Forum Forum inwestycyjneFundusze

fundusze zamknięte

fundusze zamknięte

wolf359 / 195.205.40.* / 2007-06-29 10:08
Witam.
Za jakieś dwa miesiące będę miał do zainwestowania pewne środki (ok. 200 tyś. złotych). Planuję je zainwestować w fundusze (na giełdzie się nie znam, a to co oferują lokaty mnie nie satysfakcjonuje).
Zgodnie z zasadą nie wkładania wszystkich jaj do jednego koszyka będę na pewno portfel dywersyfikował (zarówno pod kątem rodzaju funduszu, jak i firm prowadzących).
Przyszło mi przy tym do głowy, żeby skorzystać nie tylko z funduszy otwartych, ale szukać też wśród zamkniętych. I z tym właśnie wiążą się moje pytania:
1) Co sądzicie ogólnie o tym pomyśle? (czyli, czy fundusze zamknięte mają jakieś plusy w stosunku do otwartych - bo minusem są z tego co wiem tylko ograniczone możliwości wyjścia z inwestycji),
2) Czy znacie jakieś zródło (chociażby w necie) w którym można zbiorczo sprawdzić, jakie nowe oferty szykują się w najbliższym czasie na rynku funduszy zamkniętych? (przytłaczająca większość informacji jakie znalazłem dotyczy funduszy otwartych).
Dodam jeszcze, że nie jestem w stanie określić końcowej perspektywy czasowej mojej inwestycji. Za jakieś 2-3 lata będę pewnie chciał wycofać ok. 50 tyś. złotych, ale cała reszta mam nadzieję będzie mogła pracować dalej. Poza powyższą kwotą nie planuję żadnych większych wydatków, których nie będę w stanie sfinansować z bieżących zarobków....

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
Wyświetlaj:
TaS / 2007-06-29 13:10 / Tysiącznik na forum
fundusze zamkniete,maja ta przewage nad otwartymi, ze plynnosc srodkow jakimi dysponuja jest mniejsza, tzn. ryzyko, ze nagle 20% bedzie chciało opchnąć papier jest niewielkie. W dodatku zazwyczaj inwestuja mniejsze pieniadze niz otwarte, a to ulatwia zarzadzanie, a co za tym idzie zwieksza stope zwrotu... przynajmniej w teroii.

Kiedys podobal mi sie investors fiz, ale ostatnio nie jestem do niego tak pozytywnie nastawiony - pare błędó popełnili.

Na głównym wątku giełdowym ludziska polecają operę, ale o niej nie amm zielonego pojęcia niestety...

pozdrawiam :)
wolf359 / 195.205.40.* / 2007-06-29 14:58
Dzięki.
Opera to raczej nie dla mnie, bo tam cena jednego certyfikatu oscyluje w granicach 200 tysięcy złotych (a w niektórych edycjach było ponad 300), więc nie tylko musiałbym włożyć wszystkie jajka do jednego koszyka, ale stać by mnie było tylko na jedno jajko (a i to nie na pewno).... Za wysokie progi jak na lisie nogi.... ;-))) (mówię o podstawowym Opera FIZ - jest jeszcze Opera Za 3 Grosze FIZ, ale działa dopiero od miesiąca, wiec chyba ciężko by ją ocenić)

A nad Investors się jeszcze zastanowię. Zwłaszcza, że w lipcu ma być następna emisja. Może do tego czasu będę już miał kasę....

Jeszcze raz dzięki.
TaS / 2007-06-29 18:10 / Tysiącznik na forum
mowilem o operzez za 3 grosze - skrot myslowy, moj blad :)
normalna "też jest fajna" :D

a w investors pomysl nad tym "glod" - nie ma kroci ale jest zabezpieczenie :)
wolf359 / 195.205.40.* / 2007-07-02 13:00
hmmmm, rynek metali szlachetnych.... brzmi ciekawie....
zastanawia mnie tylko, z czego wynika ten skok notowań o prawie 30% w styczniu 2007r. (a potem systematyczne spadki....)
na metalach szlachetnych się nie znam, ale wygląda mi to tak, jakby np. na początku roku ogłoszono jakieś dane i/lub decyzje, które optymistycznie zadziałały na ten rynek, a potem były już tylko korekty w dół....
TaS / 2007-07-02 22:46 / Tysiącznik na forum
nie będę udawał, że się znam na rynku surowców - nie wiem co spowodowało takie ruchy, ale złoto jest od dłuższego czasu w trendzie wzrstowym i 1-2 certyfikaty jako zabezpieczenie to taka moja sugestia (po czesci wynika z tego,ze kiedys sam chce tym swoj portfel wzmocnic)...
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy