Forum Forum emerytalneWcześniejsza emerytura

jak przejść na wczesniejszą emeryturę?

jak przejść na wczesniejszą emeryturę?

agulka947 / 178.37.99.* / 2014-02-13 14:35
Witam moja mama ma 54 lata w tym 32 lata pracy, chciałaby przejść na wczesniejszą emeryturę ale nie wie czy coś ją obejmuje. Czy jest jakaś możliwość żeby wczesniej odeszła na emeryturę?
Wyświetlaj:
wiwan / 2014-02-13 18:22
NIE- bez specjalnych* okoliczności pracy nie ma prawa do e. wcześniejszej.
jej rocznik nie ma już bowiem prawa do e. wcześniejszej tzw. pracowniczej tj. wynikającej jedynie z wieku i stażu ubezpieczeniowego i stażu pracy w ostatnich 24 miesiącach przed wnioskiem.

* chodzi o okoliczności uprawniające do:
emerytury z tytułu zatrudnienia w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze,
emerytury z tytułu wykonywania działalności twórczej lub artystycznej,
emerytury kolejowej,
emerytury górniczej,
emerytury w obniżonym wieku z tytułu pracy górniczej,
emerytury nauczycielskiej bez względu na wiek,
emerytury dla pracowników opiekujących się dziećmi wymagającymi stałej opieki.

A takich pewnie nie było, skoro o nich Pani nie wspomina.
agulka947 / 213.241.66.* / 2014-02-13 20:39
Jest pielęgniarką więc nie ma specjalnych warunków pracy. A słyszałam o czymś takim że kobieta w wieku 55lat lub z 35 letnim doświadczeniem może przejść na wcześniejszą emeryturę, czy coś takiego jest możliwe?
wiwan / 2014-02-13 21:00
Myli Pani zdaje się dwie kwestie;

1. staż 30 lat i wiek 55- to owa e. wcześniejsza pracownicza, o której już wspomniałem. Ostatni rocznik kobiet uprawnionych to 1953.
2. staż 35 lat i wiek 62 lata- to e. częściowa- w wysokości 50% emerytury obliczonej na dzień złożenia wniosku. Ta jest dla niej możliwa.

Może też słyszała Pani o warunkach uzyskania świadczenia przedemerytalnego.W jednej opcji jest to wiek 55 lat i staż 30 lat, w drugiej tylko staż 35 lat. Ale podstawą jest tu utrata pracy z przyczyn dotyczących zakładu pracy, w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Czyli np. redukcja etatów, likwidacja stanowiska, likwidacja szpitala itp.

Zatem ubezpieczona - pracownica- sama o przejściu na takie świadczenie nie decyduje.

Ps. Tak, praca 'zwykłej' pielęgniarki nie jest zaliczana do pracy w war. szczególnych. Musiałaby to być "Prace na oddziałach: intensywnej opieki medycznej, anestezjologii, psychiatrycznych i odwykowych, onkologicznych, leczenia oparzeń oraz ostrych zatruć w bezpośrednim kontakcie z pacjentami"

albo

"Prace w domach pomocy społecznej dla nieuleczalnie i przewlekle chorych, umysłowo upośledzonych dorosłych i umysłowo niedorozwiniętych dzieci"

lub równoważne z 'nowych' wykazów tj. tych od emerytur pomostowych.

Najnowsze wpisy