Forum Forum prawneCywilne

Dziedziczenie długu po rodzicach żony.

Dziedziczenie długu po rodzicach żony.

helmet / 2010-03-02 18:48
Witam

Ja i moja dziewczyna zamierzamy się pobrać za jakiś czas, małym problemem jest dług jej rodziców (a może to będzie duży problem).
Jej rodzice spłacają dług w ramach żyranta (interes nie wypalił).

Pytanie 1: Czy jeżeli ja i moja przyszła żona zamieszkamy w domu jej rodziców to czy przejmiemy w jakikolwiek sposób obowiązek spłaty tego długu?

Pytanie 2: Czy komornik może podwyższyć ratę spłaty długo, bo uzna, że wartość pensji domowników jest większa to rata spłaty dług też może być większa?

Pytanie 3: Co jeżeli jej rodzice z jakichś powodów nie będą w stanie spłacać tego długo ale nie z powodu ich śmierci?

Pytanie 4: Co jeżeli rodzice umrą a dług pozostanie nie spłacony? Czytałem, że można się zrzec spadku razem z długiem, ale nie znam szczegółów. Trzeba to zrobić zaraz po śmierci jednej lub obu osób?


Pozdrawiam
Wyświetlaj:
prytek / 79.163.20.* / 2010-03-03 15:49
Możecie odrzucić spadek, macie pół roku od śmierci rodziców ( bądź rodzica :)) nie nabywacie wówczas składników majątku w tym długu - notarialne oświadczenie o odrzuceniu spadku 50 zł wypisy 36 zł + VAT za każdego odrzucającego. Pan nie dziedziczy po rodzinach żony, natomiast jej rodzeństwo i wasze dzieci (potencjalne:P) tak. Mieszkanie w domu jej rodziców nie powoduje konieczności spłaty zadłużenia. Jeżeli rodzice podpisali ugodę z komornikeim to prawdopodobnie nie podniesie on rat ze względu na wartość nieruchomości, zawsze jednak może dokonać egzekucji z nieruchomości np. na wniosek wierzycieli rodziców. Jeżeli rodzice nie będa spłacali długów dojdzie do egezkucji z majątku ( dom ruchomości itp) następnie zajęcie świadczeń okresowych ( rent emerytur itp. do pewnej wysokości (chyba 1/2) i jakoaś tam kwota minimlalna zostaje.
Uff - znudzony pracownik kancelarii notarialnej :)
Dorota120 / 2012-08-30 12:25
Mam pytanie odnośnie dziedziczenia długów przez małoletnie dziecko po ojcu. Czy w przypadku odrzucenia spadku dziecko ma prawo do renty z ZUS po ojcu?
szklarek / 2012-08-30 22:46
Tak, ma prawo. Odrzucenie jest kwestią niezależną, BEZ wpływu na uprawnienia do renty rodzinnej.

Oczywiście, przy założeniu, że zostały spełnione warunki w ogóle renty po stronie zmarłego, jak i warunek kontynuowania nauki, jeśli dziecko jest w wieku ponad 16 lat.
życzliwy / 83.12.11.* / 2010-03-03 15:27
Spisać intercyzę, wówczas Pana przychody będą wolne od tych zobowiązań.

Najnowsze wpisy