Forum Forum dla firmKsięgowość

Jak rozliczać krajową podróż służbową

Jak rozliczać krajową podróż służbową

Money.pl / 2007-03-16 02:37
Komentarze do wiadomości: Jak rozliczać krajową podróż służbową.
Wyświetlaj:
dzwonek / 46.112.128.* / 2011-02-17 18:53
Mam takie pytanie :
..jestem teraz zatrudniony przez Agencję Pośrednictwa Pracy w wielkim konsorcjum.
...umowy z agencji dostaję co tydzień....
....teraz to wielkie konsorcjum chce wysłać mnie na 5 tyg szkolenie (gdzie obiekt w którym będę szkolony znajduję się 200 km od miejsca mojej obecnej pracy jak i zamieszkania)....
...owe konsorcjum chce podpisać ze mną umowę od 01.03.2011 , gdzie nie będę już pracownikiem powyższej agencji....
...konsorcjum zobligowało się do zorganizowania transportu , zakwaterowania i wyżywienia ...
...czy z racji pracy oddalonej od miejsca zamieszkania o 200 km należy mi się jakaś dieta , za wyjazd....
toughluck / 217.153.194.* / 2011-02-19 23:55
Z racji oddalenia od miejsca zamieszkania nie ma żadej diety, Natomiast, jeśli miejscem pracy jest określona miejscowość, województwo, itp., a miejsce szkolenia jest poza miejscem pracy określonym w umowie o pracę, to dieta jak najbardziej jest należna, pod warunkiem wszakże, że pracodawca nie pokryje kosztów wyżywienia.
Do tego dochodzi zwrot kosztów noclegu oraz dojazdu (jeśli nie jest to pokrywane przez pracodawcę).
Kamil@ / 83.11.178.* / 2011-02-07 21:08
Witam,

Pytanie moje: Mam umowę o pracę, która określa miejsce wykonywania pracy jako TEREN CAŁEGO KRAJU. Dość często podróżuję służbowo, jednak mój pracodawca twierdzi, że diety mi nie przysługują właśnie z uwagi wpisanego w umowę obszaru działania.
szklarek / 2011-02-08 10:45
Podróżą służbową jest wykonywanie polecenia określonego przez pracodawcę poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracodawcy lub stałe miejsce pracy pracownika. Polecenie wyjazdu służbowego określa termin i miejsce wykonania zadania. Co do zasady więc, skoro stałym miejscem pracy pracownika jest pewien obszar, np. województwo, to wykonywanie pracy na tym terenie nie stanowi podróży służbowej, a więc pracownikowi nie przysługuje dieta ani ryczałt za nocleg.

Jednak miejsce wykonywania pracy powinno być tak ustalone, by pracownik miał możliwość wykonywania zadań, wliczając w to czas dojazdu do miejsca ich wykonywania, w ramach umówionej dobowej i tygodniowej normy czasu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym.

Zatrudnianie pracowników na podstawie umowy o pracę, z której wynika, iż miejscem pracy jest teren całego kraju (czy: budowy na terenie całego kraju) może więc zostać uznane za obejście przepisów prawa pracy.

Powyższe to wyjątki z wyroku Sądu Najwyższego z dnia 11 kwietnia 2001 r., sygn. I PKN 350/2000 .

Tekst:

http://prawo.money.pl/orzecznictwo/sad-najwyzszy/wyrok;sn;izba;pracy;ubezpieczen;spolecznych;i;spraw;publicznych,ia,i,pkn,350,00,4500,orzeczenie.html
Kamil@ / 83.11.165.* / 2011-02-08 18:23
Dzięki za odpowiedź Kolego,

Nasuwa mi się przy okazji pytanie, co oznacza sformułowanie "może więc zostać
uznane za obejście przepisów prawa pracy"?
Co jeżeli pracodawca nie zgodzi się na wypłacanie diety podczas delegacji?
szklarek / 2011-02-09 12:25
Może zostać uznane
- przez organizację związkową, jeśli taką macie,
- przez kontrolę z PIP ( zarówno rutynową, jak i na skutek donosu, jak i osobistej skargi pracownika)
- ostatecznie przez sąd pracy.
Zarówno w czasie trwania stosunku pracy, czy np. przy badaniu zasadności rozwiązana stosunku pracy przez Ciebie bez wypowiedzenia z winy pracodawcy czy zasadności dyscyplinarki, gdybyś np. odmówił raz czy drugi wyjazdu służbowego właśnie w związku niepłaceniem diet przez pracodawcę.

Miejmy nadzieję, że do takich ostateczności nie dojdzie i to "uznanie" posłuży np. do jakiejś małej negocjacji podwyżki spełniającej funkcję "ryczałtowego" uznania przez pracodawcę, że jednak czasami należałaby się delegacja...
Kamil@ / 178.36.35.* / 2011-02-10 10:53
Dziękuję kolego,

Bardzo mi pomogłeś, mogę się w jakiś sposób zrewanżować?
Anka@ / 77.114.0.* / 2011-01-02 18:24
Pracuje jako kierowca na 1/2 etatu i otrzymuje 500zł na paliwo z amortyzacją, własnym samochodem osobowym i przejeżdżam 1400km miesięcznie. Czy to jest opłacalne?
pingo / 84.234.8.* / 2011-02-03 19:12
to jest opłacalne tylko pod jednym warunkiem - twoj pojazd zasuwa na sprezone powietrze. pracodawca potraktowal twoj samochod jak motocykl. Wg urzedowych stawek , jezeli jezdzisz czyms wiekszym od cienkusia , powinienes dostawac do 78 gr za kilometr czyli ok 1000zl w twoim przypadku. Rocznie przejedziesz ponad 15 tys km czyli paliwo plus wymiana oleju, usterki, opony, klocki , ubezpieczenia, spadek wartosci samochodu...
tekenanglia / 2010-07-24 12:36
hej mam pytanie wyjezdzam w poniedziałek o 8 rano i wracam w piatek mam płacone codziennie diete i mam miec płacone delegacje i zastanawiam sie ile dziennie wychodzi delegaci ile moze nam płacic wie ktos moze??tekenanglia@o2.pl odpowiedz prosze na meil dzieki
piotrek.krk / 83.9.175.* / 2010-07-20 11:37
Witam, pracuje w KRAKOWIE, mieszkam w CHRZANOWIE.W delegacje jeżdze prywatnym samochodem, firma jest poza budzetówka. JAk mam liczyc wyjazd w delegacje jeśli wyjezdzam w delegacje w domu(CHRZANÓW)? od miejsca zamieszkania, czy od miejsca pracy???
wiwan / 2010-07-20 18:47
Przeczytaj artykuł początkujący ten wątek, czyli :
http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jak;rozliczac;krajowa;podroz;sluzbowa,71,0,228679.html.
i dyskusję.
Wynika z nich, że generalnie- rozliczasz od stałego miejsca pracy, chyba że w regulaminie firmy jest inaczej. Zawsze jednak, na skutek Twojej sugestii pracodawca niezależnie od regulaminu czy zwyczaju może zgodzić się na rozliczenie do miejsca zamieszkania, ale musi to być wpisane w polecenie wyjazdu.
rdr / 83.12.24.* / 2010-04-12 14:06
Witam
Ustawa określa,że nie więcej jak 52 grosze do określonej pojemności. Nie więcej a pytam skoro mój pracodawca proponuje mi dużo mniej za przejazd prywatnym samochodem, jest to zgodne z prawem?
Poniżej kosztów? Pracuję w sferze budżetowej.
M
rdr / 83.12.24.* / 2010-04-12 14:06
Witam
Ustawa określa,że nie więcej jak 52 grosze do określonej pojemności. Nie więcej a pytam skoro mój pracodawca proponuje mi dużo mniej za przejazd prywatnym samochodem, jest to zgodne z prawem?
Poniżej kosztów? Pracuję w sferze budżetowej.
M
mmmllmmm / 83.23.197.* / 2010-04-05 15:59
Bardzo szeroko opisane sposoby rozliczenia delegacji krajowej i zagranicznej.
http://rozliczenie-delegacji.blogspot.com/

http://zmianywpodatkach.blogspot.com
http://zmianywpodatkach.pl
http://wdt-wnt.blogspot.com/
http://vat-fakturowanie.blogspot.com/
ssdenton / 66.131.70.* / 2010-02-03 15:29
Pytanie.. czy pracodawca w swoim regulamini dotyczacym podróży zagranicznych i krajowych moze zlikwidowac calkowicie diety wyplacane pracownikom a jedynie pokrywac udokumentowane koszty w czasie podróży? Tj np wyjazd do Austrii przysluguje dieta 45 euro i z tego co rozumiem jesli pracownik te 45 euro nie wykozysta (czy nie udokumentuje takiego wydatku) to i tak pracodwaca powinine mu ta kwote wyplacic - Czy tez moze pracodawca zadac rachunkow i pokryc tylko udokumentowane koszty? I czy pracodawca moze zanegowac poniesione koszty - czyli np powiedziec ze obiad wcale nie kosztuje 40 Euro i takiego rachunku nie uznac tym samsym nei zwracac tej kwoty??
www_bezZUSu_pl / 2010-01-10 10:31
WIEMY JAK NIE PŁACIĆ ZUSU JUZ NIGDY !!!

