Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Firmy w kiepskich nastrojach. Wskaźnik na dnie

Firmy w kiepskich nastrojach. Wskaźnik na dnie

skomentuj
Wyświetlaj:
boss-2009-29-01 / 78.8.145.* / 2009-01-29 13:45
te polskie banki - konkurencja, wyższa kultura bankowości i temu podobne d-OO-perele! gdzie są dzisiaj ci wszyscy bal-cerowicz-LIKE spece od ekonomii (i polityki)?
ktos-2 / 213.76.120.* / 2009-01-30 09:14
Gdzie są? W NBP - Skrzypek. Tylko tyle i aż tyle.
XTreme / 62.111.178.* / 2009-01-26 15:26
Kryzys finansowy nasze banki być może i ominie, ale w Polsce przyczyna poszerzenia kryzysu będzie inna: polityka banków wobec polskich firm.

Sprzedaż opcji walutowych, której efekty teraz okradają lub dobijają eksporterów i wiele małych firm, to musiała być zaplanowana akcja.

Bankowi analitycy musieli przewidzieć spadek kursu złotego, bo ten był spekulacyjnie wyżyłowany. I teraz banki polepszają sobie wyniki finansowe ściągając pieniądze z tych opcji. To rozkłada firmy, które zwalniają ludzi i tną produkcję, bo muszą spłacić "opcjowe" długi. To pogarsza stan gospodarki, która zacznie się zwijać...

O ile więc w USA i Europie Zachodniej przyczyną problemu jest bańka długów hipotecznych i wzajemna nieufność instytucji finansowych, to w Polsce przyczyną głębokiego kryzysu będzie zła sytuacja ekonomiczna firm, w którą wpędzą je banki.
Bankier_7 / 2009-01-26 15:41 / portfel / Punktator

I teraz banki polepszają sobie
wyniki finansowe ściągając pieniądze z tych opcji

Nie jest tak do końca, mianowicie ściągają lecz nie zawsze ściągają,bo firma z opcji może zrezygnować i ściągnąć od podmiotu jedynie kaucję za opcję gdy podmiot jej nie chcę.
Niektóre Banki poszły krok dalej - tj. zachciało im się hazardować na opcjach - równocześnie zakładali je z podmiotami gosp.(firmami) następnie pod to jedno zabezpieczenie otwierali kolejne opcje np.z innymi bankami... - co zresztą nie powinno chyba mieć miejsca, ale z tego co wiem żaden przepis tego nie zabrania.
.
I zamist zarobić na nich muszą płacić podwójnie - ot taka ciekawostka...
Pozdrawiam.
skomentuj

Najnowsze wpisy