Forum Forum prawneCywilne

Drukowanie 3D - czy może naruszyć prawa autorskie?

Drukowanie 3D - czy może naruszyć prawa autorskie?

Wyświetlaj:
hamulec postępu / 83.10.142.* / 2013-09-17 09:54
Próbowałem ostatnio zarejestrować wzór użytkowy. Pani z biura pośrednika patentowego skutecznie wybiła mi to z głowy. Procedura może trwać do 2,5 roku, koszt ok. 2200 + VAT, ochrona max. 10 lat, za każdy rok ochrony opłata ok. 550 zł.
Zapytałem co w przypadku jeśli uzyskam już nr wzoru użytkowego i stwierdzę że ktoś bez mojej zgody produkuje takie urządzenie?
Zakłada pan sprawę w sądzie i sam dochodzi na drodze sądowej swoich praw.
Pytam więc za co płacę 550 zł rocznie.
Płaci Pan za ochronę prawną, czyli prawo do zaskarżenia "pirata".

Zrezygnowałem - wyrób finalny kosztowałby jakieś 300-400 zł, produkcja praktycznie jednostkowa, łatwa do skopiowania, więc gra nie warta zachodu.
Trochę szkoda bo urządzenie przydatne i pożyteczne dla właścicieli przydomowych ogrodów i małych sadowników.
costunietak / 212.33.76.* / 2013-12-19 11:20
Nie ma czegoś takiego jak biuro pośrednika patentowego. Jest rzecznik patentowy, prowadzący Kancelarię.
Nie ma opłaty za każdy rok ochrony przy wzorach użytkowych - są inne i nie płaci się co roku.
A kto ma dochodzić w sądzie praw? Czy jak jest naruszony kodeks pracy to idzie do sądu pracownik czy obca mu osoba?

Ponadto nie prawdą jest - i proszę nie wprowadzać w błąd artykułem - że trudno jest naruszyć patent w formule 3d. Właśnie może się okazać, że bardzo prosto.

Najnowsze wpisy