www.bezZUSu.pl

# kompletne, legalne i skuteczne wyłączenie zarówno z ubezpieczenia społecznego jak też z ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS - innymi słowy, Przedsiębiorca od tej chwili w ogóle nie podlega pod ubezpieczenie w polskim ZUS (wszystkie składki oraz wszelkie formalności dodatkowe ponosi i reguluje nasza Spółka według prawa i przepisów Unijnych)
# ze względu na niepodleganie pod ubezpieczenie w polskim ZUS - brak możliwości jakiejkolwiek kontroli ze strony ZUS naszego Klienta i prób podważania zastosowanego rozwiązania, nękania cyklicznymi kontrolami itp.
# pełną ochronę ubezpieczeniową obowiązującą w całej Unii Europejskiej dla Pracownika zatrudnionego na umowie o pracę oraz dla członków jego rodziny
# 100% świadczenia zdrowotne jak dotychczas z tyt. ubezpieczenia zdrowotnego (składka: 224,24 zł) z tyt. prowdzonej w Polsce działalności gospodarczej
# 20 funtów tygodniowo na pierwsze dziecko i 13,20 funtów na każde kolejne do 19-go roku życia dla rodzica lub prawnego opiekuna ( tzw chldren benefit )
# 180 funtów dla osob z małymi dochodami-stała zapomoga (tzw. Working taks kredyt)

http://www.youtube.com/watch?v=C_xccnb60As&feature=related

kontakt: 500 172 319
i co wy na to? / 80.55.36.* / 2010-01-04 13:24
Mam pytanie!
Wsiadam do smochodu służbowego o 6,00. Jadę do Warszawy i jestem tam na 10,00. Rozpoczyna się spotkanie które trwa do 17,00. Następnie wracam i jestem w domu o 21,00. Na drugi dzień normalnie do pracy na 7,00.
Czy byłem w pracy 15h czy tylko 7h. Oczywiście mogę na fakturę zjeść posiłek po drodze. Czy należy mi się dodatek za nadgodziny czy nie? Czy jadąc samochodem służbowym jestem w pracy?
Dodam że na codzień miejsce pracy (wpisane w umowie) znajduje się 300km od Warszawy. I tak 2-3 razy w miesiącu.
gusiako / 94.230.25.* / 2011-03-21 13:48
w tym czasie jestes w delegacji, więc nie możesz mieć nadgodzin. nadgodziny to praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy.
madziulaaaaaaa / 148.81.190.* / 2009-11-03 13:47
czy ktoś mi może powiedzieć gdzie znajdę coś o delegacja bezkosztowych???
fraco / 2009-10-24 05:58
A propo czy ktos zna przyjazny propgram do rozliczania delegacji ???? bo ich rozliczanie to CHORE !!!!
ta kilometrowka - jakby niue wiadomo bylo ile jest kilometrow ???
diety 23 zl - nawet sniadania czlek nie zja za te pieniadze....

a z 30 zl gdize sie wyspi ??? nawet nie u znajomego, bo i tam trzeba przyniesc cos na przegryche !!!!
Włóczęga / 195.245.217.* / 2010-04-15 08:58
Człowieku! A w domu to nie jadasz? Owe 23 zł to dodatek na wyższe niż normalnie, w domu, wydatki na "papu". Ale - jak w domu nie jesz to i nie wiesz ile co kosztuje. A co do śniadania - ostatnio w barze mlecznym za całkiem przyzwoite zapłaciłem 9,87 zł.
barmar22.wp.pl / 79.189.52.* / 2009-10-07 10:18
Narada była w dniach 4-6.10.09 rozpoczynała się w godzinach porannych. Czy kierowca wiozący pracowników na naradę w dniu 3.10.09 powinien miec wypisaną delegację na 3-6.10.09 czy też 4-6.10.09 czy też to nie ma znaczenia bo ma kartę drogową na której wykazuje czas dojazdu na naradę.
eszkesz / 2009-08-10 10:07
mam takie pytanie od dłuższego czasu jestem w delegacji, w umowie o prace miejse pracy jest okreslone jako: miejsce wykonywania robót przez (nazwa firmy) Czy w tym momencie przysługuje mi zwrot kosztów poniesionych za każdą podróż w obydwie strony czy sam to sobie musze opłacać?
Baś / 212.203.136.* / 2009-09-10 12:44
Jeśli chodzi tu Panu o normalny dojazd do pracy, w dniu pracujavym (od pon do pt.) to nie jest to uważane jako podróż służbowa.
Jedyne co moze sobie Pan rozliczyć, to w sytuacji gdu przyjeżdża Pan na nadgodziny, które nie są godzinami pracy. Jest to tzw. kilometrówka. Liczba kilometrów od m-sca zamieszkania do firmy *2 (czyli tam i z powrotem) pomnozone przez wskaźnik, który np. znajduje sie na stronie www.wskaźniki.pl

Mam nadzieje że pomogłam. Pozdrawiam!

Najnowsze wpisy