Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

Erbud planuje 24 mln zł zysku netto i pierwszą akwizycję w 2007 r.

Erbud planuje 24 mln zł zysku netto i pierwszą akwizycję w 2007 r.

Taotao / 2007-04-12 11:29
Erbud planuje 24 mln zł zysku netto i pierwszą akwizycję w 2007 r.

Warszawa, 11.04.2007 (ISB) - Spółka budowlana Erbud, która zamierza w maju zadebiutować na warszawskiej giełdzie, prognozuje na bieżący rok wzrost zysku netto do 24 mln zł z 21 mln zł osiągniętych w zeszłym roku. Na akwizycje trafi większość środków pozyskanych przez Erbud z emisji. Pierwszą akwizycję - firmy zajmującej się budownictwem inżynieryjnym - Erbud powinien przeprowadzić jeszcze w tym roku, obecnie prowadzi rozmowy na ten temat z trzema spółkami. Erbud rozważa też wejście na rynek deweloperski.

"Nowym elementem naszej strategii jest budownictwo inżynieryjne. W tej chwili w tym segmencie rynku działamy w Europie Zachodniej, gdzie budujemy tunele, dworce, oczyszczalnie ścieków" - powiedział podczas środowej konferencji prasowej Dariusz Grzeszczak, członek zarządu Erbudu.

Dodał, że spółka chce wejść w Polsce w nowy rodzaj budownictwa, bo liczy na bardzo dynamiczny rozwój budownictwa infrastruktury z powodu napływających z Unii Europejskiej funduszy strukturalnych. Obecnie Erbud prowadzi rozmowy o akwizycjach z trzema krajowymi firmami prowadzącymi taką działalność, a kupi jedną lub dwie takie spółki.

"Jesteśmy przekonani, że w tym roku uda nam się przeprowadzić co najmniej jedno przejęcie" - powiedział Józef Zubelewicz, członek zarządu Erbudu.

"Chcemy kupić firmę podobna do naszej, także zbudowaną od zera, która ma podobny profil" - dodał Grzeszczak.

Władze firmy rozważają też wejście na dynamicznie rosnący rynek deweloperski. Na sfinansowanie zakupów innych podmiotów ma być przeznaczone gros środków z emisji akcji.

Według informacji zawartych w prospekcie, strategia Erbudu zakłada przejęcia jednego lub kilku podmiotów działających w sektorze budownictwa inżynieryjnego oraz akwizycję jednego lub kilku podmiotów działających w sektorze budownictwa ogólnego lub prowadzących działalność deweloperską na przejęcia Erbud zamierza przeznaczyć kwotę minimum 75,0 mln zł z wpływów pozyskanych z emisji akcji serii D.

Ponadto maksymalnie 30,0 mln zł spółka zamierza przeznaczyć na zwiększenie kapitału obrotowego, co ma umożliwić zwiększenie skali prowadzonej działalności, w tym realizację dużych projektów.

Zapisy na 2,5 mln akcji nowej emisji serii D oraz do 900.000 akcji istniejących serii B spółki budowlanej Erbud w transzy dla inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych odbędą się od 25 do 27 kwietnia. Akcje sprzedawać będzie niemiecki inwestor Erbudu Wollf&Mueller posiadający obecnie 49,6% akcji Erbudu oraz kontrolowany przez członków zarządu zarejestrowany na Cyprze wehikuł inwestycyjny Juladal Investment Ltd, który ma obecnie 39,7% akcji Erbudu. Obie firmy sprzedadzą w ofercie po 450 tys. akcji. Free-float po ofercie wyniesie 27,0%.

Spółka ocenia, że rynek budowlany ogółem będzie rósł w Polsce w ciągu najbliższych 5-10 lat o 8-11% rocznie. Według zawartej w prospekcie prognozy, zysk netto grupy kapitałowej Erbud odnotuje w tym roku 24 mln zł zysku netto przy 661 mln zł przychodów.

Spółka miała w zeszłym roku 21 mln zł zysku netto i 395 mln zł przychodów wobec 3 mln zł zysku i 224 mln zł obrotów w 2005 roku. Jednak wynik netto za 2006 rok powiększyły rozwiązane rezerwy na naprawy gwarancyjne na kwotę około 8 mln zł. Prognozę na 2007 rok zarząd ocenia jako ostrożną.

"Szacujemy bardzo ostrożnie, nie wiemy w tej chwili, czy w tym roku będziemy mogli rozwiązać rezerwy na naprawy pogwarancyjne" - powiedziała Agnieszka Głowacka, dyrektor finansowy spółki. (ISB)

esc/tom
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy