Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Gomułka: Budżet jest realny i stabilny

Gomułka: Budżet jest realny i stabilny

Money.pl / 2008-09-10 08:10
Komentarze do wiadomości: Gomułka: Budżet jest realny i stabilny.
Wyświetlaj:
bubu / 2008-09-10 09:57 / Bywalec forum
Ciekawe - sam prof. Gomułka w odpowiedziach wskazuje na niektóre obszary gdzie mogą wystąpić problemy z realizacją zakładanych wpływów ale jednocześnie nie przeszkadza Mu to nazwać budżet realnym i stabilnym.

Swoje uwagi napisałem we wczorajszym komentarzu

http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;przyjal;projekt;budzetu;na;przyszly;rok,43,0,368939.html

To jest bardzo ryzykowny budżet. Ryzyko wynika z tego iż po raz pierwszy od kilku lat możemy przekroczyć założony deficyt którego poziom został ustalony bardzo optymistycznie (chyba zresztą zupełnie niepotrzebnie).

Największe obawy budzi strona przychodowa:
1. VAT - biorąc pod uwagę tegoroczne wykonanie budżetu w pozycji VAT (wpływy mniejsze od zakładanych) zakładanie takiej dynamiki jest mocno na wyrost (wrócę do tematu przy akcyzie)
2. Akcyza - wzrost wpływów uzasadniony - podwyżki akcyzy na papierowy i LPG zrobią swoje. Ryzyko to przemyt papierosów. Wracając do VAT sądzę że tak duża zwyżka wpływów wiązana jest głównie ze wzrostem akcyzy - to jest optymistyczne założenie bo tytoń to rynek schodzący.....
3. CIT (wzrost z 28 mld do 33 mld r/r) - to wg mnie aberracja - skoro rosną koszty (głównie płacowe) i spada wydajność a jednocześnie ceny produkcji sprzedanej rosną wolniej niż CPI to w jaki sposób przy spadającej dynamice PKB mają tak rosnąć zyski przedsiębiorstw?
4. PIT (39 mld 40 mld) - nominalnie wzrost niewielki ale trzeba pamiętać że wchodzą uchwalone za poprzedniej ekipy nowe stawki podatków a dodatków wzrasta ulga prorodzinna. Każda obniżka podatków powinna cieszyć ale tym razem trzeba się zastanowić skąd bierze się owe 40 mld skoro ubytki w dochodach z tego tytułu szacowane są na 8 mld? MF zakłada dalszy spadek bezrobocia co może być ryzykowne przy malejącej dynamice wzrostu PKB (osobiście spodziewam sie odwrócenia tendencji na rynku
pracy jesienią tego roku). Ciekawostką jest fakt iż średnie
wynagrodzenie w gospodarce w 2009 wg założeń ma być minimalnie niższe niż obecnie (3193 w projekcie vs 3207 w lipcu br).

Dochody niepodatkowe. W porównaniu do ubiegłorocznego budżetu wzrastają znacznie dochody z prywatyzacji (prawie 7mld) oraz dywidendy. Mamy tu oczywistą sprzeczność - z jednej strony pozbywamy się części aktywów a z drugiej liczymy iż pozostała da dużo większe przychody (3 mld vs 3,3 mld)

Warto wrócić do poprzednich budżetów - w 2007 wykonanie wyniosło 15,9 mld vs zakładanych 30 mld (słynna kotwica) na co wpłynęło wyższa od zakładanych dynamika przychodów i niższa wydatków. Na rok 2008 deficyt nominalny wynosi 27 mld a wykonanie szacowane
jest na 22 mld. W 2009 planowany deficyt ma wynieść 18,2 mld. Uwzględniając jednak fakt iż aż 7 mld mają stanowić dochody z prywatyzacji które są jednorazowym przychodem budżetowym (nie da się sprzedać 2 razy tego samego majątku) okazuje się iż rzeczywisty deficyt w ujęciu nominalnym będzie wyższy od tegorocznego.

Osobną kwestią pozostają założenia odnośnie dynamiki PKB - wg mnie 4,8% jest mało realne (4-4.5% max). Zakłada się także dalszą aprecjację złotego (wg mnie średnioterminowo może to być błędne założenie)

Podsumowując - będzie to napięty budżet. Zobaczymy co posłowie "dorzucą" w Sejmie
arch / 2008-09-10 10:09 / Tysiącznik na forum
zupełnie pasują ostatnie słowa kandydata
"Można zapakować zdechła rybę w gazetę, a i tak będzie śmierdzieć.
Można świnię umalować szminką, ale wciąż będzie świnią."
Mikeon / 83.238.212.* / 2008-09-10 09:34
Przypominam, ze Gomulka to ignorant nie odrozniajacy inflacji od wzrostu cen.
MN4 / 80.51.231.* / 2008-09-10 08:10
Pytania Money są ciekawsze niż odpowiedzi S.G.
arch / 2008-09-10 08:41 / Tysiącznik na forum
Działania ustawodawcy są ciekawsze !
---....zamiast 800 zł podatku zapłacimy 42 tys. zł

http://podatki.gazetaprawna.pl/artykuly/34904,likwidacja_ulgi_mieszkaniowej_zamiast_800_zl_podatku_zaplacimy_42_tys_zl.html
prawiezara / 83.14.41.* / 2008-09-10 14:35
Przeczytałem i spodobał mi się taki oto wpis:

26: aaa (2008-09-10 09:51)

Oni już skorzystali z ulgi jednej i drugiej obdarowali się i posprzedawali co mieli a innym ulga nie potrzebna biedni muszą płacić podatki

Ta osoba wie co mówi

Najnowsze wpisy