Forum Forum emerytalneInne

Emerytury górnicze wrócą do Trybunału?

Emerytury górnicze wrócą do Trybunału?

Money.pl / 2005-11-30 16:05
Komentarze do wiadomości: Emerytury górnicze wrócą do Trybunału?.
Wyświetlaj:
Yuker / 83.29.68.* / 2008-12-19 19:47
wszyscy zapomnieli jak śląsk budowal polske , skoro tak wam zle ze ślazakami bylbym za autonomia ślaska i nik do nikogo by nie mial zalu a emerytury górnicze to zaden hit za te prace powinni dostac . Jesli chodzi o prywaciazy z polski to niech odprowadzaja 14 x skladki po 1500 zl tez beda miec fajne emerytury
Claude mOnet / 81.219.88.* / 2005-12-03 09:11
Zabrać wszystkim po równo wcześniejsze (promocyjne) emerytury - i wojskowym i policjantom i innym grupom (w tym górnikom). Dodatkowo zrewaloryzować emerytury "promocyjne" w dół (szczególnie SBekom i aparatczykom PZPRu, z warunkiem nie naruszania konstytucji i nie byłoby prawem wstecznym).
Potem zlikwidować ZUS i KRUS, a zobowiązania spłacać z budżetu państwa (np. z prywatyzacji i ewentualnie dodatkowo z obligacji).
Wtedy problemu nie będzie - niech każdy sobie sam zdecyduje czy odkładać coś na przyszłość. Aktualny system emerytalny rozkłada godpodarkę w Polsce.
TSA / 2008-03-19 18:59
a tego co nic nie odłoży bo mu się nie będzie chciało bez przymusu to zabijemy i przerobimy na karmę dla psów.ale z ciebie pacan.
gucio / 213.199.253.* / 2005-12-03 11:01
Dokładnie. JKM sie kłania.
rrr / 83.27.21.* / 2005-12-01 10:05
Ja proponuję nie obniżać wieku emerytalnego górnikom tylko podwyższyć mundurowym. Problem będzie rozwiązany. Przecierz tylko 10% policji tak naprawde pracuje. Całe wojsko przecierz nie prowadzi działań wojennych. A tam to mam pojęcie jak wygląda praca. Wcześniejsze emerytury powinny się należeć osobom szczególnie wyeksploatowanym zawodowo tzn. górnikom dołowym, żołnierzom uczestniczącym w misjach wojennych, policjanci z jednostek specjalnych, hutnicy przy piecu i tyle. Dlaczego na wcześniejszą emeryturę ma iść komendant policji czy zwykły posterunkowy. Taki człowiek mając ok 50 lat jest w sile wieku i często dużo bardziej sprawny fizycznie niż wielu młodych ludzi. Do tego nikt nie mówi jakie są odprawy żołnierzy zawodowych. Każdy nie pracuje już rok przed emeryturą ponieważ robi badania i rozlicza się. Zawsze dostają w tym czasie maksymalną podwyżkę aby ich emerytura była najwyższa. Odprawę dostają taką żeby mogli kupić mieszkanie czyli ok 100 tyś zł. Nie wiem jak jest w policji ale sądzę, że podobnie. To są prawdziwe koszty. I to tu trzeba szukać oszczędności.
666 / 193.26.220.* / 2005-12-06 21:49
Nareszcie porządne i mądre słowa. To samo jest z pracującymi na kopalni. Trzeba umieć odróżnić górników od innej kadry i o to ta dysputa. Jaka praca taka płaca. Czy siedzenie za biurkiem ma być równoznaczne i równopłatne z harówą? Ja się na to nie zgadzam.
Adam / 213.155.160.* / 2005-12-01 09:20
Czytając wypowiedzi odnoszę wrażenie, że należałoby wszystkich wysłać na emerytury po 25 latach pracy - ale czy to rozwiąże sprawę.
Takie myślenie to cięcie gałęzi na której się siedzi. Ktoś pomylił (czyżby ?) znaczenie słowa "solidarne państwo" podobnie jak przez 40 lat "mylono" znaczenie słowa "socjalizm" - "wszystkim po równo, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie" (tzn. tych którzy głośniej krzyczą, albo są przy korycie)... Ludzie obudźcie się wreszczcie z tej socjalistycznej mrzonki. Wolę "świadome społeczeństwo" od "solidarnego".
paweł k / 62.29.165.* / 2005-12-01 09:01
Nie mam ochoty zapierniczać wraz z żoną (bo, aby jedno pracowało to nas nie stać) na emeryturę dla jakiegoś górnika. Oboje mamy w.wyższe pracujemy w sektorze prywatnym, dzień pracy zaczynamy o 8:00 i kończymy o 17:00 czasem o 18:30 + co trzecia sobota -Wynik jest taki, że nie mamy czasu nawet ,aby pobyć z własnym dzieckiem.
Na jakieś L-4 to zapomnij !

Sorry Panowie Górnicy, ja też jestem facet i będę bronił swego.
Jak ma być emerytura to niech będzie uczciwa!!!!!
górnik / 83.230.47.* / 2009-08-09 15:48
Wybacz ale nie można tego porównywać , też mam w. wykształcenie do pracy stawiam się na 06.00-6.30 zakład opuszczam co prawda o15.00-15.30 ale to tylko dla poglądu czasu pracy bo niestety są tygodnie kiedy pracuje się od 18.00 do 02.00 i od 00.30 do 09.00-09.30 rano a są też tacy co pracują w jeszcze dziwniejszych porach.Nie wspomnę o sobotach i niedzielach bo to praca w ruchu ciągłym. Wiesz przychodząc rano o 9-tej to nie masz specjalnej ochoty na zabawę z dziećmi, a przez 24,5 roku pracy ,a tyle ja mam ,to wylicz sobie ile godzin słońca mój organizm zaliczy .....a zaznaczę że zaczynałem jako pracownik fizyczny więc moje stawy i kręgosłup też już odmawiają posłuszeństwa.
( niestety kształciłem się pracując bo nie stać było rodziców )
OHenryk / 83.18.57.* / 2008-01-02 11:07
Pogląd masz nawet jak na kogoś co nie zna specyfiki pracy górniczej - wyważony.
Ja przez 10 lat pracowałem na dole kopalni / fizycznie/.Ze względu na problemy zdrowotne odszedłem z górnictwa.Pamięć jednak dotycząca warunków pracy górnika pozostała choć minęło od tamtego czasu 30l.Warunki pracy dołowej są niewyobrażalne dla kogoś kto ich sam nie oglądał.Pozdrawiam górników.
ratownik / 83.5.86.* / 2007-10-05 00:42
Macie wyższe a "dziwnie" gadacie o górniczych emeryturach. Zapraszam na poziom 1030
jak tam górnicy rzetelnie pracują w ciężkich warunkach. Zagrożenia tj. tąpnięcia , wyrzut gazów ze skał , CH4 , temp 42 C. Potem możecie dyskutowac o fachu i emeryturach.
jgash / 83.30.157.* / 2007-06-06 10:14
wiesz coś o pracy górnika
elwira / 85.14.66.* / 2006-02-22 19:54
pomimo wyzszego głupio gadacie
real / 81.219.244.* / 2005-12-06 22:35
Popieram Pawła k. Tak ma być!!! Albo normalna emeryturka z ZUSu (po 60 latach), bez płaczu i szlochania, albo wcześniejsze świadczenia z własnej GÓRNICZEJ kasy emerytalnej. I wtedy nawet po 8 latach, jak jakiś górnik już bardzo by płakał. A dla reszty płaczków kupić kartonik chusteczek jednorazowych. A co do żon górników, to niechciałbym o kobietach źle się wyrażać, ale same na różnych forach pisały, że nie pracują, bo """...roboty nikej żadnej niema a dziecka to kto wychowa""". Górnicy, musicie ustalać jedną wersję tej ściemy, jak chcecie, żeby jakaś zupełna ciemnota na to się załapała. No to hej.
666 / 193.26.220.* / 2005-12-06 21:52
Wyobraź sobie że w dzisiejszych czasach żony górników też zapieprzają bo ich nie stać na to żeby nie pracowały. Minęły słodkie czasy kiedy było je stać na siedzenie w domu i wychowywanie dzieci. Obecnie pracujący górnik i jego żona - młode małżeństwo najpierw spłaca jak reszta kredyt na mieszkanie a potem się będzie zastanawiać czy stać ich na dziecko. Ty już masz więc jak widać nie jest ci tak źle, a jeśli tak płaczesz, to idź na kopalnię, zapracuj te 25 lat tylko wyobraź sobie że te fajne górnicze emeryturki są teraz, a za te 25 lat na pewno nie.
kelob / 83.16.98.* / 2005-12-01 03:04
Tego reala to powinni dawno dać na odstrzał bo to istny debil tak samo jak ta wariatka Bochniarz wielka kandydatka na prezydenta a nie ma najmniejszego pojęcia o pracy. Niech weżmie się za tych prywatnych złodzieji co zatrudniają ludzi za 600 zł płacą 150 zł na ZUS a jeszcze drugą połowe zatrudniają na czarno bez odprowadzania składek .Traci państwo oraz wszyscy podatnicy tego to nie widzi.Niech się weżmie za tych złodzieji a nie za górników którzy 5razy więcej miesięcznie odprowadzają do ZUSu.A jak ma się wypowiedzieć co jest złego w tej ustawie to nie wie co ma mówić bo nie wie o co chodzi w tej ustawie. Dziś w telewizji dała temu przykład. Dlaczego ludzie nie chcą iść pracować do prywatnego bo to są kanciarze i nie liczą się z ludzmi .Moge przytoczyć 50 przykładów jak ludzie którzy pracują u prywatnego są robieni w jajo.Nie trzeba daleko szukać Biedronki Reale Lewiatany to są przykłady !!!!!!!!!!!!!!!!!!
real / 81.219.244.* / 2005-12-01 10:29
Oj koleb, koleb!!! Jakby głupota potrafiła latać, to na orbicie byłbyś szybciej od promu kosmicznego!!! Koleb już chyba wszystkich górników pytałem oprócz cziebie, czemu nie chcecie sobie tych kopalni wziąć na własność!!! Koleb tylko jedno pytanie!! Jakbyś miał jakiś problem ze zrozumieniem to powtórze - dziś Marcinkiewicz jest na Śląsku zaproponujcie mu że chcecie te kopalnie przejąć na własność za darmo!! Czaisz!! No to idź i się zapytaj. Tylko powiedz premierowi dzień dobry.
real / 81.219.244.* / 2005-12-01 13:23
No co koleb!! Coś się tak rozgadał z tym Marcinkiewiczem. Długo jeszcze mam czekać na odpowiedź???!!!!!
POLAK / 83.16.98.* / 2005-12-01 16:45
POCZYTAJ MOŻE ZMĄDRZEJESZ http://www.bochniarz.com/
kelob / 83.16.98.* / 2005-12-01 16:02
Premier Marcinkiewicz jest ważniejszy od ciebie.My weżmiemy sobie te kopalnie i odłączymy sie od goroli i po dupie nas będziecie całować żebyśmy nie odłączali się od goroli bo kraj pada bo nie mamy gazu nie mamy węgla nie mamy energii bo w dalszym ciągu dzięki śląskowi Polska jeszcze istnieje.A jeszcze rosja przykręci gaz bo będziecie s.....lać z kraju .Niech to do tej tępej łepetyny twojej wejdzie.
real / 81.219.244.* / 2005-12-01 21:19
Suuuper!!! Powiedz kiedy przejmujecie te kopalnie?? Bo muszę to oblać!!! Ale jak na tak radosną wiadomość to ty kelob coś taki rozdrażniony jesteś. Brzydko się wyrażasz, po dupie się każesz całować?? Spokojnie, wuluzuj. Strzel sobie 3xTyskie0,5 i zaraz ci humor wróci! No widzisz jak Ci dobrze doradziłem!! Będziesz WŁAŚCICIELEM WIELKIEGO RENTOWNEGO ZAKŁADU PRACY. Marzyłeś o tym, że kiedyś zostaniesz wstrętnym kapitalistą?? Na pewno nie! OK - nie musisz mi dziękować. Zrobiłem to dla Ciebie bo żal mi górników, że tak muszą ciężko harować. Tylko kolegom się na razie nie chwal, że z premierem dil zrobiłeś, bo jak się dowiedzą, to zaraz przyjdą do Ciebie po podwyżki, becikowe, chorobowe, zwiększony deputat, nowe ubranka, a reszta spieprzy na jeszcze wcześniejsze emerytury. No ale myślę że jako nowy właściciel na pewno sobie poradzisz. No to nara Prezes.
Bercik / 84.10.229.* / 2005-12-01 19:58
No pieronie, bier ta koaplnio! Ino szybko! Potem bydziesz sprzedawoł gorolom i zarobisz szmal!!! A jak nikaj nie sprzedosz, to z węgla bydziesz gotowoł makaron! Codziennie!!! Oj durny Ty durny!
ze śląska / 145.237.253.* / 2005-12-01 07:42
Prawda, kto nie wierzy niech obejrzy pasek górnika ile mu ściągają na składki. W ogóle to ludzie są krótkowzroczni. Żałują emerytowi górnikowi 2500 (chociaż nie znam takiego co aż tyle ma) na utrzymanie żóny (która zazwyczaj nigdy nie pracowała bo zajmowała się dziećmi) i na trójkę dzieci - to obraz rodziny górniczej w moim regionie - góników którzy obecnie przechodzą na emeryturę. No i on jakoś będzie ich musiał za to utrzymać i zrobi to. No a teraz zastanówcie się, oczywiście biorąc pod uwagę ciężkie warunki pracy, że on tej emerytury nie dożyje bo mu po 25 latach nie dadzą, zginie w wypadku, to policzcie sobie ile trzeba wypłacić wdowie, i każdemu z trojga dzieci, bo przecież na pewno się uczą i dostaną. A renty wypadkowe są wysokie. I jak to wszystko policzyć...
Mała / 217.79.151.* / 2005-12-01 09:18
Ja też mam trójkę dzieci i oboje z mężem ciężko pracujemy, ale nam nikt nie da takiej słodkiej emeryturki. Ja jeszcze połowę pensji oddaję opiekunce. Jeśli Twoja żona nigdy nie pracowała to masz problem. To oznacza, że na ZUS nie płaciła i za jedną składkę będą dwie emeryturki. Też tak chcę. Niestety mnie kążą wypracować pełne latka a emeryturkę będę mieć o połowę niższą niż taki co na dole był wycieczką i przepracował połowę potrzebnego okresu. Nie mam nic do tych którzy pracowali na dole ale też oni mieli Barbórki, trzynastki i czternastki i nadgodziny i premie a ja za nadgodziny nie dostaję nic (a siedzę codziennie 4-5 godzin dłużej) Premii na oczy nie widziałam i od lat nie dostałam podwyżki. A mój pasek też mogę pokazać. Ręczę, że do Państwowej kabzy tyle samo odprowadzam. Górnicy swoje pieniądze przeżarli na dodatki do pensji i przywileje.
Pracująca żona młodego górnika / 193.26.220.* / 2005-12-06 22:00
Skąd niby za jedną składkę dwie emeryturki. Wyobraź sobie że ja jako żona górnika też pracuję. Nad dziećmi może kiedyś pomyślimy jak nas będzie wreszcie stać. Skoro macie trójkę i opiekunkę to nie narzekajcie, bo nie jest wam źle. Mój mąż jest na dole taką wycieczką że wiecznie jest, zmęczony, poobijany, niedotleniony i nawet nic w domu nie robi bo wiecznie śpi. Fajna wycieczka twoim zdaniem. Trzynastki dawno nie ma. Barbórkę i 14 dostają nawet sprzątaczki i też mnie to wkurza że mój mąż na dole pracuje na ich premie. Masz mylne wyobrażenie o górnikach i ich sytuacji materialnej. Może ci co dziś idą na emeryturę mają dobrze. Młodzi górnicy niestety nie. I to o ich emerytury chodzi. Mój mąż ma 25 lat a już przeżył wybuch na dole, gdzie się przeleciał w powietrzu, miał parę porządnych stłuczek i mało nie stracił tego co facet ma najważniejsze. I szkoda że nie zarabia tyle żeby było to warte tego ryzyka i żebym mogłą sobie siedzieć w domu, nie pracować i rozmyślać o niebieskich migdałach a nie o tym ile nam jeszcze pozostało kredytu do spłacenia.
baba / 81.18.213.* / 2005-12-07 13:02
rozumiem, że o tym co o mało nie stracił ... to o rozum chodziło.....
real / 81.219.244.* / 2005-12-06 22:49
Żono młodego górnika. Ty chyba bardzo nie lubisz swojego męża. Ja swojej żonie, nigdy nie pozwoliłbym narażać życia dla kasy, czy jakiejś tam emerytury. Przemyśl to jeszcze i namów go, żeby rzucił tą robotę w diabły, zanim straci na zawsze to co facet ma najważniejsze. Bo co ci potem po takim facecie???? Pomyśl.!!!!!!
Maciek / 83.26.216.* / 2005-12-01 08:26
Górnik na składki odprowadza tyle co inni obywatele tego kraju, więc jak na pasku jest dużo to i w kieszeni chyba też.
Też bym chciał aby mnie było stać że żona może tylko wychowywać dzieci. Moja jednak musi pracować.
Co do komentarzy reala to one akurat są jak najbardziej na temat. Nie chodzi w nich o to czy górnik ma lekko czy ciężko tylko kto za to ma zapłacić. Podobno w OFE sami mamy składać na swoje emerytury , to czemu np. ja mam składać na swoją i jeszcze na przykład na górniczą, jeżeli i tak już płacę na obecnych emerytów.
666 / 193.26.220.* / 2005-12-06 22:04
A skąd możesz ty wiedzieć która twoja składka idzie na emeryta górnika. I jakość i trud pracy ma tu wiele do rzeczy, nie da się tego rozdzielić. Bo nie uważam za sprawiedliwe, żeby urzędnik państwowy a górnik poszli na emeryturę w jednakowym czasie i za te same pieniądze. Jak w sądzie - w każdej sprawie trzeba wziąć pod uwagę okoliczności - a te za każdym razem są inne. I nie chodzi tu tylko o górników, ale hutników, strażaków, kierowców zawodowych itp. Mam stracha jak w autobusie kierowcą jest 60 l. dziadziuś w grubych szkłach, który ledwo co widzi. Lepiej byłoby gdyby już odpoczywał na emeryturze i zwolnił miejsce innym.
p / 62.233.195.* / 2005-12-01 08:09
"Szanowni" Panowie - nie wszystkich stać na taki luksus żeby samemu utrzymać żonę a ona mogła spokojnie zając się domem i dziećmi. Oczywiście górnicy muszą być uprzywilejowani a reszta musi zapier........ na ich wygody, bo oni przecież robią dobre zadymy pod sejmem a tzw. "elita" polityczna zrobi wszystko żeby koryta nie stracić. Poza tym do górnictwa od lat dokładane są ciężkie pieniądze z budżetu. No i oczywiści tylko wy macie ciężką i ryzykowną pracę itd. Czego się tak boicie? Trybunału Konstytucyjnego, który może stwierdzić niezgodność ustawy z Konstytucją? Czyli dla was prawo powinno być inne - a jak !!!!! Przecież zawsze możecie zrobić dym w Warszawie i korytko zostanie, a reszta pracuje, płaci i płacze....
Jola / 83.27.171.* / 2005-11-30 22:23
Nie wiem skąd rząd weźmie pieniądze na te emerytury, ale...
Jestem żoną emeryta górniczego i wiem, że po przepracowaniu na dole 25 lat taki czlowiek jest wrakiem. Nie chcę nikogo obrażać, ale życzę czlonkom PKPP przepracowania choćby roku na dole. Wtedy możemy rozmawiać czy górnicy mają pracować do 65 lat. Co do wysokości emerytur górniczych, to też nie prawda po łącznie 35 latach pracy( w tym 25 na dole) emerytura wynosi 2500PLN brutto. Czy to tak wiele? Górnik zarabia mniej niż na przykład sprzątaczka w Warszawie. To jest w porządku?
baba / 81.18.213.* / 2005-12-02 13:04
o czym my w ogóle mówimy? przecież 2500 zł emerytury to jest SUPER emerytura. czy pani wie za ile emeryt w warszawie musi przeżyć - średnio 600 zł brutto no daj boże 800zl.
tyle że za darmo to chyba nie mieszka, lekarstw za darmo też mu nikt nie daje.
ja pania zachęcam żeby sie pani przeprowadziła do warszawy (razem z męzem) i pożyła sobie w tym warszawskim dobrobycie chociaż kilka miesięcy za te "nędzne" 2,5 tysiąca. zobaczy pani z bliska jak w sklepie ludzie patrzą w te swoje portfeliki i dumają czy kupić dwie bułki czy może tylko jedną to wystarczy na mleko.
swoją drogą ciekawe ile musiałaby zarabiać sprzątaczka, żeby zarobić na 2,5 tys emerytury. nawet dyrektorska pensja chyba tego nie załatwia.
ludzie tu żyjący muszą umieć przeżyć i za 400 zł i jeszcze wyżywić dzieci
blep / 193.26.220.* / 2005-12-06 22:08
Pani baba zapomina że emeryt w wawie mieszka sam i może liczyć na tanie i smaczne obiady w barach mlecznych - mieszkałem w wawie to wiem i widziałem. Nie ma na utrzymaniu żony i 3 dzieci. No i przynajmniej dożył w spokoju tej 65 tki, nie wiem czy dałoby się to powiedzieć o pracującym pod ziemią po tylu latach. I nie przesadzajmy z tymi 400 zł bo warszawka dobrze się trzyma. Wiadomo że nie wszystkim dobrze, ale nie wszystkim też źle. I chodząc ulicami warszawy tych z 400 oprócz barów mlecznych nie widać. Całą resztę stać na robienie zakupów w koszmarnie drogich sklepach itp.
baba / 81.18.213.* / 2005-12-08 23:53
jasne- emeryt górnik ma na utrzymaniu żonę i dzieci!! ale nie wnuki jak inni emeryci! to jest ewenement na skalę światową.
ciekawe jest stwierdzenie, że emeryt warszawski żyje sam - to pewnie od tego lekkiego życia już żona nogi wyciągnęła a on teraz jak panisko - sam!
pan blep nie zwrócił uwagi, ze warszawka to przyjezdni? wszyscy ciągną do warszawy jak muchy, co widać w soboty i niedziele i święta wszelakie, miato pustoszeje ponieważ "warszawka" pojechała do domu - na wieś albo do innego miasta. prawdziwi warszawiacy nareszcie mają miasto dla siebie.
a kto zabroni zakładać bary z tanim i smacznym jedzeniem poza warszawą??
nie wiem dlaczego miałabym przesadzać z 400 zł. - czy to takie niewiarygodne? wielu ludzi dorobiło się właśnie takich 'kokosów' i teraz zdycha z głodu.
jak słusznie pan blep zauważył sklepy są koszmarnie (!!) drogie, koszmarnie drogie też jest życie, opłaty za energię, za gaz, za mieszkanie, ubezpieczenia w warszawie tez są droższe ponieważ jest niebezpieczniej. poza tym porównuje pan emerytów do nie emerytów i mówi, ze dobrze się żyje w warszawie.
real / 81.219.244.* / 2005-12-08 22:28
No to muszę skorygować co nieco, blep. Skąd takie info, że emeryt mieszka sam i nie ma nikogo na utrzymaniu??? Emeryci w dzisiejszych czasach mają na utrzymaniu nie pracujące swoje dzieci i dzieci swoich dzieci (wnuki), też to widziałem, osobiście mam takich znajomych. Poza tym emerytury nie służą ustawowo do utrzymywania rodzin z małymi dziećmi!!! To chyba tylko polska specjalizacja (emeryt w wieku 30-40 lat). Emerytura to świadczenie dla osoby, która pracowała 35 lat i sama ma 65 lat (czyli przez 35 lat płaciła składki na emerytów, którzy wtedy pobierali świadczenia i teraz na nią ma płacić następne pokolenie) i to jest mechanizm emerytalny, nie mający nic wspólnego ze sprawiedliwością społeczną!! To czysta ekonomia. Jeśli pracowałeś krótko i mało zarabiałeś (odprowadziłeś mało w składkach), to należy ci się mała emerytura. Jeśli pracowałeś długo i dobrze zarabiałeś ( 35 l) to ci się należy duża emerytura. Wszelkie odstępstwa od tej zasady powodują, że ktoś musi ponieść koszty tych odstępstw (przywilejów). Nie było by problemu, gdyby każda branża (górnicy, kolejarze, hutnicy itp) miała swoją branżową kasę ZUS. Tylko do tej kasy by wpłacali i z niej pobierali świadczenia w miarę możliwości tej kasy. I to byłaby właśnie sprawiedliwość społeczna.
Mała / 217.79.151.* / 2005-12-01 09:29
I zapewne była Pani sprzątaczką w Warszawie to Pani wie. Sprzątaczka w Warszawie Paniusiu zarabia 400 PLN miesięcznie. Tak się składa, że widziałam ostatnio pasek pani, która sprząta biuro naszej firmy a pracuje w jednej z najlepiej płacących firm w W-wie (IMPEL). Do tego musi znosić humory starych bab z firm dla których wykonuje usługi. Inne firmy takim paniom dają 250 PLN. Skoro zatem uważa Pani, że to takie intratne zajęcie to zapraszam Pani męża do W-wy. Niech miotłą i ścierą zapracuje na emeryturę. A Warszawa to takie ELDORADO tylko z daleka. Dodam jeszcze, że koszty utrzymania tutaj są dużo wyższe niż na Śląsku.
Pracodawca / 83.30.34.* / 2005-12-01 00:10
Proszę pani! Ja przepracowalem na dolę kilka lat i niech mi Pni wierzy to byla sielanka w porównaniu z prowadzeniem wlasnej dzialalności gospodarczej w tym kraju! Mam 36lat i zapieprzam kilkanaście godzin dziennie aby utrzymać siebie, rodzinę i pracowników. Tylko górnicy którzy nic innego w życiu poza kopalnią nie widzieli i nie robili uważają iż pracują najcięzej na świecie!!! Mam w rodzinie górników którzy maja po pracy czas na piwko ,wyjazdy na ryby ,urlopy i co roku obowiązkowo L-4!!! A mimo to nie oni są wrakami... mogę zapewnić!!!
Żona Górnika / 145.237.253.* / 2005-12-01 07:21
Też jestem żoną górnika i zgadzam się z Panią Jolą, ale jestem żoną takiego górnika który naprawdę pracuje a nie przesiaduje na rewirach. A skoro Pan przepracował na dole tylko parę lat to gdyby było tak lekko i przyjemnie i takie wielkie pieniądze z tego to na pewno nie miałby Pan ochoty zmieniać pracy a jednak uciekł Pan z kopalni a to o czymś świadczy. Osobiście znam górników mających 2000 emerytury nie 2500 i uważam że ta cała nagonka w mediach jest nie w porządku. Jak strajkowały pielęgniarki i inne grupy zawodowe w ciągu lat to było ok ale górnikom nie wolno walczyć o swoje zdrowie i życie? Więc niech się pan nie wypowiada na temat górników bo jak słyszę że co roku obowiązkowo L-4 to taki typ ludzi tylko psuje opinię o uczciwych pracujących na dole!!! A tacy mają problem z dożyciem do emerytury.
real / 81.219.244.* / 2005-12-01 14:19
Żono górnika!! Pielęgniarki chciały mieć możliwość przeżycia od pierwszego do pierwszego. Domagały się podwyżki o 200zł , do pensji którą dostają na rękę w wysokości 900 zł, żeby razem po podwyżce mieć 1100zł. Ale jak pewnie już słyszałaś żono - przestały się domagać czegokolwiek. Uczą się języków obcych, biorą swoje dyplomy i wyjeżdżają. Kierunek USA, Włochy, Anglia, Szwecja (potrzebują 15000 piel), Hiszpania, Francja, Portugalia. Wszędzie czekają na nie z otwartymi rękami i o wiele lepszymi warunkami płacowymi. Wstydźcie się górnicy, że kobiety są bardziej zaradne i przedsiębiorcze i mają większe JAJA od was niby takich dziarskich chwatów. Umiecie tylko jęczeć i użalać się nad swoim losem zamiast zrobić coś pożytecznego aby ten los poprawić. Ale sprawiedliwość dziejowa już się dokonuje. Te pielęgniarki które już wyjechały (tysiące) i te które jeszcze wyjadą (dziesiątki tysięcy), nie bedą się zrzucać na wasze nieuprawnione przywileje. A to dopiero wyjazdów początek. Już wyjechało kilka zorganizowanych grup kierowców do Anglii, następne grupy już się szkolą!! Młodzi ludzie z wykształceniem nawet nie chcą słyszeć o pracy w Polsce za 1000 zł. Oni języków obcych uczą się od podstawówki. Hej dziarskie chłopaki ze śląskich kopalni - zapytajcie tych co wam najwięcęj obiecują kto będzie wam płacił za te wasze górnicze przywileje, jak wyjadą stąd prawie wszyscy pracujący a ostatni zgasi światło???!!!!! Ciekawe co???? Nie pomyśleliście o tym???!! To błąd. W następnej zadymie pod Sejmem domagajcie się odebrania paszportów i dowodów osobistych wszystkim polakom w przedziale wieku 20-50 lat. No i musicie działać skutecznie bo wam wszyscy uciekną! Na Warszaweeeeeeeeeeee!!!!!!!!
666 / 193.26.220.* / 2005-12-06 22:11
Wyobraź sobie real że polscy górnicy też może nie wyjeżdzają, ale dojeżdżają do czeskich kopalń. I płacą im tam dużo więcej niż w naszych. I może tak jak pielęgniarki, też coraz to ich więcej zdecyduje się na pracę tam. Oczywiście zwłaszcza ci co do granicy blisko mają. To tak jak z tym, że niektóre kopalnie w polsce się zamyka ale czechom opłaca się je otwierać. tylko oczywiście ze względów politycznych cicho sza.
Marek / 83.24.46.* / 2005-12-04 22:23
Real,
Jako człowiek nadzwyczajnie wykształcony ekonomiczne, chyba po WUML-u albo WSNP (wiesz co to jest ?) jesteś niezłym demagogiem.
Jak jednak zapewne nie wiesz (bo to z dziedziny nauk ścisłych) przyroda nie znosi próżni. Wiele lat temy taki sam cyrk odbywał się w Europie. Prawie wszyscy, czyli w efekcie kilka, może kilkanaście procent, wynieśli się do USA. . Za chlebem oczywiście. I jakoś Europa Zachodnia się nie zawaliła. Wcześniej z Podhala migrowali do Chicago, z Jugosławii do Szwecji, z Turcji do Niemiec. Przykłady można mnożyć.
( Piszę Zachodnia, bo as to oczywiście nie dotyczyło, paszporty rozdawali po uważani towarzysze z PZPR a przedsiębiorczych wystrzelali na zielonej granicy lub zapuszkowali.)

Ale nie dorabiali do tego ideologii. Wróbel też leci tam, gdzie jest więcej żarcia.
Ale w to miejsce przylatują inne wróbelki. Dla wielu krajów RAJ jest tutaj, w Polsce.

Piszesz również o kopalniach nierentownych o 20 lat. Pomyłka. Wszystko było nierentowne od lat 60-ciu. Totalnie wszystko. I bazowało wyłącznie na niewolniczej, głodowo opłacanej pracy. Dokładnie tak, jak z rozwojem i rentownością Chin. Potem Gierek doprowadził kraj do skrajnej ruiny i potwornie zadłużył. Dzisiejsza dziura budżetowa jest drobiazgiem. Samo zadłużenie zagraniczne, na zachodzie, wynosiło 6-cio letnie wynagrodzenie wszystkich pracujących. Pamiętaj, że pensje były na poziomie 25$. Do ZUS nie były odkładane żadne pieniądze. Wszystko szło do wspólnego kotła zwanego budżetem.
Jestem ciekaw, z jakiego powodu żaden z młodych gniewnych no i oczywiście super wykształconych, nie deklaruje nawet wyjazdu do najszybciej rozwijającej się gospodarki świata. DO CHIN. Polecam również pracę na Kubie i w Korei. Wskaźniki gospodarcze godne pozazdroszczenia.

Pytam was również mądrale, co zrobiliście lub chociaż próbowaliście tutaj zrobić, żeby było lepiej.

My (starzy, w tym również górnicy) załatwiliśmy wam przynajmniej paszporty.

Miłej podróży.
real / 81.219.244.* / 2005-12-06 18:31
Drogi Marku. Niestety, po przeczytaniu Twojego tekstu, nie mam dla Ciebie dobrych wiadomości.
1) Jeśli chodzi o uczelnie w której studiowałem to 2 x pudło.
2) Co do cyrku odbywającego się w Europie wiele lat temu, to porównanie nie na miejscu, ponieważ nie założyłeś, że żadne państwo w Europie nie było tak zadłużone w tamtym okresie jak Polska dziś, a co za tym idzie, mogło złagodzić (budżet) skutki przejścia gospodarki na nowe technologie, nie zadłużając kraju na 10 pokoleń do przodu.
3)Co do wróbli to już zupełny absurd. Widzę że nie tylko ekonomia jest Twoją słabą stroną. Co do pierwszego zdania tezy z wróblami (lecą tam gdzie jest więcej żarcia) to zgoda. Ale jeszcze nie słyszałem, żeby w to miejsce gdzie go (żarcia) nie ma przylatywały inne???? Bo po co???!!!! Jak widzisz nawet wróble są mądrzejsze od Ciebie.
4)Co do migracji z naszego pięknego kraju, porównujesz ciągle okresy historyczne, nie biorąc pod uwagę obecnej rzeczywistości choćby demograficznej oraz sytuacji zobowiązań budżetowych. Czterdzieści lat temu, (zaraz po wojnie) budżety krajów nie miały zobowiązań emerytalnych, bo wojna załatwiła tą sprawę. Obecnie już mają problem zobowiązań oraz problem demograficzny. Ale państwa Europy zachodniej znają ten problem i na niego reagują (akcja ułatwiająca emigrantom z biednych krajów osiedlanie się w państwach Europy zachodniej). Niestety, Polska nie jest bogatą Francją, Niemcami, czy Anglią, u nas emigranci nie chcą zostawać na stałe (brak pracy, kasy, mieszkań i perspektyw), traktują polskę nie jako RAJ ale jako przystanek w drodze do RAJU!!!!!!
5)Natomiast cała reszta Twojej wypowiedzi jest po prostu śmieszna, co oznacza, że tu twoja wiedza merytoryczna skończyła się definitywnie. Porównywanie Polski i jej gospodarki powojennej do Chin jest jakimś KOSMICZNYM nieporozumieniem. Polska za czasów komunistycznych chyba nigdy nie była rentowna, a w ostatnim okresie tego wesołego ustroju była już upadłą gospodarką. Chiny mają nadwyżkę w obrotach handlowych z całym światem, wszystkie gospodarki z uwagą obserwują chińską gospodarkę i się z nią LICZĄ (ostatnia wizyta G. Buscha w Chinach). Chińczycy również naukowo dogoniły już kraje wysoko rozwinięte (pierwszy lot na orbitę chińskich astronautów), oraz inne osiągnięcia. Jak się to wszystko ma do twojego odniesienia polskiej gospodarki do chińskiej????? Bo ja uważam że NIJAK!!!!!
6)Polacy (młodzi i dobrze wykształceni) nie pojadą do Chin, a wiesz dla czego??? Pewnie nie wiesz, ponieważ mało się uczysz, a życie leci do przodu!! Otóż oni nie pojadą do Chin ani do innych krajów które wymieniłeś. Oni zostaną wchłonięci przez europejskie gospodarki, ponieważ kraje UE ciągle mają wielki problem z demografią, a eksperyment z emigracją z krajów III Świata zakończył się klapą (zamieszki we Francji, Anglii, Holandii). Te kraje (UE) zrobią wszystko żeby przechwycić ten potencjał (wykształconych ludzi), ponieważ te kraje jeszcze więcej naobiecywały swoim emerytom (obecnym i przyszłym) i boją się niezadowolenia społecznego (tak jak wszystkie rządy), i wiedzą, że muszą mieć odpowiednią ilość pracujących czyli podatników. Twoje ostatnie pytanie jest retoryczne. Ale jak je już zadałeś to Ci odpowiem. Jeśli załatwiliście nam paszporty i nic więcej, no to chyba nie ma zdziwienia, że z tych paszportów coraz więcej młodych ludzi korzysta i wyjeżdża w poszukiwaniu lepszych warunków do ŻYCIA, a nie wegetacji. (patrz teza z wróblami). Jeśli nie chcecie ograniczyć swoich żądań socjalnych w imię swoich górniczych interesów, to życzę dobrego samopoczucia. Przyda się wam ono, ponieważ jak tak dalej pójdzie to kopalnie w Polsce kupią Chińczycy i będziecie żółtym tłumaczyć, że wam się coś należy, bo mieliście obiecane. Tylko żółci nie znają polskiego!!!!!! Przemyśl to. To całkiem prawdopodobne!! Gdybyś miał jeszcze jakieś merytoryczne argumenty to zaprezentuj je ( bez demagogii )- chetnie poczytam.
lekob / 83.16.98.* / 2005-12-01 03:59
Nawet nie umiesz sie zegara ustawić w kompie taki z ciebie biznesmen ty baranie
kelob / 83.16.98.* / 2005-12-01 03:57
To dlaczego nie pracujesz dalej boś jest leń i leber i za buły cie zwolnili dlatego nie pracujesz tam a teraz wielce sie wymądrzasz
Ana / 145.237.253.* / 2005-12-01 07:33
He he he racja. Nie podobała mu się ciężka praca to teraz siedzi na swoim i popędza do roboty innych.
real / 81.219.244.* / 2005-11-30 23:37
Pani Jolu, ja nie wiem, kto panią manipuluje, ale pani (i wszyscy górnicy, których wypowiedzi czytałem) piszą nie na temat!!!! Dyskusja rządu i społeceństwa nie dotyczy tego czy na dole jest cziężka praca czy nie. Dyskusja dotyczy tego, kto ma ponieść koszty ciężkiej pracy górnika (wypłat, wcześniejszych emerytur, i innych przywilejów). Bo chyba pani wie, że kopalnie są państwowe. To państwo jako pracodawca powinno zapewnić górnikom środki finansowe na przywileje. No a państwo to MY, to cała reszta społeczeństwa. Jeśli Marcinkiewicz mówi - górnikom należą się wcześniejsze emerytury, to przecież Marcinkiewicz nie będzie wam ich płacił ze swoich. On musi podnieść jakieś podatki, żeby zebrać od ludzi kasę dla górników. Gdyby górnicy mieli własny ZUS, na który wpłacali by tylko oni i po przejściu na emeryturę wypłacali sobie te pieniądze to nie byłoby problemu. A tak problem jest i to duży, ponieważ przez wiele dziesięcioleci kopalnie były deficytowe, co oznacza że nie osiągały zysku, z którego w normalnej firmie wypłaca się pracownikom wypłaty. A przecież w czasie kiedy kopalnie były deficytowe górnicy wypłaty i premie i 13-tki i 14-tki i deputaty i inne dodatki dostawali. Inna (normalna) firma musiałaby zbankrutować!! Ale kopalnie nie bankrutowały bo dokładało państwo czyli MY. Jak ja będę kiedyś przechodził na emeryturę to też chcę mieć godziwą kasę a nie klepać biedę, z tego powodu że mieliśmy przez dwadzieścia lat głupie rządy i głupich polityków. Z całego twojego tekstu pierwsze zdanie jest na temat a kolejne 5 nie. I jeszcze jedno NIE RUBCIE Z SIEBIE NIEWOLNIKÓW KOPALNI!!! Przykład ze sprzątaczką z W-wy jest bez sensu - sprzątaczka nie domaga się przywilejów a jak ją zwolnią to pójdzie gdzie indziej, tam gdzie będzie potrzebna. A górnik przywilejów się domaga i z kopalni odejść nie chce za rzadne skarby świata, choć praca pod ziemią strasznie ciężka. Niech przyjedzie do W-wy weźmie miotłę i sprząta nikt mu nie broni. Będzie miał lżejszą i bezpieczniejszą pracę i więcej zarobi, i nikt mu słowa złego nie powie bo nie będzie na społecznym garnuszku. Przecież to proste.
I / 145.237.253.* / 2005-12-01 07:30
Głupie gadanie, jakby mieszkał w Wawie toby tam pracował, nie wszyscy z całej Polski się tam pomieszczą choć wielu już próbowało. Bezsensowne to pisanie że nie chcą odejść z kopalni, jak to nie chcą, chcą i to po 25 latach i zrobić miejsce innym - takim krzykaczom niech sobie sprawdzą jak to się na dole pracuje a potem gadają. Mojemu mężowi co miesiąc ZUS zabiera ponad 1000 zł składek i Pan mi może powie że mój mąż jako górnik też nie utrzymuje tego systemu emerytalnego tylko go chce oskubać??? Niesprawiedliwe jest nie to, że górnicy nie chcą umierać pod ziemią tylko na powierzchni, ale np. to że ci którzy pracują na górze, panie w biurach, sprzątaczki itp. mają takie same przywileje jak górnicy, którzy na nich pracują. Bo z jakiej racji pracownik na powierzchni dostaje "Barbórkę" przecież górnikiem nie jest, albo dlaczego moja ciocia pracująca w biurze dostaje przydział na rękawice robocze które skrzętnie pobiera? Owszem, uważam że górnictwo potrzebuje silnej ręki żeby ukrócić to że ci na dole pracują na przerośniętą "górę". A ja chętnie chciałabym żeby mój mąż nie był górnikiem ale jeść chcemy a wszyscy się w tej warszawie nie pomieścimy. Poza tym mój mąż pracuje na kopalni która zyski przynosi, a owszem są takie, pomimo przerostu administracji, i nie uważam żeby był jakimś ciężarem dla społeczeństwa bo obecnie utrzymuje emerytów - waszych rodziców, a na jego emeryturę będą pracować nasze i wasze dzieci. I to jest normalne. A żeby nie było ciężko niech rząd pomyśli jak zachęcić Polaków do zwiększenia przyrostu naturalnego bo jak nie to po prostu będziemy chińczyków importować aby utrzymywali nasz system emerytalny. Poza tym mój mąż już i tak nie dostanie takiej fajnej emerytury jak górnicy teraz bo jest w OFE. Więc denerwuje mnie takie gadanie. Polacy to tylko żałować innym potrafią.
rs / 82.146.247.* / 2005-12-01 20:01
Pani mężowi ZUS zabiera 1000 zł, po to by miał dzisiejsze przywileje jako górnik i pózniej 2000-2500 zł emerytury ja sam płacę bo muszę za "swój" ZUS ca 750 zł po to by kiedyś otrzymać lub nie max. 600 zł emerytury. To uważa Pani jest ok ?
LadyE / 217.28.156.* / 2005-12-01 09:19
Droga Pani I,
Niechże się wreszcie Pani i wszyscy Pani podobni obudzą. Nikt nikomu niczego nie żałuje, niech sobie Pani mąż i jemu podobni zarabia krocie, apotem idzie na emeryturę nawet i po 10 latach pracy, tylko nie za moje ciężko zarobione pieniądze. I niestety nie prawdą jest, że Wasze dzieci będą pracować na Wasze emerytury, bo każdy będzie składał pieniądze na swoje konto. I tylko ta grupa społeczna, które obowiązkowo musiała przejść do drugiego filaru musi niestety pracować na siebie i na obecnych emerytów. Więc to tłumaczenie nie ma żadnego sensu. Proszę Pani ja pracuję w prywatnej firmie i muszę ciężko pracować na utrzymanie siebie i mojego dziecka. Jestem samotną matką i nikogo to nie obchodzi, nie jestem uprzywilejowana z tego tytułu w żaden, chociażby najmnieszy sposób. I mam świadomość tego, że jeśli nie podoba mi się moja obecna praca, to najwyżej mogę sobie poszukać innej. Bo na mnie i moje dziecko nikt nie będzie pracować. A składki droga Pani płacę takie same jak Pani mąż. Takich samotnych matek jak ja są tysiące, więc może i my powinnyśmy iść pod Sejm i dla odmiany żądać, aby górnicy i reszta społeczeństwa płaciła na nasze przywileje. To nie do wiary, jak głęboko w niektórych grupach spełecznych zakorzenione jest poczucie krzywdy. Kiedy wreszcie zrozumiecie, że nie ma nic za darmo!!!!!! Każdu musi pracować na siebie, a niech mi Pani wierzy, że emerytury rzędu 2000-2500 należą do rzadkości i wielu ludzi pracowało w warunkach szkodliwych (szczególnych, niebezpiecznych), ale oni mogą odchodzić na wcześniejsze emerytury w wieku 60 lat. Więc przestańcie opłakiwać swoje jakoby trudne warunki. Tysiące ludzi żyje i pracuje w o wiele gorszych warunkach i też by chcieli przywilejów i aby ktoś inny na nich popracował, ale jak już powiedziałam NIE MA NIC ZA DARMO. Jak górnik chce mieć wysokie i wczesne emerytury, to proszę bardzo, ale niech sam za nie zapłaci, to wtedy nikt nie będzie miał do niego pretensji. Ja Pani, Pani mężowi, i innym górnikom nie żałuję niczego oprócz moich ciężko zarobionych pieniedzy.
Student GIG z AGH / 83.22.6.* / 2007-12-30 14:05
Sama sobie sprzątaj Warszawe. Wara od Naszych Kopalń, przywilejów. To My Pracujemy na Warszawę. Miej trochę szacunku. Poracuj tydzień na dole a potem komentuj.
RN / 85.219.155.* / 2005-11-30 23:05
Jolu - nie kpij sobie z PKPP - kto z nich zamieniłby swoją pensję i swoją niby -pracę na marne 2000 miesięcznie i orkę pod ziemią. Może ujawnią wysokość swoich emerytur oraz tych "grosików" odłożonych na "czarną godzinę"
Dn / 80.55.185.* / 2005-11-30 22:32
W 100% popieram Pani Jolu.Ci, co tak zaciekle walczą ,by emerytury górnicze wróciły do Trybunału mają mgliste pojęcie o pracy górnika dołowego.Zazdroszą ,a nie mają czego.
slazak sa / 85.202.209.* / 2008-12-09 21:31
gorik pod ziemia ma 3tysiace netto ,minus pozyczki zostaje mu 2tysiace plus wegiel ,premia,flaps okolo 200zl ,idzie do roboty ima to wszystko gdzies a jak trzeba to sie zastrajkuje ,50 procent gornikow wiecej choruje niz pracuje ale im wolno jesli sa tacy pracowici to robote znajda bez trudu,szkoda ze inni pracuja za 1 tysiac zlotych.
slazak sa / 85.202.209.* / 2008-12-09 21:30
gorik pod ziemia ma 3tysiace netto ,minus pozyczki zostaje mu 2tysiace plus wegiel ,premia,flaps okolo 200zl ,idzie do roboty ima to wszystko gdzies a jak trzeba to sie zastrajkuje ,50 procent gornikow wiecej choruje niz pracuje ale im wolno jesli sa tacy pracowici to robote znajda bez trudu,szkoda ze inni pracuja za 1 tysiac zlotych.
slazak zombi / 85.202.209.* / 2008-12-09 21:30
gorik pod ziemia ma 3tysiace netto ,minus pozyczki zostaje mu 2tysiace plus wegiel ,premia,flaps okolo 200zl ,idzie do roboty ima to wszystko gdzies a jak trzeba to sie zastrajkuje ,50 procent gornikow wiecej choruje niz pracuje ale im wolno jesli sa tacy pracowici to robote znajda bez trudu,szkoda ze inni pracuja za 1 tysiac zlotych.
slazak zombi / 85.202.209.* / 2008-12-09 21:30
gorik pod ziemia ma 3tysiace netto ,minus pozyczki zostaje mu 2tysiace plus wegiel ,premia,flaps okolo 200zl ,idzie do roboty ima to wszystko gdzies a jak trzeba to sie zastrajkuje ,50 procent gornikow wiecej choruje niz pracuje ale im wolno jesli sa tacy pracowici to robote znajda bez trudu,szkoda ze inni pracuja za 1 tysiac zlotych.
slazak zombi / 85.202.209.* / 2008-12-09 21:30
gorik pod ziemia ma 3tysiace netto ,minus pozyczki zostaje mu 2tysiace plus wegiel ,premia,flaps okolo 200zl ,idzie do roboty ima to wszystko gdzies a jak trzeba to sie zastrajkuje ,50 procent gornikow wiecej choruje niz pracuje ale im wolno jesli sa tacy pracowici to robote znajda bez trudu,szkoda ze inni pracuja za 1 tysiac zlotych.
slazak zombi / 85.202.209.* / 2008-12-09 21:30
gorik pod ziemia ma 3tysiace netto ,minus pozyczki zostaje mu 2tysiace plus wegiel ,premia,flaps okolo 200zl ,idzie do roboty ima to wszystko gdzies a jak trzeba to sie zastrajkuje ,50 procent gornikow wiecej choruje niz pracuje ale im wolno jesli sa tacy pracowici to robote znajda bez trudu,szkoda ze inni pracuja za 1 tysiac zlotych.
slazak zombi / 85.202.209.* / 2008-12-09 21:30
gorik pod ziemia ma 3tysiace netto ,minus pozyczki zostaje mu 2tysiace plus wegiel ,premia,flaps okolo 200zl ,idzie do roboty ima to wszystko gdzies a jak trzeba to sie zastrajkuje ,50 procent gornikow wiecej choruje niz pracuje ale im wolno jesli sa tacy pracowici to robote znajda bez trudu,szkoda ze inni pracuja za 1 tysiac zlotych.
slazak zombi / 85.202.209.* / 2008-12-09 21:30
gorik pod ziemia ma 3tysiace netto ,minus pozyczki zostaje mu 2tysiace plus wegiel ,premia,flaps okolo 200zl ,idzie do roboty ima to wszystko gdzies a jak trzeba to sie zastrajkuje ,50 procent gornikow wiecej choruje niz pracuje ale im wolno jesli sa tacy pracowici to robote znajda bez trudu,szkoda ze inni pracuja za 1 tysiac zlotych.
PPP / 145.237.253.* / 2005-12-01 07:32
Prawda, naoglądali się telewizji i nasłuchali haseł. My na Śląsku mamy o tym pojęcie bo widzimy to na co dzień. A kto nie wie niech przyjedzie i sprawdzi na sobie a potem zobaczymy co powie.
rs / 82.146.247.* / 2005-12-01 20:09
Nie przesadzajcie z tą ciężką pracą. Wykonują ją ale nie wszyscy zatrudnieni w kopalniach. Nie muszę do Was jechać - kuzyn przepracował jak to mówicie "na kopalni" tyle, że mając 46 lat jest na emeryturze z ponad 2.000 zł w kieszeni a cała jego praca polegała na siedzeniu na górze w dyspozytorni. Po pracy oczywiście leżenie bykiem na kanapie, oglądanie telewizji lub jak mu baba marudziła piwko z kolegami.
666 / 193.26.220.* / 2005-12-06 21:46
rs. i to właśnie jest taki paradoks że takiego kuzyna nazywa się górnikiem. Gdyby rozróżnić tych co naprawde zapieprzają od tych co mają inny charakter pracy to nie byłoby takich problemów. Ja też się nie zgadzam żeby taki dyspozytor miał 2000 a sie nie narobił.
slask sa / 85.202.209.* / 2008-12-09 21:43
ciezko pracujacych gornikow to 40 procent ,a reszta to obiboki,ktorzy po 25 latach dalej beda lezec ,lub pic,bo beda mieli za co ,za wegiel chca fortune ,a inne zawody maja za nic,a szkoda ze niedoceniaja innych zawodow
real / 81.219.244.* / 2005-11-30 23:46
Chcemy jako pracodawcy (państwo), ażeby górnicy już przestali pracować w kopalniach ciężko!! Górnicy rozumiemy że bardzo ciężko pracujecie i zrobimy wszystko co w naszej mocy aby zamknąć kopalnie i uwolnić was od tych nieludzkich warunków pracy. Pozdrawiam i trzymajcie się. Już niedługo.
slask sa / 85.202.209.* / 2008-12-09 21:47
jak im ciezko to niech nie robia ,bo jesli nie pasi mi robota to ja zmieniam.
real / 81.219.244.* / 2005-11-30 23:42
Nie na temat. Dn
Wałbrzyszanin / 87.105.58.* / 2007-03-15 16:11
W kopalni mam przepracowane 20 lat .Z dniówkami akordowymi otrzymałem emeryture.W roku 1986 czerwiec miałem wypadek w pracy .Od czerwca do grudnia 1986 r byłem na chorobowym 180 dni .Po chorobowym byłem niezdolny do pracy .Komisja przyznała mi pół roku świadczeń pielęgnacyjnch .Były odprowadzane składki do Z.U.Su.Po świadczeniach dostałem na rok czasu rente wypadkową .Po rencie podjełem prace w kopalni .W roku 2004 na wiek dostałem emeryture .Z.U S.obliczył mi 10 lat razem z rentą wypadkową .Będąc na rencie nie miałem odprowadzanych składek na emeryture.Teraz jestem stratny do moich kolegów z którymi pracowałem około 500 zł do emerytury .Czy należy mi się emerytura wyrównawcza z kopalni.
marco / 83.22.47.* / 2005-11-30 22:44
Ludzie!! To nie chodzi o ocenę pracy górnika!!!. Robią z nas wariatów. Politycy chcąc być dobrymi naszym kosztem - antagonizują naród, grupy społeczne i zawodowe. Nie dajmy się zwariować, nie skaczmy sobie do oczu. Boże! czuję się jak w 1977 roku kiedy wszystkim nieszczęściom byli winni spekulanci!
Mustad / 217.97.150.* / 2005-12-01 08:09
Pamiętam tre czasy jako młody prawie górnik myslałem, ze z Gierkiem zawojujemy Świat. Państwo czyli Rząd niech nie szafuje moimi składkami i niech ich nie rozdaje dlatwgo że gornicy strasza marszem na Warszawe, zamknac koalnie a wegiel sprowadac z RPA bedzie po kłopocie.
Claude mOnet / 81.219.88.* / 2005-12-03 09:02
"zamknac koalnie a wegiel sprowadac z RPA bedzie po kłopocie" - GŁUPOTA NIE ŚPI!!!!!!!!!!!

Najlepiej nic nie róbmy i wszystko sprowadzajmy - tak robi III Świat i bardzo kiepsko na tym wychodzi! Np. sprowadzają tańszą (dotowaną!) żywność z Europy i USA rujnując swoje rolnictwo.

Nas też czeka katastrofa jak zamkniemy kopalnie! W Wlk. Brytani za czasów Tacherowej nie mówiło się o zamknięciu kopalni, tylko o zmniejszeniu wydobycia (czyli zamknięciu tych o najdroższym wydobyciu).

Zamykać kopalnie, gdy na świecie jest boom na węgiel, to jakaś paranoja Panie Mustad. Mam nadzieję, że politycy mają więcej rozumu niż Pan...
or / 83.22.12.* / 2005-11-30 21:23
To koszmar: bać się potępić bezprawie.( A takim jest ta ustawa). Pis wykazywał dotychczas charakter a teraz taki "dół". No to gdzie ta "sprawiedliwość" z szyldu partii? Jeśli ustawa jest sprawiedliwa to czemu nie dać jej ocenić w TK? Panowie "sprawiedliwi" muszą czuć wyjątkowy dyskomfort.
PIS / 145.237.253.* / 2005-12-01 07:35
Hej, hej, ja sama w radiu przed wyborami słuchałam jak Pan Kaczyński obiecywał żołnierzom że ich uprawnień emerytalnych nie ruszy (oni to mają dobrze) to co przepraszam na żołnierską wczesną emeryturkę pracujecie bez gadania??? A górnicy to gorsi nie, bo na dole siedzą?
piotr / 2005-11-30 16:05
Gratuluje Lewiatanowi odwagi. Choć przykro pomysleć, ze za chwile znowu wszystkimu beda winni ci źli liberałowie...

Najnowsze wpisy