Forum Forum prawnePracy

dział.gosp.nie wlicza się do lat pracy? dot. L4 u nowego pracodawcy

dział.gosp.nie wlicza się do lat pracy? dot. L4 u nowego pracodawcy

lato30 / 89.74.171.* / 2015-02-28 14:58
Witam zaczęłam pracę w nowej firmie i po tygodniu zapalenie oskrzeli zmusiło mnie do wzięcia L4. Okazało się, że nie otrzymam za ten czas wynagrodzenia, bo wg świadectw pracy przepracowałam 8 lat. Z tym że dodatkowo prowadziłam działalność gospodarczą przez 4 lata opłacając pełne wysokie składki. A w późniejszym terminie działalność prowadziłam przez 18 m-cy opłacając niskie składki. W każdym przypadku opłacam składkę chorobową. Księgowy poinformował mnie jednak że prowadzenie działalności nie wlicza się w przepracowane lata pracy. Powiedzcie czy to jest prawda, bo dla mnie jest trochę dziwne, że działalności nie wlicza się w lata pracy.
szklarek / 2015-03-02 15:16
W kontekście choroby mówimy o stażu ubezpieczeniowym.
Brak prawa do wynagrodzenia chorobowego z art. 92 KP wynika z tego, że nie upłynął okres 30 dni wyczekiwania na prawo do chorobowego a jednocześnie poprzednie ub. chorobowe ustało dawniej niż 30 dni od rozpoczęcia obecnego.

Owszem z okresu wyczekiwania są zwolnieni Ci, którzy mają w swej karierze min. 10 lat ub. chorobowego ale obowiązkowego. Ub. chorobowe z tyt. DG. jest... dobrowolne, więc się nie wlicza. Powyższe wynika z owego art. 92 KP w nawiązaniu do art. 4, ust. 3, pkt. 3 Ustawy tzw. zasiłkowej.

Jeśli owo ZLA obejmie okres trzydziestego pierwszego i kolejnych dni ubezpieczenia z obecnego etatu- to za te dni wynagrodzenie chorobowe, a potem zasiłek będą należne.

Jak widać problemu nie miałaby Pani, gdyby ub. chorobowe z Dg zakończyło się np. 29, 15 czy 7 dni przed rozpoczęciem stosunku pracy.

Najnowsze wpisy