Forum Forum prawneCywilne

pomocy-spadek

pomocy-spadek

kado / 2009-01-30 10:51
piec lat temu zmarla moja mama. pare dni temu odbyla sie sprawa w sadzie na temat nabycia spadku i co sie okazalo dlugow. dowiedzialam sie ze spadku mozna sie zrzec do pol roku po smierci spadkodawcy. czy istnieje jakas inna mozliwosc na pozbycie sie spadku na przepisania go na ojca?
Wyświetlaj:
marika30 / 2009-02-10 17:32
przed slubem maz mial zakupiona dzialke budowlana.Po slubie rozpoczelismy budowe domu.W czasie budowy razem z mezem i wspolnym dzieckiem,mieszkalismy u rodzicow meza.W pazdzierniku 2008r.zmarl moj maz.Przed smiercia sporzadzil akt notarialny bez testamentu,jako darowizne swojej siostrze,pomijajac mnie i nasze dziecko.Ja oczywiscie o niczym nie wiedzialam.Nie mielismy podpisanej intercyzy.Czy mogl tak postopic skoro bylismy malzenstwem i czy moge teraz cos z tym zrobic.Prosze o pomoc,bo obecnie zostalam bez niczego,wszystko czego dorabialismy sie ,otrzymala siostra zmarlego meza.
53jaro / 93.105.86.* / 2009-01-31 19:52
Art.1015 par.1Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może być złożona w ciągu sześciu miesięcy od dnia ,w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.
par.2 Brak oświadczenia spadkobiercy w powyzszym terminie jest jednoznaczny z prostym przyjęciu spadku..Jednakże gdy spadkobiercą jest osoba nie majaca pelnej zdolności do czynności prawnych albo osoba co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia,albo osoba prawna,brak oswiadczenia spadkobiercy w termine jest jednoznaczny z przyjęciem spadku z dobrodziejstwem inwentarza.
kado / 2009-01-31 20:30
a przepisac go teraz na ojca nie moge?
53jaro / 93.105.86.* / 2009-01-31 21:14
Witam.Do sześciu miesięcy od daty otwarcia spadku moze Pan(ni) okreslić czy pzryjmuje -spadek prosty (bez ograniczeń splat długów)
-z dobrodziejstwem inwentaża (spłata długów do wartości majątku czynnego spadku)
-zrzec się spadku
Decyzja musi być zgłoszona w Sądzie lub u notariusza przed upływem tego terminu.Po tym termine następuje dziedziczenie proste.
Darowizna nie uwolni zobowiązań jakie ciążą na spadku.
53jaro / 93.105.86.* / 2009-01-31 21:19
Nie mogę zrozumieć dlaczego rodzina nie stara się o dobre imię zmarlego -regulując długi.Jak jest taka możliwość z majątku spadkowego.
kado / 2009-01-31 22:31
z checia bym wszystko uregulowała, ale na razie mnie nie stac. mam wlasny kat, a posiadlosc po zmarlej zamieszkuje moj ojciec, ktory nie godzi sie na sprzedaz chocby kawalka ziemi. nie chce z nim wchodzic w konflikt.
53jaro / 93.105.86.* / 2009-02-01 12:13
Witam.Domyślam się ,że był sporządzony spis inwentarza i ustalono wartość majątku czynnego.Sporządzono też spis dłużników i wartość wszelkich roszczeń.Jeżeli pani przepisze spadek w formie darowizny (zrzeczenie się spadku przez panią) długi i tak będą musiały być spłacone.Jeżeli pani przyjmie spadek z dobrodziejstwem inwentaża dłużników ujawnionych i o tych co Pani wie należy spłacić i może wtedy coś zostanie.
kado / 2009-02-01 15:28
sprawa o stwierdzenie nabycia spadku odbyla sie pare dni temu. do kiedy moge sporzadzic spis inwentarza. i czy jezeli tego nie zrobie to bede z wlasnego majatku odpowiadac za dlugi?
53jaro / 93.105.86.* / 2009-02-01 19:26
Witam.Spis inwentarza dokonuje komornik .Wniosek skladaja zainteresowane strony spadkobiercy,uprawnieni do zachowku,wierzyciele itd. bezposrednio do komornika wlasciwego do wykonania postanowień sadu.Nie przeszkadza to w sporzadzeniu wlasnego spisu inwentarza.To wszystko po uprawomocnieniu sie postanowień sądu o stwierdzeniu nabycia spadku.
Art.1015,par.1 Oświadczenie o przyjęciu lub odrzucenia spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcyod dnia ,w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powolania
53jaro / 93.105.86.* / 2009-02-01 19:29
cd.w ciagu sześciu miesiecy należy zgłosic fakt nabycia ajątku w drodze spadku w Urzedzie Skarbowym celem unikniecia podatków.
-wszelkie koszty postepowania sadowego ,koszty komornicze wchodza w długi spadku
kado / 2009-02-03 09:50
dziekuje za pomoc ;)

Najnowsze wpisy