Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

Granica opłacalności inwestycji

Granica opłacalności inwestycji

AleExtra / 2007-12-06 09:30
Witam!

Pieniądze, pieniędzmi, inwestuje się, zamraża itp. Chodzi o to, żeby zyski były większe od strat. Próbuję wyznaczyć granicę opłacalności przy której opłaca się odsprzedać akcje, aby wyjść na zero, bądź na plus. Coś mi nie wychodzi z tego.. może pomożecie i napiszecie, co źle robię.

podatek belki - to 19% (podatek od zysku - czyli kupię za łącznie za 200zł, sprzedam za 400 - podatek to 200zł*19%)

teraz najważniejsze jest to, aby zysk był większy od poniesionych kosztów.

Z - zysk
X-kwota inwestycji=il. akcji*cena akcji kupna
Y-kwota sprzedaży=il. akcji*cena akcji sprzedaży
Z=Y-X (czyli cena sprzedaży-cena kupna=zysk)

Koszty inwestycji (K), to jest prowizja domu maklerskiego oraz podatek belki. Prowizję ustalam na stałej wysokości P

czyli, próg opłacalności to:
Z>K
czyli
Y-X>(Y-X)*0,19+P
z tego wszystkiego znane nam są: kwota kupna akcji (X), prowizja (P)
przekształcenia wzoru:
(Y-X)-(Y-X)*0,19>P
(Y-X)*0,81>P
Y-X>(P/0,81)
Y>(P/0,81)+X

czy ktoś potrafi stwierdzić, czy tok rozumowania jest poprawny?

pozdrawiam
AleExtra
Wyświetlaj:
adass / 79.187.163.* / 2007-12-06 12:59
cena kupna minus cena sprzedaży. Od tego wyniku odejmij sobie prowizję (np. 5zł lub x %) i odejmij sobie 19% na podatek. jeśli w sumie będzie na plusie to jest ok!!!! :)
przewodnick / 2007-12-06 11:05 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
podatek belki - to 19% (podatek od zysku - czyli kupię za łącznie za 200zł, sprzedam za 400
- podatek to 200zł*19%)

Od zysku odejmij koszty biura maklerskiego (koszt uzyskania przychodu) i wtedy odlicz 19%
Pamiętaj, że prowizja za zakup i sprzedaż wynosi ileś procent, ale zazwyczaj "nie mniej niż". Oblicz na początek za jaka kwote musisz nabyć akcje, żeby prowizja była przynajmniej w okolicach tego "nie mniej niz"
AleExtra / 2007-12-06 12:33 / portfel
Czyli jeśli kupiłem akcje za 300zł, sprzedam za 311zł, koszty uzyskania przychodu wyniosły 10zł, mój zysk to 1zł. i z tego 1zł płacę podatek 19gr? Ehh.. no to co ja kombinowałem z makro excela do wyliczenia kiedy mi się będzie opłacać :))


dzięki jeszcze raz.
pozdr.
Początkujący :)
przewodnick / 2007-12-06 21:52 / portfel / Uznany Gracz Giełdowy
Drobiazg. Powodzenia
AleExtra / 2007-12-06 11:27 / portfel
Ooo.. najpierw od zysków odjąć koszty biura - prowizję :) Dzięki za info.
A, koszt biura maklerskiego to chyba ta prowizja?
Wiem, ze jest zmienna, ale ja mieszczę się póki co w minimum - czyli mam stałą prowizję. Jak moje kwoty przeznaczone na inwestycje wzrosną, to wtedy zmienię wzór :)
Tazman / 83.19.135.* / 2007-12-06 20:10
A nie prosciej jest tak?
(I.A.*C.Z)+P.Z. < I.A.*C.S.-P.S.
po przekształceniu
(I.A.*C.Z)+P.Z. +P.S. < I.A.*C.S.
gdzie:
I.A. - ilosc akcji
C.Z. - Cena zakupu
P - procent prowizji, przy zalozeniu ze I.A jest stala
P.Z. - prowizja za zakup
P.S. - prowizja za sprzedaz
np. dla prowizji 0,39%
P.Z.=(I.A.*C.Z.)*0,0039
P.S.=(I.A.*C.S.)*0,0039
wprowadzic do excela i uzywac:D
Pozdrawiam
Tazman / 83.19.135.* / 2007-12-06 20:16
A co do podatku Belki to jesli jest zysk to jest i podatek, jesli zysku nie ma to nie ma podatku, a wiec oby prawa strona nierownosci byla duuuuzo wyzsza niz lewa:D
Powodzenia:)
invader4@wp.pl
P.S.
proponuje jednak zrobic prosty algorym obliczania rentownosci inwestycji dla kilku operacji zakupu po roznych cenach i sprzedazy po tej samej cenie
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy