Forum Forum dla firmKsięgowość

Ewidencja środków trwałych

Ewidencja środków trwałych

Karolina1804 / 83.20.201.* / 2014-05-01 15:25
Dzień dobry,



W kwietniu wprowadziłam do Ewidencji środków trwałych maszynę, czyli w maju rozpoczynam jej amortyzację. Robię to po raz pierwszy i w związku z tym mam pytania:



1. W obliczaniu miesięcznej amortyzacji wspomogłam się kalkulatorem dostepnym w sieci. Przyjęłam metode liniową. Program rozpisał całą amortyzację w tabeli, i zauważyłam że choć "raty" są zasadniczo równej wysokości, to "raty" grudniowe róznią się ( dosłownie drugie miejsce po przecinku). Wydawało mi się że wyrównanie do ostatecznej wysokości powinno nastąpić w ostatniej "racie", siła rzeczy nie każdą liczbę da się podzielić na identyczne wszystkie raty. I rzeczywiście, w obliczeniu kalkulatora ostatnia "rata" jest innej wysokości, natomiast oprócz tego te raty z końca roku - grudniowe - róznią się (w groszach). Czy to jest prawidłowe? I dlaczego program obliczył to w ten sposób? Czy ma to jakieś znaczenie? czy lepiej samemu wyliczyć równiutkie wszystkie "raty" i tylko w ostatniej skorygować wysokość do wyrównania do wartości maszyny?



2. Byłabym bardzo wdzięczna za objaśnienia do poszczególnych kolumn w Ewidencji środków trwałych :)

Mianowicie:

kolumna 7 - stawka amortyzacyjna: czy wpisuję stawkę z KŚT, czy wartość która uzykałam po przemnożeniu przez współczynnik podwyższający (wynikający z art. 22i uopdoof - w moim przypadku ma on zastosowanie)?

kolumna 9 - współczynnik przeliczeniowy: czy to własnie tutaj wpisuje wspomniany współczynnik podwyższający? czy też jest to coś innego?

kolumny 10 i 11 - zakyualizowana wartość, początkowa i umorzenia: czy dobrze rozumiem że za rok bieżący wpisuję wartość początkową, a w kolejnych wartość maszyny pomniejszoną o odpisy amortyzacyjne które zostały dokonane w latach ubiegłych? A co to jest wartość umorzenia?

Powyżej kolumn 9-11 jest miejsce na zapis "Amortyzacja na dzień... rok..." - czy wpisuję tutaj datę dnia od którego rozpoczynam amortyzację w danym roku?

kolumna 12 - Co to jest podstawa liczenia amortyzacji?

i kolumna 15 - kwota odpisu amortyzacji narastająco za cały okres amortyzacji do dnia... - rozumiem, ze kwota narastająca to po prostu kwota, która juz "odliczyłam', tylko co tutaj wpisac? przyjąc wpisywanie daty 31.12. i rok i wpisywac tę kwotę jaka już zamortyzowałam z całej wartosci, przypadająca na koniec roku?



Będę wdzięczna za pomoc początkującej "księgowej" :)

Najnowsze wpisy