Sytuacja jest być może prosta i wynika ze sposobu liczenia przez ZUS "Stosunek podstawy wymiaru składek do przeciętnego wynagrodzenia proporcjonalnie do liczby miesięcy pozostawania w ubezpieczeniu w roku kalendarzowym (w%)" - kolumna pod taką nazwą występowała w decyzjach dotyczących kapitału początkowego. W ciągu około 2 lat kolumna ta występowała pod co najmniej trzema różnymi nazwami.
Cały przekręt ZUS w zakresie kapitału początkowego zaczyna się od tej kolumny: wszystko raczej się zgadza, jeżeli ktoś był zatrudniony przez cały rok kalendarzowy, bądź pracował w okresach krótszych (pobierał zasiłek z PUP), które jednak zaczynały się od pierwszego dnia miesiąca i kończyły ostatniego dnia miesiąca.
Jeżeli są okresy pracy (pobierania zasiłku), zaczynające się w innym dniu, niż pierwszy dzień miesiąca kalendarzowego lub kończące się w dniu innym, niż ostatni dzień miesiąca kalendarzowego ZUS przyjmuje okres podlegania ubezpieczeniu z zaokrągleniem do pełnych miesięcy w górę.
Następujący przypadek najlepiej przedstawia proceder ZUS:
- okres zatrudnienia od 01.07 do 31.07 (dowolny rok wcześniejszy niż rok 1999);
- wynagrodzenie w wysokości przeciętnego wynagrodzenia;
- w tym przypadku w opisanej kolumnie ZUS zapisze dla tego roku 100%;
Natomiast w przypadku, jeżeli w tym samym roku okres zatrudnienia trwał, np. od 02.07 do 01.08 ZUS przyjmie okres podlegania ubezpieczeniu równy 2 miesiące i w opisanej kolumnie zapisze 50%.
Jest to jeden z możliwych przypadków, bardzo obrazowy.
Przy dłuższych okresach zatrudnienia w danym roku zaczynających się w dniu innym, niż pierwszy dzień miesiąca kalendarzowego lub kończących się w dniu innym niż ostatni dzień miesiąca kalendarzowego różnica w % będzie mniej drastyczna.
Życzę powodzenia wszystkim próbującym ustalić co ZUS przyjął (w tym zarobki, zasiłki, okresy itd.) - sam to przerabiam.