Forum TechnologieEnergia i ekologia

Energooszczędne żarówki niebezpieczne?

Energooszczędne żarówki niebezpieczne?

Money.pl / 2010-12-22 14:16
Komentarze do wiadomości: Energooszczędne żarówki niebezpieczne?.
Wyświetlaj:
iza001 / 95.160.53.* / 2013-04-07 12:19
Popieram
Precz z bzdurnymi przepisami UE.
Ktoś musi mieć w tym interes aby zakazać używania tradycyjnych żarówek. Po to jest demokracja, aby obywatel sam mógł zdecydować czego chce używać: czy energooszczędne świetlówki, byc może szkodliwe dla zdrowia i na pewno dla środowiska, czy zwykłe żarówki z wyższym opłatami za prąd ale mniej szkodliwe.
Ciekawe w jaki sposób i gdzie utylizuje się świetlówki i żarówki "energooszczędne" ? Czy do ich utylizacji nie potrzeba wiecej prądu niż zużywa się świecąc zwykłą żarówką? Nie ma kontroli gdzie ludzie wyrzucają żarówki z rtęcią. Za chwilę będziemy mieć problem ze skażoną glebą i wodą. Ale co to kogo interesuje - najważniejsza jest polityka.
To nie jest obawa przed nieznanym. Coraz częściej pojawiają się głosy o szkodliwości LED na oczy.
NAJPIERW BADANIA A POTEM WPROWADZANIE NA RYNEK! Taka powinna być kolejność.
Sadząc po dacie artykułu chyba faceta uciszyli....
Malum / 77.115.132.* / 2013-02-22 04:37
A co z ledami? Czy proces ich produkcji pozostaje obojetny dla srodowiska? Patrzac po motoryzacji, to przyszlosc oswietlenia. Wymienilem w domu wszystkie konwencjonalne i energooszczedne zarowki (bylo ich ~50:50) efekt - rachunek za prad spadl z ~200zl na ~140zl Dodatkowo majac na uwadze ich kilkukrotnie dluzsza zywotnosc - oszczednosci pieniedzy, co2, lasow, wegla, ropy etc nierozsadnym jest nie wejsc w te technologie....ale czy napewno? Jesli ma ktos potwierdzone info (ze zrodlem) nt szkodliwosci lub braku zarowek led w ujeciu globalnym (od produkcji rozkladu/recyklingu :) prosze o info!!
RYTJO / 95.40.65.* / 2010-12-27 10:06
Pod przykrywką ekologicznych opowieści zarabia się duże pieniądze . Ludzie i tak kupią żarówki czy to komuna czy kapitalizm czy energo czy zwykłe i.t.d....
rookie555 / 167.202.201.* / 2010-12-23 14:08
Ostatnio kupiłem żarówkę halogenową dającą takie samo światło co normalna a 30% prądu oszczędzającą. Kosztowała 6zł. Drogo? Trudno, ale to jest dla mnie alternatywa wobec dziadowskich ''energooszczędnych'' co NIE SĄ ENERGOOSZCZĘDNE bo gdy zapala się je np. w toalecie czy korytarzu to zanim się nagrzeją zużyją 5razy więcej prądu co normalne...A brak światła dernerwuje.
UE nie pomyślało też o osobach niedowidzących? Przecież brak światła (zaraz po włączeniu) będzie stwarzał niebezpieczeństwo dlaa zdrowia i życia ludzi....
jaaaa1 / 83.2.31.* / 2010-12-23 10:41
Oczywiście zwykła świetlówka typu rura ma zawiera tyle samo rtęci co tzw żarówka energooszczędna, ale pan z komisji tego nie zauważył i żyjemy w błogiej nieświadomości toksycznej bomby wiszącej nad głowami! Chrońcie dzieci!!
kikashi8 / 2010-12-23 00:34
Ja mam u siebie zarówno energooszczędne jak i zwykłe żarówki. Energooszczędne są lepsze, kiedy często nie zapalasz i gasisz żarówki (psują się), a zwykłe lepsze tam, gdzie zapala się je na chwilę. Najlepsza jest jak zwykle równowaga, a wymysły Unii o ograniczeniach są śmieszne.
T. / 81.190.70.* / 2010-12-22 23:42
Tutaj Herbert akurat ma racje !
Dlaczego ktoś , gdzieś tam będzie za mnie decydował o tym , czym ja mam oświetlać swoje mieszkanie prywatne.
Takie nieustanne nakazy i zakazy ze strony "UE" , dla mnie oznaczają reżim, mówiąc krótko.
Gdzie tu wolny kraj , jak co rusz ktoś mówi mi ,co i jak ja mam robić ?
belzebub666 / 82.21.156.* / 2010-12-22 23:07
Ja mam wszędzie zwykłe żarówki. 100-watowe żarówki. I mam gdzieś komisarzy UE. Wolnoć Tomku w swoim domku. Rachunki za prąd może i wyższe, ale nie wnerwiam się czekając rano na światłość.
@@@ / 87.207.29.* / 2010-12-22 21:31

Takie żarówki - przekonują ich przeciwnicy - marnują aż 90 procent zużywanego prądu na emisję niepotrzebnego ciepła, a na produkcję światła wykorzystują zaledwie 10 procent.

W zimie tez to cieplo sie marnuje?
Srednioroczna sprawnosc energetyczna klasycznych zarowek w naszym klimacie przekracza 50%.
W zimie sparawnosc energetyczna tych zarowek jest bliska 100%
donatello2 / 87.250.172.* / 2010-12-22 23:04
To teraz sobie wyobraź, że próbowałem użyć tych samych argumentów przed młodą studentką informatyki! Że w zimie (a w naszych warunkach: praktycznie przez większą część roku) trudno jest mówić o MARNOWANIU energii, która idzie po prostu na ogrzewanie domu. Tłumaczyłem, że ciepło z różnych źródeł w mieszkaniu się sumuje itp. Niestety, wyobraź sobie, że poniosłem całkowite fiasko. Młode pokolenie ma tak wyprane mózgi przez te pseudo-ekologiczne brednie, że nie umie (w tym przypadku: dosłownie) dodać dwa do dwóch. Przykre.
Drugi mój argument -- na temat zanieczyszczenia środowiska, również przepadł. A argumentowałem, że jestem skłonny potłuc w moździerzu żarówkę zwykłą, zalać wodą, zamieszać, przepuścić to przez filtr do kawy, po czym wodę wypić. I niech ona spróbuje zrobić to samo z energooszczędną. Mówiąc nie tylko o rtęci, ale o zmieleniu również kondensatorów elektroliczycznych z oprawki... I co? Dowiedziałem się, że jestem za stary (mam 40 lat) aby zrozumieć idee ochrony środowiska, że wypaczam wszystko i jestem niepoważny.
T. / 81.190.70.* / 2010-12-23 00:07
Problem leży zupełnie gdzie indziej.
Gdzie wyprodukowano pierwsze świetlówki energooszczędne ? W Polsce ?

Teraz należy we wszystkich krajach "UE" zlikwidować produkcję żarówek tradycyjnych i nakazać używania naszych produktów , ponieważ zachodnie firmy muszą szybko kasę robić na swoich wyrobach. Buisnes musi się kręcić.
Podobnie było u nas kiedyś z nakazem posiadania gaśnic w samochodach.
Gaśnice na rynku producentowi nie schodziły ,więc wprowadzono ustawowo nakaz ich posiadania w samochodach i interes dalej się kręci.
A w jaki sposób wprowadzono ten nakaz ,to nie mnie wnikać.

