Forum Forum inwestycyjneWydarzenia

GPW: Słaby tydzień dla byków

GPW: Słaby tydzień dla byków

Money.pl / 2008-02-08 17:51
Komentarze do wiadomości: GPW: Słaby tydzień dla byków.
Wyświetlaj:
osesek / 2008-02-10 22:17 / Pan Tysiącznik
Obecny kryzys w USA można porównać do problemów gastrycznych a zapobieżenie kryzysowi sprowadza się do znalezienia odpowiedzi na pytanie :
Co zrobić by amerykański konsument żarł więcej niż może strawić ?
Krzych / 2008-02-10 22:21 / Płoteczka na forum
obniżyć ceny , podatki itd. i duża zapomoga też się przyda..........
osesek / 2008-02-10 22:33 / Pan Tysiącznik
Każdy organizm gospodarczy jest silny siłą eksportu.
Jeżeli wzrost gospodarczy zasadza się na wzroście wartości konsumpcji wewnętrznej to wzrost jest fikcją, która prędzej lub później runie. Ja też mógłbym z żoną zwiększyć wartość konsumpcji wewnętrznej kupując od niej jej usługi a sprzedając jej własne. Wartość obrotu przerosłaby kilkakrotnie nasze dochody uzyskane z "eksportu" naszej pracy i w statystykach nasze PKB wyglądałoby bosko ale byłaby to lipa, pic na wodę z fotomontażem albowiem nasze wspólne dochody pochodzące z " eksportu" byłyby niezmienne.
tomtay / 2008-02-10 22:42 / Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
dobrze to ująłeś osesek, bardzo dobrze..
przelewanie z pustego w próżne nie zwiększa
zasobów i wygląda tylko ładnie na papierze..
szymon / 2008-02-10 22:20 / Uznany Gracz Giełdowy
ale oni juz od dawna zra wiecej niz moga strawic, zobacz jak wygladaja :)

P.S napisz jakiegos newsa, fajne sa w Twoim wydaniu :)
topol2 / 2008-02-10 22:06 / Tysiącznik na forum
Przy okazji podam mój porfel:
Największą pozycją jest Capial.
Drugą pozycją jest również Capital.
Oponeo.
Asbis.
Mewa-tu może być porażka. Mam Mewę i PP.
CP Energia.
Miałem Żywiec, ale zamieniłem na Capital.
Miałem Elkop, ale zamieniłem na Capital i CP Energię
Silvano- to była niedawno główna inwestycja. Poszła częściowo na Capital i CP Energię.
Jest dobrze.
Bardzo podobała mi się ostatnia bessa. Była piękna.
Pozdr
lefek / 2008-02-10 22:30 / Bywalec forum
Witaj,
cyt. "Bardzo podobała mi się ostatnia bessa. Była piękna."
Czyżby nadszedł czas koniec tych spadków ... hmm ... ciekawe!!!!
Według Twojej zasady spojrzałem na wykresy naszych indeksów i subindeksów i mówiąc szczerze jakoś nie widzę jeszcze końca spadków .... hmm.... może się mylę !!!!

pozdrawiam :))
Longterm / 2008-02-10 22:20 / Mostek Zwyciężymy!
capital? czy to nie jeden z największych balonów hossy 2003-2007? Napewno wielu ludzi się wtopiło na nim i raczej niechętnie wróci...tak jak Duda zrobiła kiedyś inwestorów w jajo to już do niej nie wrócili pomimo hossy...ale może coś wiesz o tej spółce co ją wybije w górę? spółdzielnia się tworzy jakaś?
rotux / 2008-02-10 22:20 / Uznany Gracz Giełdowy
Witaj
Biorąc pod uwagę, jak w czasach "dekoniunktury" radzą sobie spółki private equity/venture capital - podziwiam zapakowanie się w Capitala..
Choć zabajdzo sensu nie dostrzegam. To teraz słabeńki kawałek rynku...

BTW..zastanawiam się, dlaczego tak szybko wyszedłeś z Silvano. Od czasu, kiedy o tej spółce pisałeś /bardzo dobrze/ chyba nic się w fundamentach nie zmieniło?

pzdr
topol2 / 2008-02-10 22:32 / Tysiącznik na forum
Nic się nie zmieniło. Są perspektywy. Mam dalej Silvano. To są dobre perspektywy rynku rosyjskiego.Opchnąłem 40%, gdyż pojawiły się nowe możliwości inwestycyjne.W tej sytuacji Silvano stało się trochę drogie.
szymon / 2008-02-10 22:17 / Uznany Gracz Giełdowy
zawahalbym sie ze byla... ale moze i masz racje.

jestem wielkim zwolennikiem zanaczenia psychologii na gieldzie..... kogokolwiek bym nie zapytal (mam na mysli ludzie nie zwiazanych zawodowo z gielda) wszyscy dostali po dupie i nie chca nawet o gieldzie slyszec, mowia ze to jesszcze spadnie i nie ma sily zeby bylo inaczej....kolezanka- kiedys wielka pasjonatka gieldy dzis mi powidziala ze jest nia zmeczona i wszystko wycofala, o gieldzie nawet rozmawia niechetnie....Wszystkie te osoby w maju, czerwcu byly gielda zafascynowane i kupowali....
topol2 / 2008-02-10 22:25 / Tysiącznik na forum
Przywołałeś mnie do porządku. Źle się wyraziłem. Ciągle czekam na odreagowanie. Myślę, że największe problemy czekają na giełdzie na jesieni 2008. Ale ja robię swoje i nie przejmuję się koniunkturą. Kupuję firmy i nie zwracam uwagi na akcje.
Pozdr
bebe / 2008-02-10 22:02 / portfel / Forumowicz z doświadczeniem
pozwalam sobie na forum......bo jak widzę....mam tyle miejsca na pisanie, wobec czego wpisuję się jak w pamiętnik.....

Do BARAKUDY.....!!!!

Otóż stało się coś takiego na forum, że zaistnieliśmy w relacjach jako "MY".
Tak się to rozkręciło, a nastepnie zakręciło, że aby zachować równowagę......muszę
to rozkręcić/odkręcić na dzisiejszy dzień......
Rozkrecam......
barakudo śpieszę Ci powiedzieć......że bardzo dziękuję Ci za "podłożenie" się.......w co i ja "weszłam".....
Ale nie poszło na marne , ponieważ rozumiemy się jako ludzie pewnego pokolenia.
A dziękuję Ci za to, że z tej zaistniałej sytuacji-relacji jest finał taki :
- kiedyś "odlegość" sprawiła mi wiele bólu i pogrzebała....
a obecnie na forum - co niesamowite - "odległość" spowodowała, że wyszłam z tego na prostą....
Musisz sobie barakudo pogratulować i być dumny. Jesteś fantastycznym człowiekiem /przy okazji gratuluję Twojej żonie wyboru/...
Nie sądziłam, że mogę wyjść z pewnego psychodołka na prostą. .....Stań przed lustrem i sobie pogratuluj, ponieważ sprawiłeś coś.......czego prawdopodobnie żaden lekarz i czas nie uleczyłby......
Gratuluję diagnozy i terapii. Nie sadziłabym, ze z tego bedzie taki zaskakujący finał.
"Wróciłam do siebie" - za co Ci serdecznie dziękuję. Bądź z siebie dumny.../uratowałeś jedną duszyczkę/....całuski
Widze ten napis "jestem jeszcze potrzebny".....- ./który tu zasskrobałeś/........tak trzymaj...!!!!!!
Moje ukłony......
P.S. jeżeli chodzi o te pytania i ich uszeregowanie - to odnosiło się po części do jeszcze innego matrixa....ale być może, że jeszcze otrzymam odpowiedź......w czasie.
Do usłyszenia PRZYJACIELU...........jeszcze raz całuski i bardzo jestem rada.....bo mi lżej...
barakuda / 2008-02-11 00:21 / Uznany Gracz Giełdowy - przez aklamację
Beatko...
Jestem Ci bardzo wdzięczny za tak wysoką ( niezasłużoną) ocenę....spadła ona na mnie w sposób tyleż niespodziewany , co przeogromnie miły... nie to jest tu najważniejsze. Jeśli te nasze "dialogi na cztery nogi" pomogły Ci w czymkolwiek ,to jest to dla mnie powód do poczucia się szczęśliwym.
Nie ukrywam też , że i ja czerpię wiele z Twojego poczucia humoru, umiejętności ciepłego i serdecznego prowadzenia dialogu i tej .... trudnej do nazwania mieszaniny doświadczenia życiowego , wrażliwości ,empatii ....
Nie przypisuję sobie żadnych zasług ... może jakaś chemia??? - o ile to możliwe w sieci...
zmartwił mnie jedynie ten.... taki .... jakby podsumowujący ton Twojego postu...
nic się nie kończy, mam nadzieję , że nieraz poflirtujemy.... przynajmniej do czasu kiedy nam się to znudzi , albo.... wyrzucą nas z forum...:-))
A propos ... na kurniku, przy tysiączku można bez przeszkód pogaworzyć...trzeba tylko tam wejść...:-))))
buziaki bebe...
bebe / 2008-02-11 00:38 / portfel / Forumowicz z doświadczeniem
tak..........mogę sobie na to pozwolić......przyjacielu.....'dialogi na cztery nogi".......a zasługi są niezmierne.........- "Uznany".....
do kurnika wrócimy........boooooo......- no cóż próbowałam, ale nadal stanęłam w miejscu, w którym/przy ostatniej naszej rozmowie się skończyło/.......ależżżżżżżz jestem "blondynką"........pozdrawiam serdecznie....= "doktorzu" - internet jest extra...
- mercedes się umywa......."lekko, łatwo i przyjemnie".......bądź z siebie dumny barakudo.......Zasłużenie.......i nieodzowne całuski
Katon / 2008-02-10 21:59 / "Walczący z wiatrakami"
http://gpwinfostrefa.pl/palio/html.run?_Instance=cms_gpw.pap.pl&_PageID=6&_EspiID=159745&_DocID=319322&_Site=ESPI&_CheckSum=2122080918

MSZ ma nowy kontrakt. No to jak ryneczek pozwoli pewnie go podpompuja...

p.s. Long sie ucieszy
Longterm / 2008-02-10 22:06 / Mostek Zwyciężymy!
Piękna sprawa:) MSZ ma same kontrakty poza granicami kraju i nie są to jakieś banalne projekty typu: developerka czy centrum handlowe ale najbardziej skomplikowane projekty budowlanki przemysłowej. Brawo MSZ! Mostek zwyciężymy!
piciu / 2008-02-10 22:18 / "Nikt" i Mistrz gry: „Najlepsze spółki tygodnia"
long czarny bracie :)
no kontrakciki niezle
topol2 / 2008-02-10 21:55 / Tysiącznik na forum
Moje rady bywają złe. Co prawda wszystkich ostrzegałem na wiosnę i wlecie aby uciekać z akcji. Sam sprzedawałem swoje papiery od marca do maja. Dzięki temu nie zrobiłem w portki. Niestety, ponownie wszedłem w akcje w październiku. Trochę za wcześnie. Nie ma ludzi nieomylnych. Na każdym forum inwestycyjnym, na którym bywałem, zawsze, bezwzględnie zawsze ostrzegałem. że zwykle podejmuję decyzje trochę za wczesne. Wszedłem w akcje w październiku. ZAkończyłem wchodzenie w lutym. Na razie jest dobrze. Ciągle czekam na znaczne odreagowanie i później po spadkach właściwy ruch, który przyniesie powodzenie.
Longterm / 2008-02-10 22:11 / Mostek Zwyciężymy!
topol nie łam się ja też się łądowałem w pażdzierniku...raz na wozie raz pod wozem...ważne że zarobiliśmuy tyle wcześnij podczas 5 lotniej hossy że możemy na to wszytko patrzeć z dystansem...odnośnie przyszłości to ja obstawiam cały ten rok i większość przyszłego ubijanie dna...
osesek / 2008-02-10 22:04 / Pan Tysiącznik
A dobry wieczór (:

A teraz proponuję pastisz komunikatu zapodanego przez Primo i proszę pastisz potraktować jako autentyk.
Swobodne opinie mile widziane (:

Amerykańska gospodarka prawdopodobnie nie uniknie recesji, a obniżki

stóp procentowych przez Fed nie powinny pomóc w odbiciu w gospodarce
w
dalszej części tego roku - oceniła Janet Yellen, szefowa Federal

Reserve Bank w San Francisco
==================================
Amerykańska gospodarka ma niezbyt zdrowe fundamenty - ocenia sekretarz
skarbu USA Henry Paulson, który weźmie udział podczas tego
weekendu w spotkaniu ministrów finansów i bankowców z krajów
G-7,
odbywającym się w Tokio.
==================================
Produkt Krajowy Brutto USA zmaleje w I kwartale '08 o 0,5 proc.
-
oceniają ekonomiści
==================================
Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe wcześniej niż

prognozowano, aby wesprzeć wzrost gospodarczy w eurolandzie -
oceniają ekonomiści Bank of America
osesek / 2008-02-10 22:36 / Pan Tysiącznik
No co jest z Wami ?
Primo / 2008-02-10 21:38
Amerykańska gospodarka prawdopodobnie uniknie recesji, a obniżki
stóp procentowych przez Fed powinny pomóc w odbiciu w gospodarce w
dalszej części tego roku - oceniła Janet Yellen, szefowa Federal
Reserve Bank w San Francisco
==================================
Amerykańska gospodarka ma zdrowe fundamenty - ocenia sekretarz
skarbu USA Henry Paulson, który weźmie udział podczas tego
weekendu w spotkaniu ministrów finansów i bankowców z krajów G-7,
odbywającym się w Tokio.
==================================
Produkt Krajowy Brutto USA wzrośnie w I kwartale '08 o 0,5 proc. -
oceniają ekonomiści
==================================
Europejski Bank Centralny obniży stopy procentowe wcześniej niż
prognozowano, aby wesprzeć wzrost gospodarczy w eurolandzie -
oceniają ekonomiści Bank of America

hmmm, na dwoje babka wrozyla, albo umrze albo bedzie zyla :)
szymon / 2008-02-10 21:55 / Uznany Gracz Giełdowy
moja progoza jest taka:
test dolkow z 21 stycznia, potem powolny i stabilny wzost. Sliny opor to dolki sierpniowe....
a to co gadaja o recesji mozna o kant dupy potluc
pzdr
brydzia / 2008-02-10 21:49 / 10-sięciotysiącznik na forum
Jeżeli ktoś cały czas usilnie stara się przekonać że nie będzie recesji to co o tym sądzić ?

pan od AT z SGH powiedział że jak traci sektor finansowy - a tak jest na naszej GPW to raczej wzrostów nie prognozuje

powiedział również , że po takich spadkach zamiast odrabiać najlepsze spółki to rosną śmieci co raczej dobrze nie wróży , pamiętam maj 2006 najszybciej odbijały dobre fundamentalnie spółki , teraz jest inaczej ,

pieniądze poszły na lokaty i się skończyło dmuchanko badziewianko
aszulski57 / 2008-02-10 23:12 / Tysiącznik na forum
slusznie.
1.kasa z umorzeń pojdzie na lokaty./pewny zysk/
2.mogą być dalsze umorzenia,
3. będzie duża podaż akcji na rynku pierwotnym - Skarb chce opchnać na gieldzie dużo akcji ,bedą też duze oferty
np. Getin International.
4. polityka zakupowa ofe jest nieznana
co kupią akcje czy papiery dlużne -nie wiadomo.
5. kalendarz w maju nie sprzyja giełdzie :
dwa dłuuugie wekeeendy . zwłaszcza przed tym drugim
22-26 maja WIELKA wyprz.
Primo / 2008-02-10 22:57
TFI nie sprzedają akcji po obecnych cenach - zaciągają kredyty, żeby wypłacić pieniądze przy umarzaniu jednostek.
aszulski57 / 2008-02-10 23:15 / Tysiącznik na forum
jeśli jest tak jak piszesz to czapa lodowa nad naszymi glowami rośnie, rośnie aż runie.
brydzia / 2008-02-10 21:55 / 10-sięciotysiącznik na forum
zapomniałam dodać że Janusz Jankowiak powiedział że w Europie mocno zwalnia gospodarka i prawdopodobnie będzie 1 % wzrost w tym roku
lefek / 2008-02-10 22:46 / Bywalec forum
Witaj,
Brawo Brydziu.... jeśli ktoś poświęci swój czas i przeanalizuje wykres WIG-BANKI , to można wyrobić sobie zdanie o przyszłości tego sektora ....

pozdrawiam :))
Krzych / 2008-02-10 22:06 / Płoteczka na forum
Recesji w Europie nie będzie
W ostatnich dniach dużo mówi się o ożywieniu gospodarki za pomocą polityki budżetowej, by przeciwdziałać możliwej recesji w Stanach Zjednoczonych. Czy gospodarka Unii potrzebuje takich środków stymulujących gospodarkę? Mimo iż nie znajdujemy się w okresie "lat tłustych" szybkiego wzrostu, to na rynkach europejskich nie zapanował czas "lat chudych" recesji
Aby ukazać debatę w odpowiednim kontekście, należy zauważyć, że wiele państw członkowskich UE zapisało w swoich budżetach na 2008 r. obniżkę podatków, które - jako całość - powinny zmniejszyć w tym roku dochody publiczne o 0,2-0,3 proc. PKB. W związku z tym prognozy wskazują, że w 2008 r. średni deficyt budżetowy w UE po raz pierwszy od wielu lat się nie zmniejszy.

więcej
tnij.org/arlm
od czasu do czasu jakaś kontra wskazana..............pozdrawiam.
Krzych / 2008-02-10 22:11 / Płoteczka na forum
tnij widzę że nie wchodzi
gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/1,33181,4915632.html
warren buffet / 2008-02-10 21:21 / 10-sięciotysiącznik na forum - LIDER rankingu
stev segal

aaaaaaaaaaaa !
adrianoo / 2008-02-10 21:27 / 10-sięciotysiącznik na forum
polecam dzis na tvp1 o 22.10 "Malzenstwo Tui" - cos dla odreagowania segala ;)
Romi / 2008-02-10 21:26 / portfel / Koci Tata
co bedzie jutro ?
szkoda że nie jestem jak ten gościu z filmu jump :))
bebe / 2008-02-10 21:25 / portfel / Forumowicz z doświadczeniem
dobrze, żeś podpowiedział.....
aszulski57 / 2008-02-10 20:35 / Tysiącznik na forum
Topol.
Bardzo szanuję Ciebie.Masz wieloletnie doswiadczenie -ktorego innym a zwłaszcza mnie brakuje .Twoje wypowiedzi analizuję po to by
znaleźć dla wskazowki dla siebie . Jednakże znajduję sprzeczności pomiędzy tym co piszesz dziś a co pisałeś poł roku temu. Wklejam :

2007-09-05 22:10:35 | *.*.*.* | topol2
Re: Nadchodzą ciężkie czasy dla graczy
Podstawowa zasada giełdowa mówi:
NIGDY NIE ZAWIERAJ TRANSAKCJI NA SZYBKIM RYNKU.
NIDY NIE KUPUJ, GDY KREW SIĘ LEJE.
Na dnie zawsze jest stabilizacja i zawsze jest czas, aby się nakupić. Najlepiej spóźnić się
z kupnem. Może nie kupisz na dołku, ale za to kupisz papier właściwy, lepszy.
To samo jest na szczycie. Na szczycie nigdy nie ma euforii. Euforyczne są tylko nastroje,
natomiast rynek przy górce jakoś nie chce rosnąć. Nie pozwól sobie wcisnąć jakichś
fałszywych sloganów.
Nie pozwól, aby ktoś ci wmówił, że giełda o 6 miesięcy wyprzedza wydarzenia na rynku. To
nieprawda. Pamiętaj, hossa rozpoczyna się po półrocznych dobrych informacjach napływających
z rynku. Na dnie bessy nikt nie analizuje sytuacji rynkowej. Wówczas, mimo rewelacyjnych
informacji mamy tragiczne komentarze i zanik obrotów. W tej hossie nigdy nie było tak
pozytywnych danych z rynku, jak na wiosnę 2003 r. A jak wtedy komentowano? To przechodzi
ludzkie pojęcie.
Longterm / 2008-02-10 21:04 / Mostek Zwyciężymy!
Akurat ta rada jest bardzo dobra ale ogólnie topol ma problemy w złapaniu timingu ostatnio. Razem pomyliliśmy w listopadzie kiedy myśleliśmy że rynek idzie na hiperbole hossy tyle że ja się z tego błędu wycofałem 04.,01 kiedy skróciłem pozycje ratując kupę kapitału...On najwidoczniej trwa w przekonaniu że to przejściowa korekta...
brydzia / 2008-02-10 20:45 / 10-sięciotysiącznik na forum
ZAPRAWDę POWIADAM CI OMIJAJ JEGO RADY SZEROKIM łUKIEM
aszulski57 / 2008-02-10 20:57 / Tysiącznik na forum
które ?
Rada : "Na dnie zawsze jest stabilizacja i zawsze jest czas, aby się
nakupić. Najlepiej spóźnić się
z kupnem. Może nie kupisz na dołku, ale za to kupisz papier
właściwy, lepszy."
moim zdabiem jest bardzo sensowna.
Ja zawsze jestem za szybki za szybko i za drogo kupuję.
wyspiarzDK / 2008-02-10 21:00 / Leszcz na dnie
moim zdaniem dobra rada szczególnie w obecnych okolicznościach przyrody:))
TOMOK / 2008-02-10 20:26 / portfel / Dziecko forum-Pogue Mahone
cześć :-)
spokojnej nocki
Pozdrawiam
Amigo11 / 2008-02-10 20:13 / SAMA PRAWDA
Witam

Jutro odpał na Bytku
Pozdrawiam
Amigo3 / 2008-02-10 20:28
Potwierdzam BYTOM 27,5 złotych w 2008

Pozdrawiam
szymon / 2008-02-10 20:24 / Uznany Gracz Giełdowy
no fajnie by bylo, sprzedalbym wrwszcie to scierwo :))
blueberg / 2008-02-10 20:20 / Tysiącznik na forum
jest to możliwe..
(!) / 87.205.44.* / 2008-02-10 20:18
na południe...???
max303 / 2008-02-10 20:17 / Pogromca naganiaczy i malkontentów
Cześć.Obiecanki cacanki
danek113 / 2008-02-10 19:36 / Bywalec forum
Czy ktos może mi powiedziec jaki będzie kurs PP Sanwila na pierwszej sesji? Sam nie wiem co z tym robić :-)
anonim_03 / 2008-02-10 18:54 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Fundusz Pioneer akcji Polskich w ciągu roku stracił 20%, podczas gdy Wig jedyne 10%. Licząc od szczytu, Pioeener zachował 67% wartości, a Wig 70%.

Jak byście nazwali taki proceder ??
Ja bym go nazwał "Lider Biznesu"

http://www.rp.pl/artykul/91263.html
blueberg / 2008-02-10 19:48 / Tysiącznik na forum
nagrody w BCC typu ta powyżej albo Medal Europejski - otrzymuje się za uczestnictwo w BCC (które kosztuje kilkanaście-kilkadziesiąt tysięcy rocznie) oraz za dodatkowe składki (podobnie jak iso)
:)
rotux / 2008-02-10 19:09 / Uznany Gracz Giełdowy
To trochę jak z bankiem centralnym. Sama idea wzięta z pupy. Ślepy zauważy, że ten pomysł to parodia.
Ale dzięki balcerowiczom, radom polityk pieniężnych itp mamy piękne cykle koniunkturalne, więc się na balcerowiczów nie obrażamy ;-)
A dzięki tfi wraz z gospodraką ładnie i szybko rośnie i giełda, a jak giełda rośnie to się człowiek cieszy :))

Jedyna głupota w takich okolicznościach, to kupić i trzymać trzymać trzymać.... :-]
anonim_03 / 2008-02-10 17:28 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
niby korekta, niby recesja a wykres piękny:
http://tnij.org/deere
lefek / 2008-02-10 19:37 / Bywalec forum
Witam.
Wykres rzeczywiście piękny ... Hossa... lecz czyżby nadchodził kierunek na południe !!!!
sk-20 przecięła od góry sk- 50 .. hmm ... ciekawe jak to się skończy.

pozdrawiam :))
rotux / 2008-02-10 18:23 / Uznany Gracz Giełdowy
2008-01-28 13:18:07 | *.*.*.* | anonim_03
Rotux, zajrzyj sobie na spółkę AMD (vel fakir)
niestety wtedy nie kupiłem ;-(((((((


rzuciłem przy okazji okiem.. a tam kolejna promocja :-]
anonim_03 / 2008-02-10 18:48 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
odbił się od 50-tki, ale cały czas jest wyżej niż wtedy :-|
ta spółka da zarobić 1000%, ale ciężko powiedzieć z jakiego poziomu :-|
~ / 2008-02-10 17:21 / Tysiącznik na forum
Pon, 11 Lut 2008 Chiny Nowy Rok Księżycowy (Święto Wiosny)
Pon, 11 Lut 2008 Japonia Dzień Fundacji Narodowej
Wto, 12 Lut 2008 Chiny Nowy Rok Księżycowy (Święto Wiosny)
Pon, 18 Lut 2008 USA Urodziny Washington'a
~ / 2008-02-10 16:39 / Tysiącznik na forum
Wzrost cen pszenicy grozi inflacją
--------------------------------------------------
Wersja oryginalna Wheat price surge raises inflation fears
---------
Spadek amerykańskich zapasów pszenicy do najniższego od 60 lat poziomu spowodował rekordowy wzrost cen zboża w piątek, zwiększając zagrożenie globalną inflacją cen żywności.
AFPCena pszenicy Minneapolis, amerykańskiej odmiany najlepiej nadającej się do produkcji mąki, wzrosła w tym tygodniu o 10,7 procent, co oznacza że od początku roku zdrożała o 50 procent.
– Jeszcze nigdy nie mieliśmy takiej sytuacji, – twierdzi James Bower z firmy Bower Trading. – Rynek próbuje desperacko powiedzieć producentom, że potrzebujemy więcej miejsca na uprawę pszenicy.

Wzrost cen ma miejsce po ostatnim raporcie amerykańskiego ministerstwa rolnictwa, w którym mowa jest o niskich poziomach zapasów. USDA zmniejszyła prognozowane zapasy na koniec roku handlowego 2007/08 do 272 milionów buszli – o 20 milionów mniej niż przewidywano w styczniu.

– Ameryka sprzedała zbyt dużo pszenicy, a teraz będzie musiała ją importować, najprawdopodobniej z Kanady, by zaspokoić zapotrzebowanie rynku krajowego, – uważa jeden menedżerów funduszy hedgingowych. – Wpłynie to poważnie na resztę świata, jeśli kraje konsumujące pszenicę nie będą mogły kupić jej w Stanach, a Europa stanie się globalnym dostawcą.

Globalne zapasy pszenicy mają spaść do najniższego od 30 lat poziomu – kraje skupujące zboże desperacko uzupełniają zapasy na rynki krajowe.

– Z globalnymi zapasami na bardzo niskich poziomach możemy spodziewać się dalszego parcia na wyższe ceny na rynku zbóż, – wyjaśnia Sudakshina Unnikrishnan z Barclays Capital. – Podstawowym pytaniem dla całego rynku jest to, jak bardzo wzrost cen wpłynie na plany zasiewów na amerykańskich polach w tym roku.

Rekordowe ceny pszenicy i soi oznaczają, że najprawdopodobniej w roku 2008 będą one bardziej popularnym zasiewem niż kukurydza. USDA zaktualizuje rynkowe trendy pod względem zamiarów farmerów w marcu.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy