Forum Forum prawneCywilne

dyspozycja na wypadek śmierci - problem z wypłatą

dyspozycja na wypadek śmierci - problem z wypłatą

kretes / 2009-01-30 18:57
Dzień dobry,
W jednym z banków składałem dyspozycję na wypadek śmierci - mojej żonie. Bank dyspozycję przyjął. Na moją specjalną prośbę - bardzo niechętnie, pracownica wydała ksero z potwierdzeniem zgodności z oryginałem. Jednocześnie dodała, że takie dyspozycje bank w zasadzie przyjmuje, jednak zgodnie z aktualnie obowiązującym prawem wypłat praktycznie nie dokonuje, czekając na wynik postępowania spadkowego (w domyśle - przez ten okres dysponuje nieoprocentowanym kapitałem). Wg pracownika tego banku - większość banków tak właśnie interpretuje zapis ustawy.
Mam pytania:
1) - czy bank może swobodnie decydować o terminach realizacji dyspozycji?
2) - Art 56, ust. 5 Prawa bankowego mówi "Kwota wypłacona zgodnie z ust. 1 nie wchodzi do spadku po posiadaczu rachunku".
- Jak sąd ma traktować dyspozycję, jeśli nie została ona zrealizowana przed podziałem spadku - czyli nie została wypłacona?
Przecież ustawa obliguje bank do wypłaty (termin?), a postępowanie spadkowe może potrwać nawet kilka lat - bank przez ten czas korzysta ze środków na koncie.
ANNAKON / 83.14.219.* / 2009-11-14 21:27
Przepisy są jasne. Nie wchodzi do spadku. Osobiście naciskałabym na bank o wypłatę, ale trzeba mieć podstawy, Więc najlepiej jakieś potwierdzenie, że dyspozycja została złozona.
Można też postraszyć bank sądem. Gdy nie chce wypłacić, a mamy dokumenty to będzie musiał pokryć odsetki i koszty.
Jest ogólna zasada prawna, że jeżeli nie jest ustalone inaczej, to świadczenie powinna zostać spełnione przez zobowiązanego (w tym wypadku bank) bez zbędnej zwłoki po wezwaniu do jego spełnienia.

Najnowsze wpisy