Forum Forum prawneBudowlane

działka rolna - podział

działka rolna - podział

skomentuj
maati1980 / 2008-04-22 11:49
Mam następujący problem. Ponad rok temu kupiłem działkę rolną 0.5h w gminie w której nie ma ustalonego planu zagospodarowania przestrzennego. Mogę się na tej działce wybudować jeśli dostanę tzw warunki zabudowy, z którymi nie powinno być problemu (wkoło mojej działki budują się domy na tej właśnie zasadzie). Na całe szczęście (i nieszczęście) cena działki poszła ostro w górę i teraz zamiast brać kredyt na 100% wartości domu chciałbym jakoś upłynnić część działki i za te środki postawić dom. Trochę rozpytywałem jak to zrobić i usłyszałem, że mogę złożyć wniosek o zabudową od razu na 3 domy i ... właśnie i co dalej? Jak sprzedać działkę? Podzielić? Przy założeniu, że działkę chcę sprzedać osobom zaufanym z którymi "zawsze się jakoś dogadam". Proszę o radę.
Wyświetlaj:
Haś / 79.188.53.* / 2008-04-22 17:38
do pozwolenia na budowę potrzebny jest dokument stwierdzający prawo dysponowania nieruchomością na cela budowlane ( np. umowa dzierżawy, ale z wyszczególnieniem, że wydzierżawiający ustanawia prawo do prowadzenia prac budowlanych ). Warunki zabudowy może uzyskać każdy, nie tylko właściciel. A póżniej już bardzo prosto - wydzielenie działki w raz z istniejącym już budynkiem. art.95 ust. o gospodarce nieruchomościami ( czy jakoś tak ).
maati1980 / 2008-04-23 10:46
Dzięki za pomoc, pojawiło się jednak jeszcze kilka wątpliwości, otóż:
1. wolałbym uzyskać warunki zabudowy i wtedy sprzedać działkę, ponieważ wpływa to na cenę działki,
2. podobno łatwiej jest uzyskać warunki zabudowy od razu na 3 domy niż na jeden (sąsiednia zabudowana działka znajduje się w odległości około 200m więc łatwiej będzie podzielić koszty)
3. W podanym rozwiązaniu otrzymam środki na budowę swojego domu dopiero po wybudowaniu domu przez osoby kupujące ode mnie? Kiedy będzie można dokonać podziału?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Haś. / 79.188.53.* / 2008-04-24 11:41
sru tu tutu. Podałem najszybszy i najłatwiejszy z możliwych sposobów. Piszesz, że zawsze się jakoś dogadasz. Do wniosku o warunki zabudowy nieruchomości załącz planik zabudowy działki trzema budynkami, bez wyszczególniania kto będzie inwestorem ( możesz przeca budować trzi domy, nie ) Z przyszłymi kupcami spisz umowę przedwstępną sprzedaży ( dla ich spokojności nawet notarialnie ) w której zamieścisz klauzulkę , że wydanie nieruchomości nastąpi po podziale geodezyjnym. Załącz mapkę z projektem podziału i zaznaczonym obszarem, który stanowi podmiot umowy. Bież kasę i buduj. Oni też, ale narazie na dzierżawionym gruncie. Dlatego polecam ten sposób, bo wiem ile zachodu i nerw to kosztuje. Urzędy - znajomość zagadnień związanych z gospodarką nieruchomościami zerowa, lub prawie. Odporność na interpretację przepisów prawa - zerowa. Kieszenie głębokie !!!
sabkaa / 78.149.161.* / 2011-10-04 16:48
Moze mi tez podpowiesz?
Sytuacja wyglada tak: dzialka mamy - 50arow, chce ja podzielic na 4 (3dzieci i ona sama). Jest to rolna dzialka bez planu zagospodarowania. Jak zrobic to najszybciej? Isc po wniosek do gminy o warunkach zabudowy dla 4 domow? mozna tak? Bo jeden geodeta mi napisal tak: Decyzje taką gmina wyda ale tylko dla jednego budynku mieszkalnego i z tego co zrozumiałem (nie jestem tego pewny) to podział będzie dopiero możliwy po otrzymaniu pozwolenia na budowę.... I czy mozna dostac pozwolenie na budowe jak dzialka jest rolna? LUdu nie wiem nic na ten temat chociaz czytam sporo, Prosze o porade... moj mail: sabkaa26@wp.pl
Dodam jeszcze, ze z rodzenstwem i mama dogadamy sie jakie rozwiazanie by nie bylo, chociaz kazdy by wolal miec juz ten swoj papierek:)
skomentuj

Najnowsze wpisy