Forum Forum dla firmZakładanie firmy

Forma opodatkowania działaności (szycie i sprzedaż przez internet): karta czy ryczałt

Forma opodatkowania działaności (szycie i sprzedaż przez internet): karta czy ryczałt

habr1 / 2015-02-24 14:29
W najbliższym czasie planuję rozpocząć działalność gospodarczą w zakresie szycia głównie pościeli (sporadycznie inne elementy wyposażenia domu: zasłony, narzuty, poduszki itp.). Działalność będzie obejmowała również elementy rękodzieła związane z szyciem ww. rzeczy, np. haft ręczny, naszywane aplikacji, ręczne szycie lalek itp. Planuję sprzedaż moich wyrobów głównie przez internet, ale też od czasu do czasu na targowiskach. Będą to gotowe wyroby wymyślone i uszyte przeze mnie oraz wyroby na zamówienie klienta.
W związku z tym mam pytanie: czy przy takiej działalności mogę rozliczać się za pomocą karty podatkowej? Czy sprzedaż gotowych (wystawionych w internecie) wyrobów (ale uszytych przeze mnie) wyklucza rozliczenie za pomocą karty? Jeśli nie, to czy podatek stały, który będę płaciła z karty będzie dotyczył usług krawieckich, czy wyższy od sprzedaży? Czy lepiej wybrać rozliczenie ryczałtem?
I ważne: czy muszę kupować kasę fiskalną? Czy po prostu mogę wystawiać rachunki kupującym przez internet? Czy wybierając PKD działalności wystarczy wpisać tylko te dotyczące produkcji gotowych wyrobów tekstylnych (13.92z), czy muszę dopisać do tego sprzedaż (np. 47.51z).
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Wyświetlaj:
Monikka70 / 89.76.89.* / 2018-03-29 01:32
Dobrze wiedzieć. Też zaczynam zajmować się szyciem ubrań i akcesoriów. Ostatnio nawiązałam też współpracę z firmą www.dkal.pl, która będzie dostarczała mi dodatki kaletnicze.
Monika70 / 89.76.89.* / 2018-03-28 12:59
Chcesz zajmować się wszystkim osobiście? Ja chyba nie dałabym rady. Dla mnie usługi szewskie wykonuje firma www.elastic.com.pl.
Krystyna76 / 89.76.89.* / 2017-12-25 14:00
Dużo przydatnych informacji. Sama też zajmuje się szyciem ale na razie dla siebie. Niedawno zamówiłam dużo dodatków kaletniczych z www.dkal.pl i planuję szerszą sprzedać ubrań i akcesoriów.
szklarek / 2015-02-25 10:23
2. Zawsze przy zbiegu kilku rodzajów działalności podlegających karcie lub takich samych ale w różnych miejscowościach- stosuje się stawkę najwyższą spośród odpowiednich dla różnych rodzajów lub różnych wielkości miejscowości. Wynika to z art. 26, ust. 4 ustawy o ryczałcie.

1. Sprzedaż przez internet nie wyklucza stosowania karty. Szycie/ haftowanie pościeli może być 'na' karcie- jest wymienione w zał. 4, poz. 37 + poz. 40, sprzedaż art. nieżywnościowych - w zał. 3, cz.III tabeli i wymieniona w art. 23, ust. 1, pkt. 3 Ustawy.

3. Do decyzji czy jednak nie ryczałt należy ustalić aktualną stawkę karty, jaka by Panią objęła. Przy ryczałcie można przychód pomniejszać o skł. społeczne, więc też zanzcenie ma to od jakiej podstawy będzie je Pani płacić- minimalnej, czy wyższej, czy jest prawo do ulgi 24 mc.
habr1 / 2015-02-25 14:59
Miejscowość,w której mieszkam liczy ok. 17 tys mieszkańców, nie będę zatrudniała pracowników. Składkę ZUS będę płaciła tylko zdrowotną, ponieważ jestem zatrudniona na umowę o pracę. Czyli przy rozliczaniu kartą podatkową będzie wzięty pod uwagę ten wyższy podatek ze sprzedaży przez internet (cz.IV), a nie niższy z szycia (37 i 40 zał. 3)? Chyba w tej sytuacji lepiej rozliczać się ryczałtem, zwłaszcza że nie ma pewności przynajmniej na początku jakiej wielkości będą przychody.
szklarek / 2015-02-25 19:19
Tak, ta wyższa stawka karty. Porównanie z ryczałtem zatem dużo łatwiejsze- bo w obu formach odlicza się składkę zdrowotną. A społeczne- tylko w ryczałcie. Oczywiście umowa o pracę daje wynagrodzenie przynajmniej 1750 zł brutto obecnie ?

Aktualne stawki karty:

http://prawo.money.pl/akty-prawne/monitor-polski/obwieszczenie;ministra;finansow;z;dnia,monitor,polski,2014,000,1119.html

Najnowsze wpisy