Forum Forum podatkoweInterpretacje

Działalność gospodarcza, umowa zlecenie a składki ZUS.

Działalność gospodarcza, umowa zlecenie a składki ZUS.

Michał991 / 31.61.140.* / 2014-09-15 18:34
Witam,
Mam taki dylemat otóż:

od września pracuję na umowie zlecenia w jednym miejscu, a od października planuję otworzyć moją pierwszą działalność gospodarczą dla pozostałych pracodawców.
Jak to będzie wyglądało ze składkami na ZUS?
jestem studentem do 26. roku życia oraz mam rentę rodzinną (co podobnież zwalnia mnie z części składek)

Bardzo proszę o odpowiedź.
Pozdrawiam,
Michał
wiwan / 2014-09-15 22:00
A co to ma wspólnego z podatkami ?

Przy takim zbiegu tytułów do ubezpieczeń obowiązkowa będzie jedynie składka zdrowotna z tyt. DG oraz składka zdrowotna z tyt. renty.
Ta druga jak dotąd wyliczana od rzeczywistej wysokości wypłacanego świadczenia i potrącana przez płatnika renty.
Ta pierwsza- od podstawy deklarowanej nie niższej niż "75% przeciętnego miesięczna wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, włącznie z wypłatami z zysku, w czwartym kwartale roku poprzedniego"
W 2014 r. oznacza to składkę nie niższą niż 270,40 zł (podstawa minimalna 3 004,48 zł).

Sytuacja ulegnie zmianie jeśli zajdzie utrata/wygaśnięcie prawa do renty lub utrata statusu studenta lub ukończenie 26 lat.

Oczywiście z tyt. DG można przystąpić do ub. społecznych dobrowolnie- bez ub. chorobowego. Wtedy jego podstawa, a wiec i składki skorzystają z ulgi dla początkujących przedsiębiorców.

Najnowsze wpisy