Młode pokolenie ma tak wyprane
mózgi przez te pseudo-ekologiczne brednie

Młodzi pewnych spraw nie "łapią".
@@@ / 87.207.29.* / 2010-12-22 23:16
Tez to probowalem wytlumaczyc zatwardzialym ekologom to prawie mnie pobili.
komory rtęciowe / 46.112.156.* / 2010-12-22 21:26
Komory rtęciowe nam szykują - bo na komorach i gazach niemcy znają się najlepiej
DEDEDEDE / 217.74.68.* / 2010-12-22 14:52
KTOS CHCE ENERGOOSZCZEDNA TO SE KUPI, KTOS CHCE TRADYCYJNA, TO SOBIE TEZ KUPI... RYNEK WSZYSTKO SAM USTAWI... NADMIERNA REGULACJA, TO GOSPODARKA NAKAZOWO ROZDZIELCZA CZYLI CZYSTY PRZEJAW KOMUNY...
ktostam / 79.110.196.* / 2010-12-22 19:35
Przecież urzędnicy wiedzą lepiej co jest dla Ciebie dobre.
Bobik21 / 213.25.195.* / 2010-12-22 14:16
UE chce nas wytruć!
krisko / 212.244.210.* / 2010-12-22 23:39
Żeby nam przypadkiem emerytur nie płacić ;)
stary garbaty cham / 178.218.236.* / 2010-12-22 23:32
Ja mam żarówki energooszczędne od bodaj 1991 czy 92 roku, kiedy pojawiły się pierwsze OSRAMy. I sobie chwalę. I nie zamierzam z nich rezygnować. I jakoś nie świecę w nocy, z nosa mi rtęć nie kapie itd.

Każdy niech wybierze co dla niego dobre i nie próbuje na siłę przekonywać do swoich racji innych. Nie od dziś wiadomo, że pomysły dzielą się na gorsze, lepsze i "mojsze". I te mojsze zawsze są najlepsze. Każdy człowiek ma na tyle własnej inteligencji, że jest w stanie sam dokonać wyboru i nie potrzebuje niczyjego przekonywania.

Dlatego wszystkim przekonującym mnie do takiego czy innego działania, językiem gimnazjalistów mówię: STFU and GTFO.
T. / 81.190.70.* / 2010-12-23 00:12

Każdy niech wybierze co dla niego dobre i nie próbuje na siłę przekonywać do swoich
racji innych.

Nie zwróciłeś uwagi,że poruszany jest tutaj problem odgórnego nakazu "UE" , a nie mówimy tu o swobodach obywatelskich , bo takowych w "UE" nie ma . I w tym cały problem.
Ktoś z Warm-Maz / 95.160.184.* / 2010-12-22 23:32
Nie wiem jak innych, ale mnie światło energooszczędnych żarówek denerwuje. Oczy mnie od niego bolą. Podobno okuliści wiedzą, że światło energooszczędnych żarówek jest szkodliwe dla oczu. No ale ważniejsze niż nasze zdrowie jest zdrowie jakiegoś żuczka czy drzewka. Bo przecież jak taki żuczek wyginie to i świat się przestanie kręcić i wyleci w odchłań kosmosu (bo przecież jak wyginęły dinozaury to tak się właśnie stało)
sdj / 83.5.35.* / 2010-12-23 01:46
Ale dlaczego akurat UE promuje te "energooszczędne żarówki", nie sprzedają się czy co? Jest wiele nowocześniejszych źródeł światła od świetlówek kompaktowych zintegrowanych. Typowa markowa świetlówka zintegrowana o mocy około 20W ma wydajność około 60lm/W.
nnajda / 89.230.88.* / 2010-12-28 17:34

Ale dlaczego akurat UE promuje te "energooszczędne żarówki", nie sprzedają się czy co? Jest
wiele nowocześniejszych źródeł światła od świetlówek kompaktowych zintegrowanych. Typowa
markowa świetlówka zintegrowana o mocy około 20W ma wydajność około 60lm/W.


Duże koncerny wyłożyły zbyt wiele kasy na badania i technologię, która niestety okazała się kiepska.
Więc zmienili prawo aby odzyskać zainwestowane pięniądze.

Najnowsze wpisy