Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Działalnośc gospodarcza i 1/2 etatu

Działalnośc gospodarcza i 1/2 etatu

camillo87 / 164.126.174.* / 2013-02-22 16:59
Witam!
Byłem dzisiaj na rozmowie kwalifikacyjnej i pracodawca zaproponował mi stanowisko. Przy czym zaproponował mi 1/2 etatu i kazał mi założyć działalność gospodarczą. Tutaj pojawia się moje pytanie; po co coś takiego? czy w ogóle może mi się opłacać?
Wyświetlaj:
camillo87 / 164.126.254.* / 2013-02-25 17:23
Teraz już rozumiem. Dziękuję za odpowiedzi.
szklarek / 2013-02-22 20:55
Miał na myśli tzw. samozatrudnienie- czyli nie umowę o pracę/etat, ale zwykłe wykonywanie zlecenia przez jedną firmę na rzecz drugiej z wystawieniem rachunku.

Po co- po to by nie płacił składek od wynagrodzenia i nie zawracał sobie głowy uprawnieniami pracowniczymi (urlopy, wypowiedzenia, chorobowe).

Opłacalność dla Pana, przynajmniej w zakresie finansowym zależy od tego, jakiej kwoty miesięcznie wg. tej oferty można się spodziewać.

No i kwestia legalności- jeśli - samozatrudniony ponosi wyłączną i samodzielną odpowiedzialność wobec osób trzecich za wykonanie i rezultaty swoich czynności,
- ma zagwarantowaną samodzielność działania, a jego czynności nie mogą być wykonywane pod kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez byłego pracodawcę,
- samozatrudniony ponosi pełne ryzyko gospodarcze związane z prowadzoną przez siebie działalnością

to wszystko OK, w przeciwnym razie jest to fikcja, ukryty stosunek pracy na co nie pozwala art. 22 KP.
camillo87 / 164.126.174.* / 2013-02-22 23:17
Dziękuje za wyjaśnienie sprawy. Jednak nie rozumiem jeszcze pewnej kwestii, po co w takim przypadku była mowa o połowie etatu? Jasno podczas rozmowy było powiedziane o zatrudnieniu mnie na umowę o pracę.
szklarek / 2013-02-25 11:22
No więc trzeba było jego o to pytać, bo pracodawca zamierzający podpisać umowę o pracę lub taką umowę podpisujący NIE ma prawa żądać od pracownika tego, by posiadał on DG- co więcej niczego w takiej sytuacji jako pracodawca nie zyskuje. To pracownik mający DG zyskuje, bo jeśli ma wynagrodzenie przynajmniej minimalne przestaje podlegać obowiązkowym ub. społecznym z tyt. DG.

Reasumując albo etat/umowa o pracę albo współpraca dwu podmiotów gospodarczych.

Najnowsze wpisy