Forum Forum podatkowePIT

Dwa stypendia

Dwa stypendia

R. / 89.228.112.* / 2009-11-09 16:33
Witam!
Mam pytanie odnośnie sposobu opodatkowania stypendiów. Wiem, że stypendium od fundacji jest zwolnione od podatku jeśli nie przekracza 380 zł. miesięcznie, ale co jeśli otrzymuje dwa stypendia jedno 150 zł i drugie 350 zł. Oba od fundacji. Czy oba będą zwolnione od podatku, jako że zadne nie przekracza 380zł? Czy może któreś będzie opodatkowane, jeśli tak to czy tylko nadwyżka czy w całości?
Wyświetlaj:
belladonna / 2009-11-09 17:08 / Tysiącznik profesjonalny
Ustawa pdof:
"21. 1. Wolne od podatku dochodowego są:
40b) stypendia dla uczniów i studentów, których wysokość i zasady udzielania zostały określone w uchwale organu stanowiącego jednostki samorządu terytorialnego, oraz stypendia dla uczniów i studentów przyznane przez organizacje, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, na podstawie regulaminów zatwierdzonych przez organy statutowe udostępnianych do publicznej wiadomości za pomocą internetu, środków masowego przekazu lub wykładanych (wywieszanych) dla zainteresowanych w pomieszczeniach ogólnie dostępnych - do wysokości nieprzekraczającej miesięcznie kwoty 380 zł, z zastrzeżeniem ust. 10"

jak widzisz kwota 380 zł dotyczy miesiąca, a nie stypendium.

Poza tym..."z zastrzeżeniem ust. 10"
"10. Zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 40b, stosuje się, jeżeli podatnik przed pierwszą wypłatą świadczenia złoży płatnikowi oświadczenie według ustalonego wzoru, że nie uzyskuje równocześnie innych dochodów podlegających opodatkowaniu, z wyjątkiem renty rodzinnej oraz dochodów określonych w art. 29-30b i art. 30e. Podatnik jest obowiązany zawiadomić płatnika o zmianie stanu faktycznego wynikającego z oświadczenia, przed wypłatą stypendium za miesiąc, w którym zaszła zmiana".

czyli płatnikowi należy złożyć oświadczenie...

Myślę, ze w PIT rocznym trzeba będzie wykazać do opodatkowania nadwyżkę w miesiącu ponad 380 zł, czyli w Twoim przypadku 120 zł za miesiąc :-))
R. / 89.228.112.* / 2009-11-09 18:44
Dziękuję za odpowiedź :)
Tylko, że problem jest jeszcze w tym, że jedno (150 zł) już otrzymuję a drugie dopiero otrzymam i w tym przypadku zastanawiam się czy mogę złożyc PIT 2C co do tego drugiego stypendium, ponieważ trzeba tam podpisać, że nie uzyskuję żadnych innych dochodów, a ja otrzymuję już właśnie to pierwsze stypendium. Poza tym złożenie tego oświadczenia skutkuje tym, że płatnik drugiego stypendium całą kwotę będzie traktował jako zwolnioną od podatku. Z kolei jeśli nie złożę oświadczenia to opodatkowana będzie cała kwota 350 zł, a nie tylko nadwyżka w wysokości 120 zł. Sytuacja jest trochę zawiła, byłbym wdzięczny za pomoc :)
belladonna / 2009-11-09 19:54 / Tysiącznik profesjonalny
W PIT-2C oświadczasz, że oprócz stypendium nie uzyskujesz innych dochodów podlegających opodatkowaniu.
I teraz tak... to 150 zł niby nie podlega opodatkowaniu, bo do kwoty 380 zł jest zwolnienie przedmiotowe, ale ponieważ w miesiącu jest zwolniona kwota 380 zł, to 2 płatnik powinien wiedzieć o tym 150 zł które już otrzymujesz gdzie indziej. I tak na zdrowy rozum rozsądek podpowiada, że w takiej sytuacji powinieneś poinformować 2 płatnika, że otrzymujesz już jedno stypendium w wysokości 150 zł, dlatego od niego jedynie kwota 230 zł powinna być zwolniona, a nadwyżka opodatkowana (zakładam, ze obydwa stypendia mają związek z art. 21 ust. 1 pkt 40b). Ale wiem, że zdrowy rozsądek rzadko idzie w parze z przepisami, a z punktu widzenia płatnika, nie wiem jak to wygląda. Wiem jedynie, że skoro uzyskasz stypendium (w przypadku którego tylko 380 zł jest zwolnione z podatku), to nadwyżka powinna być wykazana do opodatkowania w Twoim PIT. A skoro innych dochodów nie masz, to od kwoty 1.440 zł (ogólnikowo przedstawiam kwotę przy założeniu, że masz cały rok dwa stypendia), w Twoim PIT podatki nie wyjdą, więc wpłacone zaliczki i tak odzyskasz :-))

Najnowsze wpisy