Forum Forum prawneCywilne

dziedziczę dług, ale czy majątek również?

dziedziczę dług, ale czy majątek również?

skomentuj
Augmoon / 83.9.68.* / 2008-11-17 14:05
Moja nieżyjąca mama posiadała majątek w postaci domu jednorodzinnego (który jest podzielony na połowę). Mama przed śmiercią opisała połowę domu na mnie, druga połowa natomiast niezostała uregulowana prawnie, a więc została nadal babci, aż do śmierci. Mama miała troje dzieci, córkę, oraz dwóch synów (mnie i brata). Brat niedawno zmarł. Niemiał żony ani dzieci, nieposiadał też żadnego majątku. Niestety zostawił po sobie kredyt w banku. Ja z siostrą jesteśmy ustawowymi spadkobiercami jego majątku. I tu zaczynają się „schody”. Pytanie dotyczy, co możemy odziedziczyć po bracie? Długi na pewno, to wiem, ale czy połowa domu babci też liczy się jako majątek brata? Nigdy niezostała na niego opisana, lecz brat nigdy też niezżekł się majątku po babci, a więc był jednym z jego ustawowych spadkobierców.
Pytam o to, ponieważ muszę podjąć decyzję, czy mam dziedziczyć jego majątek, czy go nieprzyjmować. Jeżeli dziedziczę tylko jego długi, to niema problemu, ale jeżeli dziedziczę po nim również część połwy w/w domu, to muszę się zastanowić.
Z góry dziękuję.
Augmoon / 83.9.35.* / 2008-11-18 08:39
PRZEPRASZAM!!!!!! strasznie namieszałem. W treści mojego postu w ogóle niepowinno występować słowo "babcia". Cały czas chodzi o mamę. Stan jest taki: Mama zmarła 10 lat temu (tata jeszcze wcześniej, więc spadkobiercami po mamie byliśmy ja, brat i siostra). Nikt z nas po śmierci mamy niezżekł się po niej majątku, więc połowa domu, która do śmierci była mamy należy do nas. Ale moje wątpliwości biorą sie stąd że nikt z nas nie ma na to aktu notarialnego. Dlatego niewiem co robić, ponieważ brat po śmierci (zmarł miesiąc temu) zostawił trochę długów po sobie. Moglibyśmy się ich zrzec ale razem z jego majątkiem (no właśnie - CZY ZRZEKAMY SIę RóWNIEż JEGO PRAWA DO 1/3 POłOWY W/W DOMU POMIMO żE NIEMIAł NA NIą AKTU NOTARIALNEGO???). Czy dopiero teraz sąd ustali że połowa domu należy do mnie i do siostry (tak jakby z pominięciem btrata, ponieważ zmarli niedziedziczą) a długów spokojnie możemy się zrzec?? Brat innych dóbr materialnych nieposiadał.
Pozdrawiam i bardzo proszę o pomoc.
skomentuj

Najnowsze wpisy