Forum Forum podatkoweInne

e-commerce a fiskus

e-commerce a fiskus

beny2k / 89.230.133.* / 2009-12-06 18:43
Witam serdecznie.

Coraz częściej myślę o otworzeniu działalności typu e-commerce... Chodzi głównie o stworzenie witryny internetowej z której w pełni można byłoby korzystać po uprzednim opłaceniu czegoś na wzór abonamentu (za pomocą płatności on-line lub smsów). Spoglądając na firmy specjalizujące się w takowych płatnościach internetowych zauważyłem, iż jest możliwość zawarcia z nimi umów na osoby fizyczne i tu nasuwa się moje pytanie. Gdy ja będąc osobą fizyczną, otrzymując przychód z takiej działalności e-commerce w jaki sposób muszę się rozliczyć z fiskusem by wszystko było zgodne z prawem? Chodzi mi głównie o jakieś wskazówki i czy w ogóle tak mogę działać. Zastanawia mnie także czy nie warto założyć działalności gospodarczej w tym przypadku choć przyznam szczerze, iż wolałbym przez kilka miesięcy sprawdzić jak będzie szło jako osoba fizyczna, a dopiero później zastanowić się nad założeniem firmy.

Pozdrawiam serdecznie
i dziękuje z góry za odpowiedzi...
belladonna / 2009-12-07 19:30 / Tysiącznik profesjonalny
Z Twojego postu wnioskuje, że pewne sprawy bliskie Ci nie są.
Jeśli Pan X założy działalność gospodarczą, to jest OSOBĄ FIZYCZNĄ prowadzącą działalność gospodarczą. Pan Y, który nie ma działalności jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności. Spółka Akcyjna, czy Sp. z o.o. nie jest osobą fizyczną, bo jest osobą prawną. Firma to nazwa potoczna, też dla działalności prowadzonej przez osobę fizyczną, jak i spółek nie mających osobowości prawnej oraz spółek mających osobowość prawną :-))
Zawarcie umowy z firmą, to zawarcie umowy. A prowadzenie działalności, to prowadzenie działalności. Umowa z firmą, to może być umowa o pracę, umowa zlecenie, o dzieło, a wtedy płatnik (firma płaci zaliczki na podatek). Kiedy się prowadzi działalność to samemu się płaci podatki. A kiedy się nie ma umowy z nikim, nie ma działalności, a uzyskuje dochody, to.... może być problem.... :-))

Najnowsze wpisy