Forum Forum podatkoweOdliczenia

jak rozliczyc sie z pieniedzy od sprzedazy domu

jak rozliczyc sie z pieniedzy od sprzedazy domu

bernadeta084 / 2007-09-17 14:02
po sprzedazy domu pieniadze te przeznaczylam na remont poddasza w domu rodzinnym gdzie przysluguje mi 1/8 interesuje mnie jak mam sie rozliczyc z zainwestowanych tam pieniedzy i czy cala ta kwota musi byc zainwestowana
Wyświetlaj:
www_kuba_waszkowiak_com_pl / 2008-02-14 14:57 / Bywalec forum
Jeśli chcesz przekazać 1% swojego podatku za 2007r. organizacji pożytku publicznego, a nie wiesz komu - dowiesz się na
www.kuba.waszkowiak.com.pl
zakładka "Jak wypełnić zeznanie podatkowe?".
Marmota / 212.76.37.* / 2007-09-22 10:43
Jezeli pieniadze pochodza ze sprzedazy domu kupionego lub wybudowanego i oddanego do użytku przed 2007 r. to płacisz 10% od przychodu (czyli kasy uzyskanej ze sprzedazy - bez pomniejszania o jakiekolwiek koszty, np. prowizję dla agencji nieruchomości, czy też nakłady na zakup, budowe, czy tez remont), chyba ze uzyskane z tej sprzedazy pieniadze przeznaczysz na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych. A to znaczy tyle, co zakup kolejnego domu, mieszkania (nie mozesz miec innego domu lub mieszkania) lub rozbudowe, przebudowe remont posiadanego innego domu lub mieszkania. Tak sie pojmuje potrzeby mieszkaniowe. Wniosek z tego taki, ze to czego nie przeznaczyles na wlasne potzreby mieszkaniowe musisz opodatkowac stawka 10%. Podatek jest odroczony o 2 lata, tzn. ze najpierw skladasz oswiadczenie, ze przeznaczysz to na cele mieszkanowe w ciagu 2 lat. Jak nie to placisz 10 %.
Jezeli spzredales dom kupiony po 31.12.2006 to placisz podatek wg skali, czyli kasa ze sprzedazy (przychod) minus koszty (cena nabycia, remontu, roznych oplat - notarialne, agencja, PCC, koszty sadowe hipoteki itd.) wtedy placisz 19, 30 lub 40 % od dochodu. Warto w takiej sytuacji gromadzic wszelkie faktury na zakupione materialy na remont, itp.. Beda stanowic dowod dla odliczenia kosztow. Pozdrawiam
Mariusz_Wloc / 2007-09-26 14:55
W styczniu 2007 nabyłem prawo do lokalu, w tej chwili trwa wykup zgodnie z ustawą od 31-07-2007. Mieszkanie będzie sprzedawane w paź. 2007 r. W jaki sposób, oczywiście najkorzystniej dla mnie mogę rozliczyc się z U.S.
Pozdrawiam
Marek K. / 83.29.3.* / 2007-09-26 18:38
Witam-podatek zapłacisz wg skali podatkowej, tj. 19, 30 lub 40 % w zależności od uzyskanego dochodu, czyli różnicy pomiędzy kosztami wykupu mieszkania i ceną za jaką je sprzedaż.Uniknąłbys podatku gdyby od momentu wykupu mieszkania mineło 12 miesiący.
Pozdrawiam

Najnowsze wpisy