Forum Forum prawnePracy

II grupa inwalidzka a urlop

II grupa inwalidzka a urlop

adwardoromantico / 79.184.45.* / 2008-12-10 17:41
Pracuję 2 lata w firmie. W trakcie drugiego roku pracy w miesiącu
kwietniu stanąłem przed komisją lekarską, która orzekła II grupę
inwalidzką. W związku z tym mam pytanie:
czy i po jakim czasie należy mi się dodatkowy urlop z tytułu II
grupy inwalidzkiej? Jaki to jest wymiar czasowy? Dziękuję z góry.
madziara / 89.238.20.* / 2009-01-07 21:41
dodatkowe 10 dni za II grupę należą się Panu dopiero po przepracowaniu 1 roku od orzecznictwa grupy inwalidzkiej, czyli od kwietnia 2009.

Są one tak samo proporcjonalne do pracy jak urlop wypoczynkowy tzn w 2009 roku należ: 10 dni : 12 miesięcy * 8 miesięcy (od maja do grudnia 2009) = 7 dni ...w 2010 roku już będzie 10 dni

Są to dni płatne tak samo jak urlop wypoczynkowy i przeznacza je Pan na rehabilitację . Uwaga rehabilitacją może być nawet wypoczynek na działce - nie musi to być np uzdrowisko.

Proszę się zapytać księgowej/kadrowej o refundację za leki /masaże itp które Pan musi zażywać. Zakład zatrudniający osoby niepełnosprawne ma ulgi PFRON i może sobie odliczać (niestety dokładniej w tym temacie nie pomogę ale wiem że jest to na pewno)

Z II grupą może Pan pracować 7 godzin i tylko za Pana zgodą i zezwoleniem lekarza 8 godzin. Tak samo za zgodą lekarza w godzinach nocnych i w nadgodzinach. Do lekarza zakładowego w tej sprawie i na swój koszt wysyła Pana zakład pracy (obowiązek zakładu pracy)

Najnowsze wpisy