Forum Forum inwestycyjneFundusze

Fundusz sektora energetycznego w ofercie BZ WBK TFI S.

Fundusz sektora energetycznego w ofercie BZ WBK TFI S.

krzysiek29 / 2007-12-04 08:31
BZ WBK AIB TFI w najbliższym czasie wprowadzi na rynek nowy fundusz Arka BZ WBK Energii FIO. Dziesiąty fundusz w ofercie Arki stworzony został z myślą o klientach, którzy chcą skorzystać z możliwości dywersyfikacji ryzyka inwestycyjnego i powiększyć swój portfel o fundusz, który daje możliwości inwestycji w sektorze energetycznym. Aktywa funduszu będą inwestowane głównie w spółki globalne notowane na giełdach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych.

Zarządzający przekonują, iż z uwagi na wieloletnie niedoinwestowanie w sektorze branży energetycznej oraz rosnące w ogromnym tempie potrzeby energetyczne na całym świecie, fundusz może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem dla osób poszukujących właściwego dla siebie kierunku inwestycji. - Fundusz ten stanowić będzie bardzo dobry sposób na dywersyfikację portfela z uwagi na fakt, iż powinien być mniej skorelowany z innymi funduszami działającymi na rynku - zapewnia Krzysztof Samotij, prezes BZ WBK AIB TFI.

Aktywa tego funduszu będą lokowane głównie w energię rozumianą nie tylko jako spółki naftowe, ale znacznie szerzej bowiem inwestycje obejmować będą również:
- spółki świadczące usługi dla sektora energetycznego i naftowego,
- spółki wydobywające inne niż ropa naftowa surowce energetyczne, np. takie jak ruda uranu
- spółki działające w sektorze energii alternatywnej (słońce, wiatr, biomasa)
- elektrownie i spółki będące dystrybutorami energii.

Funduszem zarządzać będzie Piotr Przedwojski, zatrudniony w BZ WBK AIB Asset Management od 2000 roku.

Obecnie fundusz oczekuje na zgodę Komisji Nadzoru Finansowego, by móc rozpocząć działalność. Pierwsza wycena planowana jest jeszcze w grudniu, natomiast sprzedaż jednostek funduszu ma ruszyć z początkiem stycznia 2008 roku.
Wyświetlaj:
GKSF / 2007-12-13 14:31 / Inwestor
Oferta wygląda ciekawie. Zdecydowanie jestem za, zwłaszcza że dyrektywy Unii niby mają nas pchać w alternatywne źródła energii. Zgodzę się z kolegą Kraftwerk, zapotrzebowanie na energię będzie tylko rosnąć.

Bardziej interesuje mnie docelowa rentowność tego typu funduszy. Mam nadzieję, że kasa nie zostanie wpompowana tylko w państwowe, często źle zarządzane molochy.
walus / 2007-12-13 14:42
kiedy ten nowy fundusz ma wyjsc i gdzie znajde informacje na jego temat ?
Kraftwerk / 195.20.110.* / 2007-12-13 14:04
Miki, fakt - rynek ulega modom z tym, że:
- Arka nigdy nie miała misi jako chyba jedyna na rynku
- Nieruchomości Arki były pierwszym funduszem tego rodzaju w Polsce który uruchomiono(inwestuje w nieruchomości a nie w akcej spółek budowlanych) i daje zarobić około 9-10% rocznie, a niedawno zakończyła budowę portfela.
- co do koninktury to nie pisz że mija koniunktura na energię bo wprowadzsz ludzi w błąd - do 2030r. globalne zapotrzebowanie wzrośnie o ponad 50% ! Nie mówiąc o koniecznych inwestycjach w sektor.
Ps. Myślenie o przyszłości w światowym wydaniu - Robeco* wprowadziło chyba w w tym roku ENRGY MIX(struktura 5 funduszy energetycznych- np. fundusz Merrill Lynch czy ABN AMRO)
* firma z grupy Rabobank - zarządzają aktywami powyżej 140 mld euro.
pozdrówka
Kraft
miki3d / 2007-12-13 16:00 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
ML New Energy zarobił w tym roku 40% w EUR, a World Energy 20% w EUR. Myślisz, że takie wzrosty będą trwały w nieskończoność? Na pewno jest to potencjalnie dobry obszar do inwestycji, zwłaszcza przy stale drożejącej ropie. Ale mam tu na myśli okresy 20-letnie. Zazwyczaj forowicze Money.pl konwertują się dość często, więc pisze w kontekście średnioterminowym.
Oferta Robeco jest przyszłościowa. Inwestycje w sektor związany np. z wodą jest w długim terminie strzałem w 10. Ale ilu ludzi w to wejdzie, jesli są przyzwyczajeni do 60% rocznie na funduszach akcyjnych?
miki3d / 2007-12-05 01:58 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Jak to zwykle bywa z polskimi TFI - tworzą nowe fundusze oparte na przeszłości, a nie przyszłość. Niemal wszystkie fundusze rynków zagranicznych, misie, nieruchomości itp powstały wtedy, kiedy koniunktura na tych klasach aktywów już się kończy.
zibiGO / 2007-12-05 15:27
Miki prosze Cię o radę.Jak już Ci mówiłem utopiłem w Fortisie jakieś 30 tys.Obecnie Fortis z dniem dzisiejszym w ostatnich dwóch tyg odkuł jakieś 12 % pozostało jeszcze ok 17 % żeby wyjść na zero.Pytanie wiać już z niego do Skandii czy jeszcze poczekać.pozdrawiam.
miki3d / 2007-12-13 15:56 / Pan Forumowicz (ponad 500 wypowiedzi)
Do Skandii można wiać. Tylko co tam jest ciekawego, czego nie ma gdzie indziej?
GKSF / 2007-12-13 16:22 / Inwestor
Utopiłeś na dzień dzisiejszy. Jeśli uciekniesz, a będzie wzrost - będziesz sobie pluł w brodę. Fundusze akcyjne powinno się oceniać przez dłuższy okres czasu. Powiem tak - kiedy kupiłeś i jeśli na górce, to nie ma czemu się dziwić. Kupiłeś drogo, teraz jest korekta. Za parę lat to na siebie zarobi - nie obawiałbym się.
kanizares / 83.145.161.* / 2007-12-05 00:13
dla mnie jest to ciekawa propozycja zwlaszcza ze od jakiegs czasu inwestuje w arke i mimo duzych spadkow mam do nich akceptowalne zaufanie...
ben777 / 2007-12-05 00:58
jak się pokaże to kupię Arka to sprawdzony produkt zawsze w czołówce tylko ma mały wybór funduszy Zagranica na razie nie idzie im za dobrze ale może to się zmieni
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy