Forum TechnologieEnergia i ekologia

Elektrownia atomowa w Polsce może powstać bez konsultacji społecznych?

Elektrownia atomowa w Polsce może powstać bez konsultacji społecznych?

Wyświetlaj:
ja333 / 164.127.40.* / 2012-03-15 18:25
Jestem przeciwko budowaniu elektrowni w miejscu w ktorym przez kilkadziesiat lat inwestowano tylko w turystyke i W NIC WIECEJ.

Lepiej dla nas wszystkich zeby elektrownia stala w miejscu gdzie jest akceptowana spolecznie.. Nie wiadomo co moze strzelic do glowy wkurzonemu spoleczenstwu.

Po co tak kombinowac, skoro sa miejsca gdzie chca miec elektrownie.
Strefa.Zero / 77.65.92.* / 2013-10-16 23:38
Mam nadzieję, że będzie tak jak piszą w artykule na stronie http://www.eurobudowa.pl/blog/2013-09-06-pierwsza-elektrownia-atomowa-w-polsce-juz-w-2024-r.html i zanim wybiorą ostatecznie miejsce to określą potencjalny wpływ inwestycji na otoczenie i środowisko. Pocieszające jest też to, że na bieżąco odbywają się konsultacje ze specjalistami innych państw, w których energia atomowa jest wykorzystywana już od dawna (m.in. Francji, Norwegii, Belgii).
farm / 217.96.37.* / 2012-03-15 16:38
który przedstawia awarię elektrowni atomowej i skutki takiej katastrofy. Film jest bardzo poruszający i daje do myślenia.

Europejczycy tak na prawdę nie przeżyli poważnej awarii elektrowni atomowej. Nie wiemy jakie mogą być jej skutki na tym terenie, nie ma w tym zakresie doświadczeń. Czarnobyl czy Fukuszima nie są adekwatne do europejskich warunków. Ludzie chyba nie zdają sobie sprawy, że awaria takiej elektrowni to jest PRZYMUSOWE wysiedlenie kilkudziesięciu tysięcy ludzi z terenu na który wielu z nich nie będzie mogło już NIGDY wrócić. To strata ziemi, dorobku życia a Polacy przecież tak bardzo są przywiązani do swojej ziemi. Ci którzy zdecydują się pozostać będą narażeni na skutki oddziaływania tej awarii przez długi czas liczony w DZIESIĄTKACH lat.

Elektrownie atomowe, przy całych korzyściach jakie niosą, są wielkim "g" po którym nie da się tak zwyczajnie posprzątać.

I jeszcze jedna sprawa. O ile w czasach pokoju można zadbać o bezpieczeństwo, tak nikt nie będzie w stanie go zagwarantować podczas konfliktów zbrojnych, które prędzej czy później się pojawią. Co wtedy? Przecież takie obiekty będą w pierwszej kolejności celami ataków wroga! Na wojnie się niszczy i im bardziej można wrogowi zaszkodzić, tym lepiej. To są poważne sprawy.

Reasumując- elektrownia atomowa tak, ale nie za wszelką cenę. Potrzeba trochę refleksji i zastanowienia się, czy na pewno jest to jedynie słuszne rozwiązanie, ponieważ konsekwencje mogą być BARDZO poważne. Niech chociaż w tej jednej sprawie Polak będzie mądry PRZED SZKODĄ !
podróżnik / 89.81.173.* / 2012-03-13 17:48
1. "nasza" elektrownia z tego co pamiętam jak podawały media, ma sie opierać na francuskich rozwiązaniach, bezpieczniejszych niz czarnobyl czy fukushima
2. żadne poważne wstrząsy nam nie grożą, przestudiujcie mapy geologiczne kraju a sie dowiedzie że w szczególności na pólnocy zadne gory i doliny nam nie powstaną.
3. w polsce, poza rejonami górskimi gdzie faktycznie opłacałyby się elektrownie wodne i rejony wybrzeza (nie pojezierza!) i ew. mazur gdzie można stosować wiatraki, nie ma mjejsc na odnawialne źródła energii. nawet "solary" kiepsko sie opłacaja ze wzgledu na liczbę dni słonecznych.
4. i tak przez nasz kraj przejżdżaja odpady z atomówek czeskich...(przynajmniej kilka lat temu jeszcze, pisała o tym wybiórcza)
5. dlaczego mam płacic danine co2 w benzynie, a oprócz tego w prądzie, bo "u nas" jest dużo wegla (słyszeliście, ze nasze kopalnie zamykamy a czechom opłaca sie u nas wiercić?)? troche za dużo tych podatków, węgiel się kiedys skonczy a łupki to nie pewny interes.
6. od lat mówi sie o uniezależnieniu energetycznym polski, a budowa atomu bylaby świetnym rozwiazaniem od wahań cen surowców na świecie - przypominam, ceny te maja rosnąć, a więc i ceny energii w Polsce mogą rosnąć - prawie 100% energii mamy z węgla
7. poza białorusią wszyscy nasi 'sąsiedzi" maja atomówki, nawet maleńka litwa! dlaczego my mielibyśmy nie mieć skoro odczuwalibysmy i tak skutki ewentualnej awarii jakiejkolwiek elektrowni atomowej?
8. to jednak są miejsca pracy na lata, mało jest specjalistów od takiej energii..
9.nie dajmy sie zwiesć propagandzie niemieckiej i naszym 'ekologom",jakiś orzeł z pewnością założyłby gniazdo na kominie...
10. z przyjemnością przyjechałbym do miejscowości nadmorskiej gdzie w pobliżu byłaby elektrownia atomowa. przecież nie postawią jej w morzu, nie ograniczałaby mi widoków:)
asdasd / 77.255.189.* / 2012-03-13 11:45
Wszystko pięknie, ładnie ale nikt nie wspomina, że ta elektrownia z Fukushimy miała być niedługo zamknięta. Teraz się buduje lepsze i bezpieczniejsze. Energia odnawialna jes tbardzo droga, z kolei atomowa bardzo tania, a bać się nie ma co. Kraje Europy Zachodniej są o wiele bogatsze od nas, a więc mogą sobie na takie coś pozwolić. A nie wszystko co oni robią opłaca się nam, przykład z ograniczaniem CO2. A u nas ani tsunami, ani trzęsienia ziemi nie będzie, więc nie bójcie się ludzie bo nie ma czego. Nie lubie rządu Tuska, ale to jest jedna z nielicznych rzeczy, które wg. mnie są dobre. Luzdie nie dajmy się zastraszać zielonym terrorystom! Trzeba chronić naturę, ale trzeba też myśleć rozsądnie! Nie dajmy się ograniczać!
:7) a-tomek / 109.71.144.* / 2012-03-13 16:58
A wystarczy poczytac lub zasiegnac jezyka.....zieloni i zeloni, a pies lizal zielonych.....a moze zwylki ludzie co zyja z turystyki i zapraszaja do siebie cala poludniowa Polske na rybke..... poczytaj wiecej.....

Oczywiście – są to głównie decyzje polityczne i wiele będzie zależeć od tego, czy bez energetyki jądrowej możliwy jest dalszy rozwój ekonomiczny danego kraju. Jednak coraz surowsze wymogi bezpieczeństwa będą powodowały podniesienie kosztów budowy nowych elektrowni w przyszłości, a więc stawiały pod znakiem zapytania opłacalność projektów. Budowa bardzo nowoczesnego, trzeciego bloku elektrowni jądrowej Olkiluoto w Finlandii już jest opóźniona o cztery lata, a jej budżet przekroczony o 60 proc. (czyli jakieś 2 mld euro).

Specjaliści z chicagowskiej firmy Exelon, która jest głównym amerykańskim dostawcą technologii energetyki jądrowej, szacują, że właśnie coraz surowsze względy bezpieczeństwa spowodują istotny wzrost kosztów uzyskania jednego kilowata energii w planowanych elektrowniach atomowych. Będzie to – ich zdaniem – w obiektach nowych około 12 centów za kWh. Tymczasem koszt energii pozyskanej w niskoemisyjnych elektrowniach tradycyjnych (głównie gazowych) oraz wiatrowych, a także już istniejących jądrowych, w najbliższych latach będzie się kształtował na poziomie od 3 do 11 centów za kWh.

Nie jest więc wcale wykluczone, że elektrownie jądrowe kiedyś podzielą los wahadłowców. Nie zrezygnujemy z nich ze względów technicznych – technicznie wciąż będą uchodzić za szczyt rozwoju – ale ekonomicznych. Będą, po prostu, coraz droższe, co wymuszą zdecydowanie surowsze względy bezpieczeństwa.
Budyń / 89.76.112.* / 2012-03-13 00:17
Ale o co ten szum ? Elektrowni U NAS nie będzie.
Rosjanie nie bez powodu budują w Kaliningradzie własną elektrownię atomową, aby potem nam prąd sprzedawać.
:7) a-tomek / 109.71.144.* / 2012-03-12 17:00
W rękach polityków

Oczywiście – są to głównie decyzje polityczne i wiele będzie zależeć od tego, czy bez energetyki jądrowej możliwy jest dalszy rozwój ekonomiczny danego kraju. Jednak coraz surowsze wymogi bezpieczeństwa będą powodowały podniesienie kosztów budowy nowych elektrowni w przyszłości, a więc stawiały pod znakiem zapytania opłacalność projektów. Budowa bardzo nowoczesnego, trzeciego bloku elektrowni jądrowej Olkiluoto w Finlandii już jest opóźniona o cztery lata, a jej budżet przekroczony o 60 proc. (czyli jakieś 2 mld euro).
:7) a-tomek / 109.71.144.* / 2012-03-12 16:35
Ubawilem sie slyszac tlumaczenie ,,gazownikow,, na temat podniesienia cen za gaz indiwidualnym odbiorca w 2012 o dwu cyfrowy %.
Glowny ,,gazownik,, powiedzial ze inwestycja w ,,lupki,, musi byc jakos finasowana......wniosek, aby bylo taniej musi byc drozej.....hihihih.

Z elektrownia tez tak bedzie??? Oj mysle ze tak.

Ps: Zapraszam cala poludniowa polske na dorsza do Mielna!.......a w tle tak jak na obrazku.
:7( przypominam / 109.71.144.* / 2012-03-12 16:23
Jak to jest niech mi ktos wytlumaczy znana jest data uruchomienia reaktora, a jeszcze oficjalnie nie podano miejsca?????? Kto wie!!!!!

Jedno co uslyszalem, znam geodete co zna geodete ktory w Gaskach robil pomiary pod ,,atomowke,,a tam 94% populacji jest przeciwko....... Pamietajcie ludzie, jak sie traktuje w tym kraju ,,demokratycznym,, referenda.
:7( przypominam / 109.71.144.* / 2012-03-12 16:23
Wzglad na liczebnosc, i wystepowanie w polnocnej czesci naszego pieknego kraju, i najwieksza populacje w Europie,,Orla Bielika,, ktory w Polsce objęty jest ochroną gatunkową ścisłą i wymieniony jest w Dyrektywie Ptasiej i Polskiej Czerwonej Księdze jako gatunek wymagający szczególnej uwagi.

Zmusza mnie do wyraznego opowiedzenia sie przeciwko budowie obiektow opartych na ,,atomie,, w polnocnej czesci Polski.

Jak podkreślono w komunikacie, wystąpienie poważnych awarii w polskich elektrowniach będzie praktycznie wykluczone.......TEORETYCZNIE WYKLUCZONE, gdyz PRAKTYCZNIE nie mozna wykluczyc np:bledu ludzkiego (human factor) i to juz na etapie projektowania, nie wspominajac o etapie wykonawczym i ekploatacyjnym ect.

Zważywszy na powyższe: Mowie wyrazne NIE.

ps: Szukajmy wspolnie zagroznonych gatunkow.
:7( przypominam / 109.71.144.* / 2012-03-12 16:24
A Bielki i atomowka ma sie do siebie tak jak Dolina Rospudy i autostrada.....tam podzialalo i tu moze podzialac....moze.

pozdrawiam!

Ciekawi mnie, ilu dzis znalazlo by sie chetnych na widok za oknem taki jak na powyzszym zdjeciu.

.....laka, las, krowa, Orzel Bielik....i kominy chlodzace....

I niech zyje turystyka w Gaskach......ale co tam odbudujemy PGRy, bo innych zakladow produkcyjnych tam malo....kurde tylko czy kto kupi rzodkiewke, z Gasek, Kolobrzegu czy okolic???
:7( przypominam / 109.71.144.* / 2012-03-12 16:25
Vivat Czarnobyl- 26 Kwietnia 1986.
Vivat Tomsk-7(Siewiersk)- 6 kwietnia 1993.
Vivat Fukushima- 11 March 2011


Polcy nic sie nie stalo......w Czarnobylu pizlo a plyn Lugola pilismy w Zach-Pom. miedzy innymi, bo nic sie nie stalo...... wszystkim ktorzy sa za Atomowka zycze milego dnia.

ps: Tak jak by nie bylo innych rozwiazan!!!!! Jestesmy robieni w C.....uja!!!!!! Po raz kolejny.
jestem za a nawet przeciwko / 87.251.252.* / 2012-03-12 13:07
..

Nie życz drugiemu, co tobie niemiłe,

a jak miłe ,

to proszę w odległości max 5 km od elektrowni niech NAJPIERW powstanie osiedle,

w którym będą obowiązkowo,
dożywotnio będą mieszkać ze swoimi rodzinami wszyscy biurokraci ,
którzy podejmą bez konsultacji społecznych decyzję o budowie elektrowni.
pawel668 / 62.93.41.* / 2012-03-14 11:36
Nie wiem czy wiesz ale w pobliżu elektrowni węglowych jest znacznie większe promieniowanie. Gdyby zastosować przepisy unijne dotyczące promieniowania wokół EJ, dla elek. węglowej natychmiast wszystkie zostały by zamknięte. Wystarczy trochę poczytać artykułów, publikacji naukowych , wysłuchać opinii naukowców akademickich, a nie siać zamęt.
sed / 31.63.156.* / 2012-03-12 12:39
Dla zwolenników Atomu. http://wolnemedia.net/ekologia/fukushima-rok-klamstw-i-powolnego-narastania-kleski/ rząd nie liczy się ze zdaniem społeczeństwa. Zastanawiam się, czy Tusk postawił by sobie obok swojego domu taką elektrownię. Czas najwyższy by zrozumieć, że premier ma społeczeństwo za nic. Ważny jest tylko on i jego rządy. Myślę, że wybory są coraz bliżej.
Tornado+ / 94.254.184.* / 2012-03-12 13:46
Jaki jest ukryty cel budowy EJ przez zaprzańca Tuska?
Wysoko radioaktywne odpady z elektrowni atomowych z krajów Unii, w szczególności z Niemiec i Francji mają być składowane w Polsce.
Projekt takiej inicjatywy ustalila Organizacja Rozwoju Europejskiego Składowania (ERDO), w skład której wchodzi wysłannik polskiego Ministerstwa Gospodarki. Jak dowiedział się brytyjski dziennik "The Times", Komisja Europejska do idei wspólnego składowiska odpadów radioaktywnych w Polsce podchodzi przychylnie.
Gmina, która zgodzi się przyjmować odpady radioaktywne, może liczyć na dotacje co najmniej kilku milionów euro rocznie.
Bogata Unia próbuje kupić biednych tubylców Prywislańskiego kraju koralikami z napisem euro.
Tak więc na chama herr Tusk przeforsuje budowę EJ w Polsce, żeby był pretekst do składowania odpadów radioaktywnych z polskiej, jak i zamykanych niemieckich elektrownii atomowych.
Robert345 / 2012-03-12 14:49
No rząd Donalda Tuska ma już doświadczenie jak obejść decyzje obywatelii...czyżby wielki powrót Państwa Socjalistycznego?
szperacz internetowy / 87.251.252.* / 2012-03-12 12:33
Wikipedia :


"Elektrownia Jądrowa Żarnowiec – polska elektrownia jądrowa budowana w latach 1982–1990 w miejscu zlikwidowanej wsi Kartoszyno nad Jeziorem Żarnowieckim

Kalendarium budowy (fragmenty):
19 grudnia 1972 – Komisja Planowania przy Radzie Ministrów ustaliła lokalizację pierwszej polskiej elektrowni jądrowej we wsi Kartoszyno. Niedługo potem został otwarty posterunek radiometeorologiczny prowadzący badania klimatu, geologiczne i symulację skażeń w bezpośrednim sąsiedztwie elektrowni.(...)

31 marca 1982 – przekazano plac budowy generalnemu wykonawcy, którym był Energoblok-Wybrzeże; wkrótce rozpoczęto prace i przesiedlanie mieszkańców wsi Kartoszyno.

26 kwietnia 1986 – doszło do katastrofy w Czarnobylu, w wyniku czego gwałtownie wzrosła fala protestów przeciwko budowie elektrowni.


2 grudnia 1989 – Rząd Tadeusza Mazowieckiego zadecydował o wstrzymaniu budowy na okres jednego roku w celu zebrania danych i opinii koniecznych do podjęcia decyzji o dalszych losach budowy.

27 maja 1990 – odbyło się lokalne referendum w województwie gdańskim; przy frekwencji wynoszącej 44,3% uprawnionych do głosowania przeciwko budowie opowiedziało się 86,1%, za budową elektrowni – 13,9% głosujących.

17 grudnia 1990 – Rada Ministrów podjęła Uchwałę nr 204 w sprawie postawienia "Elektrowni Jądrowej Żarnowiec w Budowie" w stan likwidacji; termin likwidacji wyznaczono na 31 grudnia 1992." lipiec 2009 – pełnomocnik ds. energetyki jądrowej – Hanna Trojanowska zapowiada, że Żarnowiec ma przewagę nad innymi przewidywanymi lokalizacjami budowy nowej elektrowni jądrowej
.
16 marca 2010 – Żarnowiec wygrał ranking lokalizacji na budowę elektrowni jądrowej. Jej planowany koszt to ok. 10 mld euro, a zakończenie budowy przewiduje się na rok 2020."
Mulito / 83.5.121.* / 2012-03-12 12:18
MAMY TYLE WĘGLA I GAZU ŁUPKOWEGO A ONI NAM INSTALUJĄ ATOM ... CHYBA TYLKO PO TO BY ZACHÓD I WSCHÓD MÓGŁ NAS SZANTAŻOWAĆ ZBOMBARDOWANIEM REAKTORA JĄDROWEGO ... CO ZA SKRZYWIONY RZĄD ???
grzesiek_pac12 / 2012-03-12 12:19 / Bywalec forum
najlepsze jest to, ze jedna z propozycji umiejcowania takiej elektrowni to jakieś tereny nadmorskie, kto z was chciałby pojechać z rodziną na wczasy przy elektrowni atomowej?
mci / 80.54.235.* / 2012-10-09 03:44
nigdy bym nie pojechał w syf atomowy, czytałem gdzieś o angielskich elektrowniach atomowych to nieszczęście dla ludzi mieszkających blisko
Budyń / 89.76.112.* / 2012-03-13 00:22
Ja bardzo chętnie - dużo chętniej niż np. na Śląsk...
... zapewniam, że byle hałda węgla czy popiołu truje i "świeci" dużo bardziej niż działająca elektrownia.
pawel668 / 62.93.41.* / 2012-03-14 11:44
Masz racje, w odpadach po spaleniu węgla w EW znajdują sie toksyczne związki arsenu, kadmu, rtęci ołowiu które dostają się do wody, wiatr roznosi po całej okolicy, takie związki nie ulegają rozpadowi jak odpady radioaktywne z EJ, które są bardzo szczelnie. przechowywane i nie ma możliwości wydostania się na powierzchnię

Najnowsze wpisy