Fed ma znacznie obniżyć stopy procentowe
DI, PAP
Bank centralny Stanów Zjednoczonych Fed (Federal Reserve) ma we wtorek znacznie obniżyć stopy procentowe w ramach intensywnych działań na rzecz przezwyciężenia kryzysu na rynku kredytowym i ożywienia gospodarki, ale nie wiadomo, czy przyniesie to przełom - pisze agencja AP.
Dodaje, iż prezes Fed Ben Bernanke oraz jego zespół pracują w nadgodzinach, starając się nowymi metodami wyprowadzić gospodarkę z recesji lub przynajmniej ograniczyć skutki jakiejkolwiek zmiany na gorsze. W porannych wtorkowych audycjach telewizyjnych minister skarbu Henry Paulson zapewniał, iż rząd jest zdecydowany zapobiec temu, by zawirowania na rynkach finansowych dodatkowo zaszkodziły przeżywającej trudności gospodarce.
"Naszym priorytetem są stabilne, uporządkowane rynki finansowe. Jest to bardzo ważne dla pomyślności naszej gospodarki i bardzo ważne dla narodu amerykańskiego, ponieważ dostęp do kredytów ma kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw, które potrzebują ich na inwestycje dla tworzenia miejsc pracy, ma kluczowe znaczenie dla rodzin, które potrzebują pożyczek na sfinansowanie domu czy nauki w college'u" - powiedział Paulson w audycji "The Early Show" telewizji CBS.
Według ministra politykom chodzi o to, by "ograniczyć przerzucanie się na realną gospodarkę zamętu i zaburzeń na naszych rynkach finansowych".
Komunikat Fed o redukcji stóp spodziewany jest we wtorek około godziny 19.15 czasu polskiego. Jak się oczekuje, obniżka wynoszącej obecnie 3 procent stopy podstawowej sięgnie od pół do jednego punktu procentowego.
Stopa podstawowa (federal funds rate) dotyczy oprocentowania doraźnych kredytów, udzielanych sobie nawzajem przez banki komercyjne w ramach obracania saldami ich rezerw w Fed.
Na początku bieżącego roku stopa podstawowa wynosiła jeszcze 4,25 proc., ale gwałtowny spadek podaży kredytów komercyjnych skłonił Fed do jej dwukrotnego obniżenia - o 0,75 punktu procentowego 22 stycznia i o pół punktu w osiem dni później.
Zmieniając stopę podstawową, Fed zwykle koryguje o tę samą stawkę procentową stopę dyskontową (discount rate) - czyli oprocentowanie pożyczek udzielanych bankom komercyjnym przez bank centralny. Jednak w ubiegłą niedzielę w trybie doraźnym stopę dyskontową obniżono o 0,25 punktu procentowego, do 3 proc., pozostawiając chwilowo stopę podstawową w dotychczasowej wysokości 3 proc.
Również w niedzielę Fed udostępnił kredyt w wysokości 30 mld dolarów na pokrycie niedoborów kasowych zagrożonego bankructwem piątego największego amerykańskiego banku inwestycyjnego Bear Stearns, co umożliwiło jego przejęcie przez konkurencyjny bank JPMorgan Chase.
Komisja Europejska wyraziła we wtorek nadzieję na rychłe ustabilizowanie sytuacji na amerykańskim rynku kredytowym. "Jesteśmy zaniepokojeni informacjami otrzymywanymi zza Atlantyku i mamy oczywiście nadzieję, że normalna sytuacja zostanie przywrócona tak szybko, jak to możliwe" - powiedziała rzeczniczka KE Amelia Torres.
Według niej Komisja nie widzi oznak recesji w liczącej 15 państw strefie euro, gdzie tegoroczny wzrost gospodarczy ma wynieść 2 proc.