Forum Forum dla firmPorady ekspertów

Eksperci dla Money.pl: Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Eksperci dla Money.pl: Odpowiedzialność członków zarządu spółki z o.o.

Wyświetlaj:
abinvesting.pl / 176.115.31.* / 2014-04-06 06:57
Pełnienie funkcji członka zarządu spółek Prawa Handlowego, lub innej działalności gospodarczej nie jest wolne od ryzyka. W pewnych przypadkach osoba taka ponosi bowiem odpowiedzialność całym swoim majątkiem za zobowiązania spółki.


Ma to miejsce w przypadku, gdy egzekucja przeciwko spółce stanie się bezskuteczna (art. 299 § 1 ksh). Wówczas, członek zarządu będzie mógł zwolnić się od takiej odpowiedzialności jedynie pod warunkiem, że wykaże iż we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości albo że niezgłoszenie takiego wniosku nastąpiło bez jego winy, lub że pomimo takiego zawinionego niezgłoszenia wierzyciel nie poniósł szkody (art. 299 § 2 ksh).


Wykazanie takich okoliczności często nastręcza wiele trudności, co ma przede wszystkim związek z problematyczną kwestią ustalenia kiedy istotnie zachodzą przesłanki niewypłacalności, Kodeks Spółek Handlowych zobowiązuje do złożenia w terminie 14 dni wniosku o ogłoszenie upadłości spółki, w przypadku zaprzestania regulowania swoich zobowiązań.

Każdy przedsiębiorca wie iż w 90 % spółek występują opóźnienia w zapłacie wymagalnych zobowiązań w terminie w tej sytuacji widzimy możliwość przejęcia zarządu gdyż dalsza kontynuacja działalności może doprowadzić do zagrożenia dla członków zarządu.

Każdy przypadek odpowiedzialności członka zarządu za zobowiązania spółki należy traktować indywidualnie, jeżeli macie Państwo wątpliwości czy ponosicie odpowiedzialność, jako członkowie zarządu zapraszamy na konsultacje pod numerami telefonu :

+48 600-709-720 , +48 600-709-730
malgorzataK / 2013-11-29 09:14
Szanowni Państwo,
bardzo proszę o pomoc i poradę prawną.
jestem członkiem zarządu spółki z o.o.
prezesem jest mój ojciec.
firma od długiego czasu upada, przegapiliśmy moment w którym można było ogłosić upadłość, bo już 2 lata temu zobowiazania przerosły zysk firmy i firma nie jest w stanie wywiązać sie z płatności względem banków i wierzycieli ( 'na szczęście' tych drugich jest stosunkowo niewiele w całej skali długów).
Wczoraj najemca lokalu, w którym miesci się firma zajął lokal - zabrał klucze i zajął zaopatrzenie warte ok 100 tysięcy wystawiając weksel na taką sumę.
W związku z tym firma przestała posiadać tytuł do własności lokalu.
Jaka jest możliwość (i czy jest) wypisania mnie z członkostwa w zarządzie?
firma ma długów ok. 700 tysięcy.
Ojciec ma mnóstwo kredytów, wziętych na dwie córki oraz żonę, na 'szczęście' jesteśmy w stanie jakoś to spłacić.
Najemca zastrzegł, że jedynym sposobem na udostępnienie lokalu jest przepisanie weksla na hipotekę mieszkania ojca. Pod hipotekę już teraz jest wzięty kredyt na firmę w wysokości 300 tysięcy.
Czy przepisanie weksla jest teraz czymś ryzykownym? czy w takim układzie istnieje szansa na zajęcie tego lokalu?
Podobno wypisanie mnie z członkostwa w zarządzie uwarunkowane jest odblokowaniem zajęcia lokalu.
Firma musiałaby znowu zacząć funkcjonować (choć na jakiś okres czasu) bym mogła być sądowo wypisana.
Marek Babik / 83.10.150.* / 2013-06-30 23:09
Jeżeli wykaże:

1. Że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości, likwidacji lub rozpoczęto postępowanie układowe.

2. Że niezgłoszenie w/w wniosków nie nastąpiło z jego winy.

3. Że niezgłoszenie wniosku w odpowiednim czasie nie spowodowało szkody dla wierzycieli.

4. Ponadto, jeżeli wierzyciel wykaże, że egzekucja ze spółki jest bezskuteczna i podejmie próby pociągnięcia zarządu do odpowiedzialności, zarząd może wykazać istnienie realnego majątku spółki, z którego wierzyciel może się zaspokoić lub zakwestionuje bezskuteczność egzekucji wobec spółki.

5. Że obowiązek zgłoszenia wniosku o upadłość lub likwidację nie powstał, kiedy pozwany był członkiem zarządu.

6. Jeżeli nie wykorzystano możliwości egzekucji w stosunku do spółki, nie jest możliwe dochodzenie wierzytelności w stosunku do członków jej zarządu - nie odpowiadają oni za zobowiązania spółki na podstawie tego przepisu w sytuacji, gdy wierzyciel nie uzyskuje zaspokojenia ze względu na zaniechanie podjęcia egzekucji przeciwko spółce w stosownym czasie, a ponadto dopóki spółka ta istnieje, nawet będąc w likwidacji i nie wykazuje tzw. ujemnego bilansu, gdyż wtedy sama spółka odpowiada za swoje zobowiązania.

7. W praktyce wykazanie właściwego momentu zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości jest bardzo trudne, zgodnie, bowiem z art. 2 prawa upadłościowego i naprawczego krótkotrwałe zaprzestanie płacenia zobowiązań nie jest podstawą do ogłoszenia upadłości. Trudne do określenia jest czy są to przejściowe kłopoty finansowe czy trwałe zaprzestanie płacenia swoich zobowiązań, dlatego w praktyce najczęściej podstawą do zgłoszenia wniosku o upadłość jest brak majątku wystarczającego na spłacenie zobowiązań.

Każdy przypadek odpowiedzialności członków zarządu za zobowiązania spółki należy traktować indywidualnie, jeżeli macie Państwo dylemat czy ponosicie odpowiedzialność, jako członkowie zarządu zapraszamy na konsultacje z naszym doradcą pod numerem telefonu: 503 333 160
Marek Babik

Najnowsze wpisy