnienia u tego pracodawcy, regulaminu i ZFSŚ. Na pewno jednak, jeśli wypłaca on Świadczenie Urlopowe- to będzie przysługiwało i Tobie, o ile weźmiesz urlop tak, by być te 14 dni kalendarzowych ciągiem poza pracą. Zresztą zgodnie z KP i tak pracodawca udzielić go musi w taki sposób przy tym wymiarze urlopu.
Justaszek / 193.93.204.* / 2010-07-20 11:06
dziękuję za odpowiedź

Najnowsze wpisy