Forum Forum dla firmKadry

Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży

Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży

Money.pl / 2012-10-16 18:55
Komentarze do wiadomości: Jak liczyć chorobowe pracownicy w ciąży.
Wyświetlaj:
tinka2140 / 2014-10-20 17:00
Witam.Mam problem dotyczący wysokości należącego mi się zasiłku chorobowego.Piszę,iż mam nieco inny przypadek niż te poruszane na forum.Otóż od 23.05.2014,zostałam zatrudniona w firmie która zatrudnia więcej niż 20 pracowników na umowę o pracę na 3/4 etatu,1100 zł netto,na czas określony do 31.12.2014 roku.11.09.2014,dostałam aneks do umowy o zmianie etatu na cały,wynagrodzenie to 1500 zł netto.Niestety tydzień później,okazało się iż jestem ciąży.Kierownictwo kazało mi iść na zwolnienie z powodu ciężkiej pracy.Na zwolnieniu jestem od 1 października.Stąd moje pytanie.Ile będzie wynosił zasiłek chorobowy,biorąc pod uwagę,iż na pełnym etatcie przepracowałam pół miesiąca?
kessi / 83.18.68.* / 2014-12-03 08:08
witam również zwraca się z pytaniem o wysokość zasiłku chorobowego. Mój przypadek wygląda następująco, pracuje w jednej firmie na umowę o pracę 1,5 roku. miesiecznie brutto otrzymuję wynagrodzenie w wys. 2420 zł, plus premie kwartalne ok 300 zł brutto i nagroda w listopadzie 2000 zł brutto, 1394 zł netto. jestem w ciązy i od stycznia planuje iść na zwolnienie, w listopadzie przebywałam tydzień na zwolnieniu lekarskim z powodu choroby, czy licząc średnie świadczenie do kwoty wliczać się będą wszystkie dodatkowe świadczenia?
szklarek / 2014-12-03 08:56
Podstawa zasiłku będzie ta sama, co chorobowego z listopada. Jeśli już wtedy była Pani w ciąży- (zasiłek był 100%) to ten styczniowy będzie identyczny. Jeśli było to zwykłe 'chrobowe' (80%) to zasiłek będzie o 1/4 wyższy.
kessi / 83.18.68.* / 2014-12-03 09:00
dziekuje za odpowiedź. czyli rozumiem, że jeśli poczekałabym do początku marca to zasiłek byłby wyższy?, nie rozumiem też faktu takiego, iz do mojego chorobowego listopadowego nie wliczono nagrody, bo to równiez powinna byc średnia tak?
szklarek / 2014-12-03 09:16
Jeśli pomiędzy zasiłkami są pełne 3 mc kalendarzowe- w Pani przypadku byłby to XII-II, to podstawę zasiłku ustala się na nowo- czyli znów zasadniczo z 12 mc wstecz- czyli z okresu III'14-II'15.

To, czy owa nagroda jest wliczana, czy nie lub w jakim stopniu zależy od jej charakteru i uregulowania w regulaminie wynagradzania, premiowania itp.
Np. nagroda, która jest wypłacana w pełnej wysokości bez względu na to, jak długo w okresie za który się ją przyznaje pracownik był niezdolny do pracy- nie wlicza się do podstawy, bo nie jest też ona oskładkowana.
szklarek / 2014-10-20 17:59
Nie ma znaczenia to, że tylko część miesiąca- podstawą zasiłku będzie w tej sytuacji tylko to nowe wynagrodzenie w wysokości pełnomiesięcznej.

Mimo, że w ciąży mówimy o zasiłku od 100% podstawy- nie oznacza to co do złotówki owych 1500 zł netto/miesięcznie.
Pomijam kwestię jeszcze tego, że do wyczerpania 33 dni niezdolności do pracy w 2014 r. (licząc od stycznia) będzie to wynagrodzenie chorobowe- co wynika z art. 37 ustawy zasiłkowej.

Ps.
Pracodawca nie miał prawa 'kazać iść na zwolnienie'. Tu nastąpiła poważna nieprawidłowość, i spore prawdopodobieństwo kontroli ZUS.
tinka2140 / 2014-10-20 18:22
Dziękuję za odpowiedź.Wiem już ,że moje wynagrodzenie będzie pomniejszone o 13,7% na składki,z tym się liczę.Liczę się również z ewentualna kontrolą ZUS,ale no cóż,musiałm pójść na to zwolnienie i mogę mieć problemy nie z mojej win.Nie zrozumiałam jedynie tej kwestii co do tych 33 dni,czy to chodzi o to,że nie mam ciągłości zwolnienia przez 33 dni?W sensie,że jestem na zwolnieniu dopiero 21 dni?
szklarek / 2014-10-20 19:01
Pomniejszenie o 13,71% dotyczy kwoty brutto, a nie netto. I nie jest na składki- bo w czasie chorobowego takowe (społeczne)nie są odprowadzane.

Kwestia 33 dni dotyczy tego, że w roku kalendarzowym za pierwsze (niekoniecznie ciągłe) 33 dni niezdolności do pracy (czyli wliczając np. 12 dni grypy z czerwca) płaci pracodawca ze swoich środków- wynagrodzenie chorobowe. Pomijam pracowników 50+ dla których ta granica to 14/15 dzień. Od 34 dnia jest to zasiłek już z ub. chorobowego w ZUS. I tu też pojawia się subtelna różnica w wysokości 'na rękę', bo wynagrodzenie podlega PIT i skł. zdrowotnej, a zasiłek już tylko PIT.
-------------------------------------
"liczę się z kontrolą"- czy z utratą/zwrotem zasiłku również ?

Przecież jak rozumiem nie ma kwestii zagrożonej ciąży, nie ma sytuacji niezdolności do pracy z powodu stanu zdrowia.

1. Jeśli pracownica wykonuje pracę zabronioną dla kobiet w ciąży- jest konkretne rozporządzenie mówiące co to za prace i zajdzie w ciążę albo
2. W związku z ciążą uzyska orzeczenie o niemożności pracy na konkretnym stanowisku

pracodawca ma obowiązek zmienić to stanowisko ( z zachowaniem przynajmniej poprzedniego wynagrodzenia ). Tylko w przypadku rzeczywistego braku takiej możliwości- ma zwolnić pracownicę z obowiązku świadczenia pracy- tj. wysłać ją do domu i płacić wynagrodzenie.

Obecnie po wykorzystaniu 33 dni po prostu dojdzie do wyłudzenia świadczenia z ZUS.

Podstawa- art. 179:

http://prawo.money.pl/kodeks/pracy/dzial-osmy-uprawnienia-pracownikow-zwiazane-z-rodzicielstwem/art-179
tinka2140 / 2014-10-20 19:24
Już wszystko jasne.Jeszcze jedno pytanie odnosnie tego ile odtraci mi zus przy wypłcaniu zasiłku?Co do zwolnienia.Fakt pracodawca kazał iść na zwolnienie,co nie zmienia faktu że w ciąży wcale nie czuję się rewelacyjnie.Wymioty,mdłości,osłabienie bóle nóg i kręgosłupa.Może i nie jest to faktem choroby,jednakże w miejscu gdzie ja pracuje(sieciówka sklepów spożywczych)jest to duże utrudnienie.Więc uważam,że to żadne wyłudzenie.Znam przypadki lewych zatrudnień w pracy(osoba nigdy noe pracowała,jedynoe fikcyjnie,na papierze)a później cała ciąża na zwolnieniu a później płatnym zasiłku macierzyńskim i nikt jej nie sprawdził.W tym wypadku można mówić o wyłudzaniu.Pozdrawiam.
szklarek / 2014-10-20 19:41
Nie wiem jakie ma Pani brutto. Przy 1500 netto i standardowych pracowniczych KUP ( praca w tej samej miejscowości co zamieszkanie ) i tylko jednym dochodzie podlegającym PIT oznacza to 2058 brutto.

Zatem zasiłek wyniósłby [(2058 - 13,71%) x 31/30] x 82% = ok. 1504 + miesięczna kwota wolna = 1550 za pełny 31 dniowy miesiąc kalendarzowy. Około- bo bez wdawania się w zaokrąglenia do 1 zł podstawy opodatkowania.
tinka2140 / 2014-10-20 20:21
brutto w umowie mam 2000.reszta się zgadza w sensie zamieszkania i jednym dochodzie.
szklarek / 2014-10-20 20:35
No więc jest mniej niż 1500 netto wypłaty, bo 1459,48 zł.

Zasiłek chorobowy zatem na poziomie 1508 zł 'na rękę' za 31 dniowy miesiąc kalendarzowy.
tinka2140 / 2014-10-20 22:40
Dziękuje serdecznie za wnikliwe informacje :) Czytałam o tych obliczeniach na wielu forach i zbladlam jak gdzieś ktoś mi wyliczył,że dostanę jakieś 1260 na rękę.Pozdrawiam i jeszcze raz stokrotne dzięki :)
szklarek / 2014-10-21 09:33
Pewnie liczono dla 'zwykłego' chorobowego- czyli bez okoliczności ciąży, a więc dla stawki 80%.
tinka2140 / 2014-10-27 14:45
Piszę ponownie bo mam wątpliwości.Otórz w miesiącu zmiany etatu tj.za wrzesień otrzymałam wypłatę w wysokości 1360 zł,z uwagi iż część miesiąca pracowałam na 3/4 etatu a część już na cały etat.I teraz nie wiem jak będzie mi naliczone wynagrodzenie za czas zwolnienia od 1.10-31.10.Jeśli byłoby można prosić o takie wyliczenie byłabym bardzo wdzięczna,gdzyż rozwiałoby to moje wszelkie wątpliwości.Oraz pytanie 2 czy fakt tego wynagrodzenia w kwocie 1360 nie zmienia faktu wcześniejszego Pana wyliczenia co do zasiłku chorobowego ?
szklarek / 2014-10-27 14:56
Od 2000 brutto. Byłoby inaczej, gdyby zmiana wymiaru etatu (i wynagrodzenia) nastąpiła już w trakcie pobierania chorobowego.
tinka2140 / 2014-10-27 15:27
Super.Dziękuje.Noi pozostaje jeszcze wyluczenie mojego wynagrodzenia w czasie 31 dni zwolnienia w pazdzierniku i ewentualnego miesiecznego zwolnienia w listopadzie.Jak to sie ma z tym 33 wyplaceniem przez pracodawce?Chodzi mi o to jak to wszystko zostałoby wyliczone na wynagrodzeniu w lisopadzie i zasilju w grudniu?Bo ja szczerze mówiąc nic nie rozumiem.
szklarek / 2014-10-27 19:25
Jak rozumiem przed 1 października nie miała Pani ani jednego dnia zwolnienia lekarskiego w 2014 r.

Zatem za październik uzyska Pani wynagrodzenie chorobowe za 31 dni, za listopad wynagrodzenie ch0robowe za 2 dni i zasiłek chorobowy za 28 dni.

Jak już wcześniej napisałem wynagrodzenie chorobowe jest nieco niższe od zasiłku bo podlega jeszcze skł. zdrowotnej. Za październik byłoby to ok. 1486 zł.
tinka2140 / 2014-10-27 19:58
Dokładnie tak.Nigdy w życiu w żadnej pracy nie korzystałam ze zwolnień lekarskich.To moje pierwsze zwolnienie stąd tyle niewiadomych.Tak też mniej więcej wyliczałam sama na podstawie informacji znalezionych w internecie,choć nie były one wszystkie jednakowe.Dziękuję serdecznie za ponoc.Jest ona dla mnie bardzo ważna i pomocna.Pozdrawiam serdecznie :)
tinka2140 / 2014-12-09 16:20
Witam,a czy mogłabym dostac jakies konkretne wyliczenia odnośnie wynagrodzenia z pracy i zasiłku z zus?bo już znowu nic nie rozumiem.W listopadzie za październik otrzymałam 1506 zł wynagrodzenia,zaś dzisiaj za listopad wpłynęło mi 1480 zasiłku z zus.
krystyna29 / 2014-09-07 15:08
Witam, piszę w sprawie zasiłku chorobowego w ciąży. Przez 8 miesięcy pracowałam na najniższej krajowe, później przez 4 następne miałam inna pracę za 2000 zł netto. 15 sierpnia 2014 poszłam na zwolnienie chorobowe w ciąży i mam dwa pytania.
1.Czy średnia z 12 miesięcy do wypłaty zwolnienia chorobowego, a później zasiłku chorobowego będzie brana pod uwagę od lipca wstecz, czy od 15 sierpnia wstecz?
2. Czy pracodawca przez pierwsze 33 dni chorobowego mógł mi wypłacić ostatnią pensję (2000 netto), czy już od 15 sierpnia (od dnia zwolnienia chorobowego) jest to średnia z 12 miesięcy?
szklarek / 2014-09-08 10:34
Co znaczy 'inną pracę' ?

Jeśli jest to nowe zatrudnienie u innego pracodawcy, to do podstawy chorobowego będą brane wynagrodzenia tylko z tej nowej umowy, czyli do lipca włącznie.

Podstawa wynagrodzenia chorobowego jest taka sama jak zasiłku chorobowego. Kwoty netto są nieco inne, ze względu na to, że zasiłek chorobowy w odróżnieniu od wynagrodzenia chorobowego nie podlega s. zdrowotnej.
krystyna29 / 2014-09-09 09:27
,,inną pracę" u tego samego pracodawcy, ale w innej placówce
szklarek / 2014-09-09 09:34
Na podstawie nowej umowy ? Jeśli tak, to czy była ona bezpośrednio po poprzedniej ? Czy było to oddelegowanie w ramach tej samej umowy. Czy jednocześnie doszło do zmiany wymiaru etatu/pensum ?
krystyna29 / 2014-09-09 13:21
U mnie to takie pomieszane. Miałam u tego samego pracodawcy umowę o pracę w jednej firmie (1200) + umowę zlecenie w jego drugiej firmie (800 zł). Po pewnym czasie wszystko przepisał mi na umowę o pracę w jednej firmie. Z miesiąca na miesiąc.
szklarek / 2014-09-09 20:38
Sam przepisał bez Pani zgody...

Jeśli stroną zarówno u. o pracę jak i zlecenia był ten sam podmiot, to zlecenie nie stanowiło samoistnego tytułu do ubezpieczeń, podstawą składek była suma wynagrodzeń z obu umów.

Jeśli inny podmiot (nieważne, że z udziałem tej samej osoby) to w tej sytuacji zlecenie nie mogło być tytułem do ub. chorobowego.

Zatem w tej pierwszej sytuacji podstawa zasiłku będzie wynosić ową sumę wynagrodzeń brutto, która dawała sumę 2000 zł netto.

W tej drugiej sytuacji:
- podstawa będzie jak wyżej, jeśli nowa umowa wiązała się ze zmianą wymiaru etatu
- podstawa będzie średnią z 8 wynagrodzeń z etatu dających owe 1200 netto i 4 wynagrodzeń dających 2000 netto.
xx488 / 77.254.152.* / 2014-08-22 11:28
Witam. Proszę o pomoc.
Jestem zatrudniona od marca 2014 r. na umowę o pracę na czas określony (2 lata), to moja pierwsza umowa o pracę. Moje wynagrodzenie wynosi miesięcznie 1344 zł brutto (jest obniżone ze względu na to, ze to moja pierwsza umowa i pracodawca miał taką możliwość obniżenia wynagrodzenia i składek przez pierwszy rok). Jestem w ciąży i chciałam zapytać jak będzie liczony po 33 dniach przebywania na L4, zasiłek chorobowy z ZUS? Czy oni będą liczyć również od tej obniżonej kwoty 1344 zł brutto czy od 1680 zł? Bardzo proszę o odpowiedź.
Z góry dziękuję.
wiwan / 2014-08-22 11:36
Od podstawy od jakiej były odprowadzane składki (w tym chorobowa właśnie) czyli od 1344 zł.

Wynika to wprost z art. 45, ust. 1 ustawy tzw. zasiłkowej w nawiązaniu do art. 6, ust. 2 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę.
Luśka / 46.253.217.* / 2014-08-14 14:10
Witam serdecznie, jak każdy tutaj proszę o radę, mam nadzieje ze ktoś mi pomoże jestem w czwartym miesiącu ciąży, pracowałam od kwietnia 2013 roku na poł etatu, Szefowa zmieniła mi etat w lipcu na cały kwota brutto 2000zł, nie wiedziałam o ciązy jeszcze, niestety od od sierpnia jestem na L4 ze względu na zagrożona ciążę, wiem ze przez 33dni pracodawca wypłaca mi pieniazki ale chciałam zapytać jakie składki ZUS będzie płaciła za mnie gdy ja jestem na L4, próbowałam to obliczyć ale mi to nie wychodzi :( pozdrawiam i dziekuje
szklarek / 2014-08-14 20:40
Wynagrodzenie chorobowe NIE jest podstawą ub. społecznych. Zatem gdy zwolnienie zaczęło się np. 10 sierpnia, to za sierpień zostanie wypłacone wynagrodzenie za pracę za 9 dni i chorobowe za 22 dni. I tylko od tego pierwszego zostaną odprowadzone składki emerytalne, rentowe, wypadkowe, chorobowe , fundusz pracy.

Natomiast wejdzie ono do podstawy s. zdrowotnej i zaliczki PIT. We wrześniu już żadne składki społeczne nie będą zapłacone, dojdzie do przejścia na zasiłek chorobowy. Ten nie podlega już nawet s. zdrowotnej.

Na potrzeby emerytalno-rentowe okres niezdolności do pracy- czy to z wynagrodzeniem, czy z zasiłkiem chorobowym jest okresem nieskładkowym.
Luśka / 46.253.217.* / 2014-08-15 11:03
bardzo dziekuje za pomoc :) pozdrawiam :)
Karina s / 89.70.210.* / 2014-07-16 20:26
Dziękuje za pomoc. W takim razie w mojej sytulacji, kiedy z mężem chcemy sie starac o dziecko warto byłoby porozmawiać z pracodawca o zwiększenie etatu i kwoty odprowadzanych składek. Ile musiałabym przepracować na zmienionym wymiarze czasu pracy i przez jaki okres pracodawca musiałby odprowadzać zwiększone składki aby ZUS wypłacił wiecej zasiłku ?
szklarek / 2014-07-21 13:01
Zmiana wymiaru etatu powoduje liczenie podstawy od nowa- czyli wystarczyłoby gdyby nastąpiła ona nie później niż w miesiącu powstania niezdolności do pracy/porodu.
Sama zmiana wynagrodzenia, bez zmiany wymiaru etatu powoduje, że podstawa zasiłku obejmuje wynagrodzenia sprzed podwyżki nawet z 12 mc- na zasadzie ogólnej.
Karina s / 94.254.204.* / 2014-07-16 12:46
Dziekuje za odpowiedz. Czyli prostymi słowami ZUS zapłaci w obecnej sytulacji ok 300 zł ?
szklarek / 2014-07-16 17:07
Więcej- bliżej tych 360. No chyba, że znów zmieni Pani wymiar etatu lub uzyska podwyżkę lub podejmie dodatkowo inną pracę.
Karina s / 89.70.210.* / 2014-07-16 01:13
Dziekuje za odpowiedz. Czyli mam rozumieć, ze w wypadku zajścia w ciaze ZUS bedzie płacił kwotę jaka otrzymuje obecnie tj 360 zł ? Jeśli miesiąc przed ciaza etat sie zwiększy otrzymam wyższy zasiłek ? Pogubiłam sie w tym wszystkim księgowa mowila ze pomimo zmiany etatu średnia zostanie wyliczona z ostatnich 12 miesięcy.
szklarek / 2014-07-16 09:59
Księgowa nie ma racji. Byłoby tak, gdyby miała Pani zmianę wynagrodzenia BEZ zmiany wymiaru etatu.

Zasiłek chorobowy wylicza się od podstawy, która jest wyliczana z wynagrodzenia brutto. Nawet przy jednoskładnikowym stałym wynagrodzeniu zasiłek 100% za pełny miesiąc kalendarzowy nie jest idealnie równy wynagrodzeniu netto. Różni się choćby w taki zakresie, w jakim jeden miesiąc ma dni 31, a jeden 30. Zresztą na zasiłku majowym przecież też nie miała Pani przelewu idealnie na 944 zł. Wynika to m.in. z tego, że zasiłek nie podlega skł. zdrowotnej i z tego, że PIT nie jest idealnie liniowy.
Karina s / 89.70.210.* / 2014-07-15 00:57
Witam. Od listopada ubiegłego roku tj 2013 pracowalam na 3/4 etatu moje wynagrodzenie netto wynosiło 944 zł od 31.03 bieżącego roku do maja 2014 przebywalam na l4 chorobowym nie związanym z ciaza. Po powrocie do pracy pracodawca zmienił mi etat na 1/4. Obecnie otrzymuje przelew na konto w kwocie 360 zł. Jak ZUS obliczy mi zasiłek za l4 w ciazy ?
szklarek / 2014-07-15 09:10
Zmiana wymiaru etatu skutkuje tym, że podstawa zasiłków przypadających po tej zmianie jest ustalana od tej zmiany- czyli wynagrodzenia z 3/4 etatu do niej nie wejdą. Czyli sytuacja taka, jakby w ogóle zmieniła Pani pracę/pracodawcę. Wynika to z art. 40 ustawy zasiłkowej tj. USTAWY
z dnia 25 czerwca 1999 r.
o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego
w razie choroby i macierzyństwa.

Czyli obecnie zwykłe chorobowe będzie wynosić ok. 38% tego kwietniowego, a ciążowe (100%) ok. 48%.
szklarek / 2014-07-03 12:06
"Dzień dobry ja mam pytanie odnośnie:
-zasiłku chorobowego w ciąży [...]

pierwsze chorobowe wyplacał mi pracodawca w wysokości 1344zl.
Teraz przyszedł mi przelew na konto z zusu 621,44zl.
Moje pytanie dlaczego tak mało?

hmmm. zastanawiam się czy nie zaszła jakaś pomyłka!

zapomniałam napisać że moje pierwsze chorobowe trwało:

-od 05.05 do 25.05
drugie:

-od 26.05 do 22.06

a trzecie (TERAZ):

-od 23.06 do 20.07"

Jak rozumiem przed 5 maja żadnej niezdolności do pracy w 2014 r. nie było.

33 dzień przypadł 6 czerwca. Nie znam podstawy zasiłku. Najprawdopodobniej chodzi o to, że wynagrodzenie chorobowe od pracodawcy dotyczy okresu 5-31 maja, bo wypłaca je tak jak zwykłe wynagrodzenia- czyli na początku miesiąca następnego. Za 6 dni czerwca- pewnie w terminie lipcowej wypłaty za czerwiec.
Natomiast ZUS - zasadniczo w ciągu 30 dni od uzyskania ZLA, a tu pośredniczy pracodawca, co kwestię opóźnia.
Czyli najprawdopodobniej przelew z ZUS dotyczy tylko II zwolnienia w zakresie w jakim należny jest zasiłek- czyli za okres 7-22 czerwca, zwolnienia III jeszcze nie 'przetrawił'.

Choć porównanie kwot wskazuje, że pracodawca w tej sytuacji wypłacił chorobowe również za owe 6 dni- mamy mamy proporcję 32/15. Inna rzecz, że nigdy to się nie da co do grosz porównać, bo wynagrodzenie chorobowe podlega poza PIT jeszcze s. zdrowotnej, zasiłek już nie, no i przy wypłacie za pełny mc. kalendarzowy pojawia się jeszcze miesięczna kwota zmniejszająca podatek 46,33 zł.
julka159 / 5.172.247.* / 2014-06-26 18:42
Witam. Zapewne wątek się powtórzy, jednakże chciałam zapytać o sytuację kiedy przebywam na L4 od 24.03.14r wtedy płaci mi wynagrodzenie pracodawca, od maja wypłaca ZUS i tu pojawia się problem gdyż najpierw wypłatę ucięli mi o 10 zł, a za czerwiec jest aż160 zł różnicy. Nie rozumiem skąd taka rozbiezność, a księgowa nie za bardzo potrafiła mi ową zalezność wytłumaczyć. Dodam że moje stanowisko pracy od 2 lat jest to samo jednakże wcześniej byłam zatrudniona poprzez agencję pracy a dopiero od pażdziernika 2013 otrzymałam umowę bezpośrednio od pracodawcy.Kwota brutto wynosiła na umowie 1700zł. Bardzo proszę o jakąś podpowiedź.
szklarek / 2014-06-27 10:10
Przyczyny istniejące i możliwe:
1. jeśli przed 24 marca nie było niezdolności do pracy w 2014 r., to wynagrodzenie chorobowe obejmuje okres do 25 kwietnia, zasiłek chorobowy jest od 26 kwietnia.
2. zwolnienie nie jest jedno długoterminowe, tylko przedłużane- zatem np. to o 160 niższe nie obejmuje całego miesiąca kalendarzowego
3. miesiące różnią się liczbą dni
4. przy identycznej podstawie i liczbie dni w miesiącu wynagrodzenie chorobowe różni się od zasiłku (kwoty netto) bo to pierwsze podlega PIT i s. zdrowotnej, a ten drugi już tylko zaliczce PIT- choć to skutkuje sytuacją odwrotną, tj. nieco wyższym zasiłkiem niż wynagrodzeniem.
Basia1234 / 83.23.55.* / 2014-06-19 09:08
Mam pytanie jak zostanie wyliczony mi zasiłek chorobowy w przypadku gdy: jestem zatrudniona na pełen etat powyżej 4 lat, na zwonienie z powodu ciąży wybieram się od 14.07.2014 r. natomiast w okresie od 11.03.2014 r. do 06.04.2014 r. przebywałam na zwolnieniu chorobowym (nie będąc jeszcze w ciąży). Srednie miesieczne wynagrodzenie z ostatnich 12 m-cy wynosi 2600 brutto.
szklarek / 2014-06-22 22:07
Podstawa najbliższego zasiłku będzie identyczna jak zasiłku marzec/kwiecień, tylko stawka 100% zamiast ówczesnej 80%, bo nie pisze Pani, że było to zwolnienie szpitalne (70%).

Czyli będzie 1,25 raza wyższy w ujęciu dziennym brutto.

To, że nie wylicza się podstawy w tej sytuacji na nowo wynika z art. 43 ustawy zasiłkowej.
Katarzyna185 / 89.231.206.* / 2014-05-26 11:11
Witam,

Proszę o pomoc w wyliczeniu L4 w ciąży bo troszkę się już pogubiłam. Zastanawiam się czy nie zaszła jakaś pomyłka przy wypłacaniu pieniążków z Zusu..
Od lutego przebywam na zwolnieniu, zatrudniona jestem na pełny etat, czas nieokreślony.
Wynagrodzenia: za luty oraz marzec 2013 płaca zasadnicza 1600 zł brutto, pozostałe miesiące 2780 zł brutto - średnia 2583,33 brutto.

Zwolnienia L4 oraz otrzymane pieniążki:
4.02 - 4.03 - 2002,33 - od pracodawcy jako pierwszy miesiąc
5.03 - 2.04 - 1645,37 + 500,21 wyrównania od pracodawcy za marzec
3.04 - 28.04 - 1523,75
29.04 - 12.05 - 1085,80

Proszę o podpowiedź czy jest to poprawnie wyliczane. Skoro za luty otrzymałam 2002,33 to nie powinnam za pozostałe miesiące otrzymywać średnio takiej samej kwoty?
wiwan / 2014-05-26 20:16
Tak naprawdę poprawność kwot można ocenić po zakończeniu zwolnienia- bo takie dostarczanie zwolnień/przedłużanie niezdolności do pracy powoduje, że niemal za każdym razem nie 'trafia się' w cykl wypłat- czy to przez pracodawcę (ubezpieczający ponad 20 osób) czy ZUS.
Identyczne tak naprawdę powinny być kwoty zasiłku za pełne miesiące kalendarzowe liczące tyle samo dni.

Poza tym wynagrodzenie chorobowe podlega poza PIT skł. zdrowotnej, zasiłek już nie.

Na pierwszy rzut oka jednak stwierdzam, że skoro niezdolność powstała w lutym, to wynagrodzenia za luty i za marzec nie weszły do podstawy, ale zasadniczo za okres luty 2013- styczeń 2014.
Kulka965 / 46.21.214.* / 2014-05-19 12:27
Czy ktoś może mi podpowiedzieć jak będzie liczone chorobowe w mojej sytuacji.
Od 1 czerwca chce iść na zwolnienie w związku z ciążą. W październiku 2013 byłam tydzień na L4 ze wzgl nie związanych z ciążą. Czy moje "wynagrodzenie" na zwolnieniu ciążowym będzie liczone od 6.2013-5.2014 czy tez ze wzg na zwolnienie w październiku będzie weryfikowany czas od 11.2013 do 5.2014 i na tej podstawie wyznacza mi 100%?
szklarek / 2014-05-19 12:52
W związku z tym, że po ostatnim zwolnieniu były pełne 3 miesiące kalendarzowe bez zasiłku- podstawa najbliższego będzie ustalona na nowo, tj. zasadniczo z wynagrodzeń za okres VI 2013- V 2014. Gdyby nie było owych 3 miesięcy- podstawa zasiłku w czerwcu byłaby ta sama co poprzedniego.
Kulka965 / 46.21.214.* / 2014-05-19 13:16
Dziękuję :)
kapka85 / 2014-05-07 10:37
Witam

Mam pytanie odnośnie tego wątku 17 lutego rozpoczęłam pracę dosłownie parę dni później dowiedziałam się, że jestem w ciąży, w powodu ciąży zagrożonej poszłam na zwolnienie od 19 marca. Mam pytanie jak będzie naliczane chorobowe skoro nie przepracowałam pełnego miesiąca kalendarzowego? Nadmienię, iż 17 lutego rozpoczęłam nową pracę, a 16 lutego rozwiązałam umowę w poprzednim miejscu pracy. Czy ZUS naliczy chorobowe tylko z nowego miejsca pracy czy weźmie pod uwagę również 11 poprzednich miesięcy ze starej pracy skoro nie było dnia przerwy między umowami.
karolina787 / 193.150.37.* / 2014-05-13 20:12
Witam mam pytanie, od czerwca 2012 do pażdziernika 2013 pracowałam na etacie brutto 2600, od listopada 2013 do listopada 2015 etat brutto 3000 od lutego 2014- 2 etat 8000 brutto na czas do maja 2015 od 1 maja na L4 ciążowym. Jakie dostanę chorobowe? z łącznej sumy? a zasiłek z obojga? czy tylko z tego dłuższego? dziękuję za odpowiedz
szklarek / 2014-05-13 21:48
Czemu służy zdawanie pytania z innymi danymi pod innym nickiem na ten sam temat ? Wystarczyło napisać, że chodzi o sytuację potencjalną, zdarzenie przyszłe.

Etat w odróżnieniu od DG jest zawsze tytułem obowiązkowym do ubezpieczeń społecznych, w tym do obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego.

W takiej sytuacji powstaje prawo do dwu niezależnych zasiłków z podstaw z obu etatów.
A więc zasiłek od podstawy 8000 + zasiłek od podstawy 3000, jeśli wynagrodzenie 2600 było z innej umowy/z innego wymiaru etatu u tego samego pracodawcy. Albo zasiłek od podstawy 8000 + zasiłek od podstawy liczonej z odpowiedniej liczby miesięcy z wynagrodzeniem 2600 + i odpowiedniej liczby miesięcy z wynagrodzeniem 3000 (łącznie co do głównej* zasady 12) jeśli to ciągle ta sama umowa, a po prosto doszło na niej do podwyżki wynagrodzenia.

* pomijam szereg innych zasad, np. związanych z tym, że nie liczy się podstawy na nowo dla zasiłku, jeśli po zasiłku poprzednim nie było pełnych 3 mc kalendarzowych bez zasiłku.
szklarek / 2014-05-09 13:20
Podstawą najpierw wynagrodzenia chorobowego od pracodawcy, a potem zasiłku chorobowego z ZUS (granica 33/34 dzień niezdolności do pracy licząc od 1 stycznia 2014 r.) będzie wynagrodzenie tylko z obecnego zatrudnienia, bo niezdolność do pracy powstała w jego czasie.
To, że niezdolność powstała już w drugim miesiącu trwania owego tytułu do ubezpieczeń spowoduje, że podstawa będzie wyliczona po prostu z :
- wynagrodzenia określonego w umowie o pracę, jeśli jest ono określone jako stałe miesięcznie
- wynagrodzenia rzeczywiście uzyskanego w marcu proporcjonalnie podwyższonego w stosunku liczba dni normalnej pracy w marcu/ liczba dni faktycznie przepracowanych- jeśli płaca jest określona w umowie jako zmienna.

Wynika to z art. 37 ustawy zasiłkowej.
Karola630 / 89.64.212.* / 2014-04-28 18:25
Witam

Mam kilka pytań odnośnie tego wątku. Jestem zatrudniona na pełny etat. Mój średni dochód miesięczny to 3300 zł brutto +600 zł brutto premia. Jakie będzie moje wynagrodzenie będąc na zwolnieniu lekarskim? Wybieram się na urlop 2-tygodniowy do którego dostanę dofinansowanie. W związku z tym czy kwota dofinansowania będzie brana pod uwagę i "podniesie" moje wynagrodzenie jeżeli pójdę później na zwolnienie lekarskie?
Dziękuję za odpowiedź.
szklarek / 2014-05-09 15:06
To, czy premia wchodzi, czy nie oraz w jakim stopniu do podstawy chorobowego zależy od tego, za jaki okres jest ona wypłacana i jak prawo do niej jest ustalone (regulamin,umowa) w przypadku gdy pracownik nie jest obecny w pracy przez część okresu, za jaki jest ona należna.
Natomiast dofinansowanie z ZFŚS na podstawie § 2 ust. 1 pkt 19 Rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne nie podlega oskładkowaniu, więc nie wchodzi do ww podstawy.

Najnowsze wpisy