Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

GPW: Jest duża szansa na dalsze wzrosty

GPW: Jest duża szansa na dalsze wzrosty

Money.pl / 2012-03-27 08:24
Komentarze do wiadomości: GPW: Jest duża szansa na dalsze wzrosty.
Wyświetlaj:
synonim / 2012-03-27 09:03 / portfel / 10-sięciotysiącznik na forum
Warto sobie zobaczyć ten wykres, który mówi wszystko - PKB w Japonii (na niebiesko) nałożone na japoński wykres ilości dodrukowanego pieniądza (na czerwono). Oba wskaźniki za punkt odniesienia mają liczbę 100

http://tnij.org/p08n

Im bardziej ilość drukowanej kasy rośnie w górę tym bardziej PKB zdycha - przykład Japonii najlepiej pokazuje, że żadne QE nie jest w stanie pomóc gospodarce
mega bessa / 78.8.116.* / 2012-03-27 08:30
W latach 2012–2013 rząd może sprzedać akcje spółek, które są już na giełdzie, m.in. PKO BP, PZU

Plan prywatyzacji na lata 2012–2013 ma objąć trzysta spółek – wynika z dokumentu, do którego dotarł „Parkiet". Ministerstwo Skarbu Państwa planuje całkowite wyjście z akcjonariatu 85 proc. firm w nim wymienionych. W pozostałych spółkach utrzymane zostaną pakiety większościowe lub pozwalające zachować nadzór właścicielski (dotyczy to m.in. spółek z sektora energetycznego, finansowego i obronnego).

Przekształceniami własnościowymi objęte będą spółki ze wszystkich niemal sektorów. W planie prywatyzacji na lata 2012–2013 z branży energetycznej wymieniono m.in.: Energę, Eneę i PGE.

Chęć sprzedaży akcji np. PGE nie jest zaskoczeniem. Już w lutym Skarb Państwa pozbył się 7 proc. walorów tej grupy i zyskał 2,5 mld zł do budżetu państwa. Po tej transakcji państwo wciąż kontroluje prawie 69 proc. kapitału energetycznego przedsiębiorstwa.

– Spodziewam się, że resort, sprzedając kolejne pakiety akcji PGE, będzie robił to tak jak do tej pory, czyli w procesie tzw. przyspieszonej budowy księgi popytu skierowanej do instytucji finansowych – mówi jeden z analityków. Podobną formę, czyli sprzedaż części akcji instytucjom, może mieć prywatyzacja firm finansowych. W latach 2012–2013 planowana jest kontynuacja prywatyzacji pięciu spółek z tej branży. Skarb Państwa przewiduje zbycie wszystkich akcji BGŻ oraz Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Resort zamierza także sprzedać część udziałów w Giełdzie Papierów Wartościowych, PKO BP oraz PZU. Zbycie tych pakietów Ministerstwo Skarbu uzależnia jednak od sytuacji na rynku kapitałowym.

– O tym, że rząd planuje sprzedać część akcji PKO BP na rynku wiadomo od dawna. Dokument o planach prywatyzacji tylko potwierdza, że proces ten wcale nie został zaniechany i kluczowa dla resortu skarbu będzie cena akcji – mówi jeden z brokerów.

Sytuacja rynkowa będzie miała także wpływ na kontynuację prywatyzacji spółek z sektora chemicznego. Ministerstwo chce sprzedać m.in. papiery Ciechu, Zakładów Azotowych Puławy, Azotów Tarnów czy też Zakładów Chemicznych Police. Rząd zamierza także zmniejszyć swoje zaangażowanie w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, która zadebiutowała na warszawskiej giełdzie w 2011 r. W planach jest także upublicznienie przez GPW innych spółek z sektora górniczego. Do inwestorów trafić mają papiery Katowickiego Holdingu Węglowego, Kompanii Węglowej oraz Węglokoksu. O wejściu tej ostatniej na giełdę wspominał niedawno m.in. wicepremier Waldemar Pawlak. W 2013 r. planowana jest także publiczna oferta akcji Bumar, producenta sprzętu dla wojska.

Inwestorzy mogą liczyć, że nowe oferty będą przeprowadzane w ramach dobrze już znanego „akcjonariatu obywatelskiego". Po tym hasłem prywatyzowany był w ubiegłym roku BGŻ oraz JSW. Wcześniej na podobny model zdecydowano się przy sprzedaży akcji GPW, Tauronu oraz PZU.

W planie prywatyzacji na lata 2012 -2013 nie zapisano żadnych kwot. W budżecie na ten rok zapisano 10 mld zł z prywatyzacji.
pawu / 2012-03-27 08:24
przestań pisać głupoty,popatrz co przewidywałeś a co jest w rzeczywistości,cienias jesteś....
1 2 3 4 5
na koniec starsze
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy