emigrant a giełda

felix1881 / 2008-05-10 18:12
Witam serdecznie nalezę do tzw emigracji zarobkowej przebywam w Irlandii i zastanawiam sie nad rozpoczęciem gry na giełdzie. Jednak nie wiem czy to będzie takie proste, pracując tutaj rozliczam sie z podatków na wyspie a co sie stanie w chwili gdy osiągne jakieś przychody w Polsce, w której nie składałem jeszcze w swoim zyciu zadnego PIT-u.
Wyświetlaj:
zagraniczny / 84.62.235.* / 2008-06-21 21:31
A jak od 31 lat nie jestem zameldowany w RP i posiadam konnto w polskim banku, to musze miec jakis stosunek do PIT-ow czy nie?
paperotta / 212.23.235.* / 2008-06-03 13:07
Z tego co wiem dochody z gieldy wymagaja rozliczenia PITu (fundusze np. nie wymagaja i podatek jest odciagany automatycznie). Mysle ze musisz poczytac dobrze jakas umowe o podwojnym opodatkowaniu - zwykle dochody z inwestycji podlegaja opodatkowaniu w miejscu uzyskania.
matirr / 82.109.186.* / 2008-05-27 18:38
raczej nie martw sie o to jak zaplacisz podatek, tylko ile stracisz jak bedziesz "grac" od tego podatku nie zaplacisz
fetta / 83.27.91.* / 2008-05-11 15:22
Zakładasz rachunek w biurze maklerskim, przez internet go obsługujesz a z podatku rozlicza cię biuro, ty nie musisz się niczym martwić.
Pozdrawiam.
svenson / 84.60.203.* / 2008-05-17 18:39
Masz na mysli podatek od dywidendy, to wtedy jest on odprowadzany automatycznie. A co z podatkiem spekulacyjnym (Belki)?
disorder / 2008-06-03 14:25
W lutym każdego roku biuro maklerskie przyśle ci rozliczenie (bodajże pit 8), w którym będzie wyszczególniony zysk, ewentualnie strata za cały poprzedni rok. Zysk jet opodatkowany 19 %, starte można odliczyć od podatku z dochodów kapitałowych przez kilka następnych lat(3 lub 5 - nie jestem pewien) Na podstawie rozliczenia z biura maklerskiego wypełniasz PIT-38 i składasz w swoim urzędzie skarbowym.
Luksander / 89.100.241.* / 2008-06-11 13:04
Wlasnie jak to jest, bo:
w roku poprzednim przez przypadek zarobilem w Polsce 35 zlotych w programie partnerskim i jak przyszedl pit (bodajze-38 lub 8) to po oddaniu do biura naliczajacego podatek wypada tam podac zarobki uzyskane za granica. a wiaze sie to tez z tym ze w zaleznosci ile sie zarobilo za granica to w Polsce wskakujesz na kolejny prog podatkowy i mi wyszlo ze musze jeszcze doplacic 2 zł do podatku. pomijajac 40 zł za rozliczenie w biurze. hm... wiec jak to jest i moze nie podawac zarobkow zagranicznych ale wtedy moga sie czepiac do 5 lat. a juz teraz kaza mi sie tlumaczyc z przed 5 lat bo to jeszcze ten sam roczny okrez rozliczeniowy. Ah... paranoja.
leiho / 2008-05-12 08:16 / "Tu Ne Cede Malis"
które biuro Cie rozlicza z podatku? Bo chyba nie maklerskie :)) Dom maklerski nic nie zrobi poza wyslaniem PIT do domu i twojej skarbówki. CHYBA ze mowisz o biurze rachunkowycm - ale na diabła to? Jesli masz rodzine w Polsce, to mozesz robic operacje na polskim rachunku maklerskim, oni wysla PIT do domu po 20-25 lutym kazdego roku. Rozliczenie PIT gieldowego to 5 minut roboty, wpisanie sum w 2 okienka.

aha, jesli nie grałes na gieldzie, to poczytaj, duzo poczytaj, bo mozesz sie b. niemilo sparzyć. No ale, swieze mięso tez jest potrzebne, wiec graj, graj... :)
tulipan / 84.60.203.* / 2008-05-17 17:55
Ja tez mam pytanie? Posiadam rachunek w biurze maklerskim ale nie posiadam adresu zamieszkania w PL tylko w NL, to gdzie ja mam sie rozliczac z podatku Belki. Jakiegos tam PIT-u na oczy nie widzialem.
fazik / 2008-05-17 20:56 / "Gpw-racer"
Rozliczasz się z US właściwym dla miejsca zamieszkania na dzień 31.12 ubr. W Twoim przypadku proponuje US właściwy dla ostatniego miejsca zamieszkania lub adres rodziców/dzieci (*niepotrzebne skreślić). A swoją droga zakładając rachunek chyba podawałeś US.

Osobiście mam jeden US od początku pracy zawodowej i pomimo wielu już zmian zamieszkania i firm, dla których pracuję, zawsze rozliczam się w tym samym. Pani Zosia mnie już zna, zadzwoni jak coś nawydziwiam w zeznaniach itp itd. Po co sobie komplikować.
Zibid / 70.81.25.* / 2008-05-10 22:23
Mam podobnie ale liczę że to podlega pod podatek Belki, jak w wypadku funduszy.
inny Anglik / 213.208.85.* / 2008-06-12 11:50
Ja inwestuję w giełdy zagraniczne,poprzez mojego angielskiego maklera,oni kupuja dla mnie zagraniczne papiery wartościowe i prowadzą wszystkie rozliczenia,które potem deklaruję angielskiemu urzędowi podatkowemu.Żeby inwestować np.w Indiach,nie trzeba rozliczać się z indyjskim urzędem podatkowym,a odpowiedni biuro maklerskie zrobi wszystko za ciebie.Zobacz,jakie zagraniczne fundusze działają w Polsce i pogadaj z nimi w miejscu zamieszkania,albo poszukaj w sieci.Ja prowadzę swój rachunek przez internet.
Progi podatkowe w Anglii są o wiele korzystniejsze niż w Polsce,dlatego lepiej rozliczać się "na zachodzie",taniej dla ciebie.W Polsce urząd przyczepi się,że to musisz dostarczyć jakiś papierek,udokumentować,skąd masz pieniądze itd,czepiają się.Ja nawet przy wpłacamiu kwoty w Polsce na moje konto złotówkowe,musiałem pokazać im dokument tożsamości,co według mnie jest chore.Tutaj wpłacam,dostaję kwitek,goodbye sir,see you soon,have a nice day.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy