Forum Forum inwestycyjneFundusze

jak to jest z sprzedażą??

jak to jest z sprzedażą??

zaq81 / 2007-08-10 10:54
Witam ponownie :) dziś mam kolejne pytanko (tylko spokojnie nie w stylu mam tyle i tyle i co mam zrobić dalej :)) ale jak to jest z sprzedażą jednostek chodzi mi o sytuacje gdy w skali roku kupowałem jednostki danego fundusz kilka razy na różnych cenach. Wydaje mi się że fundusz może to rozegrać na dwa sposoby:
Pierwsze przyszło pierwsze wyszło (minus belka od ewentualnych zysków)
lub
Średnia ważona cen zakupu i od tego ewentualna belka od zysków (jeśli takowe są:) )
Wyświetlaj:
mario30 / 2007-08-10 12:37
Dodam jeszcze:
- FIFO - pierwsze przyszło, pierwsze wyszło min. Union Investment, Legg Mason
sebastian.drutowski / 2007-08-10 11:07 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Pierwsza Twoja sugestia jest prawidłowa. Jeśli zaczynasz umarzanie jednostek fundusz zaczyna je odkupywać, począwszy w pierwszej kolejności od tych, które zostały zakupione najwcześniej.
sebastian.drutowski / 2007-08-10 12:23 / "Uznany doradca inwestycyjny"
Dzięki Nehema, Syriusb17 i Fazik za sprostowanie i uzupełnienie mojej informacji. Nikt nie wie do końca wszystkiego.... :)))). Pozdrawiam
nehema / 2007-08-10 11:34 / portfel
a ja bym zaprzeczyła- ostatnie przyszło pierwsze wyszło tak mi się cos o uszy obiło ...a moze poszczegolne fundy maja inaczej?
syriusb17 / 213.180.136.* / 2007-08-10 11:51
Różne fundusze stosują różne metody, a metody są trzy:

- FIFO - pierwsze przyszło, pierwsze wyszło min. Pioneer, PZU
- LIFO - ostatnie przyszło, pierwsze wyszło min. BPH, KBC
- HIFO - najwyższe przyszło, pierwsze wyszło min. SEB, ING, Millenium, Allianz, Citi, PKO/CS

Metoda HIFO wydaje się najkorzystniejsza, ponieważ w określonych sytuacjach podatek może się nawet nie pojawić pomimo, że na całości pozycji w danym funduszu notujemy zysk.
fazik / 2007-08-10 11:47 / "Gpw-racer"
"...Przyjmuje się, że odkupieniu podlegają kolejno Jednostki ewidencjonowane w danym Rejestrze zawsze począwszy od nabytych przez Uczestnika najwcześniej (FIFO)...."

znalezione w prospekcie PZU MiŚ

ale słyszałem i o odwrotnych
zaq81 / 2007-08-12 15:53 / portfel
dzięki za info i liczny odzew............ :)
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy