Forum Forum emerytalneZUS

Jak udowodnić pracę w szczególnych warunkach?

Jak udowodnić pracę w szczególnych warunkach?

Barbara1234 / 2013-11-05 10:12
Mam pytanie:
Jak udowodnić pracę w warunkach szczególnych w sytuacji, kiedy na świadectwie pracy brak jest wzmianki o wykonywaniu takiej pracy. Mam na myśli pracę w Moszczenickich Zakładach Przemysłu Bawełnianego na stanowisku tkaczka (w latach od 01.09.1971 do 30.10.1989 r.). Problem polega na tym, że zakład już nie istnieje, a w archiwum również brak jest stosownego dokumentu (zaświadczenia o pracy w szczególnych warunkach – załącznika do świadectwa pracy).
Czy mogłabym złożyć do sądu wniosek o zaliczenie pracy w szczególnych warunkach (z podaniem świadków). Wniosek do sądu z pominięciem ZUS-u? Czy jest to wogóle możliwe?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Wyświetlaj:
Andrzej33 / 31.178.167.* / 2018-09-26 18:50
Są wyspecjalizowane firmy wykonujące pomiary na stanowiskach pracy. U mnie w zakładzie pracy takie pomiary przeprowadzała kiedyś firma www.labotest.com.pl. Możesz się z nimi skontaktować i zapytać czy byliby w stanie wykonać dla Ciebie taką usługę.
wiwan / 2013-11-05 10:57
Już w innym wątku napisałem- okoliczność pracy w warunkach szczególnych lub szczególnym charakterze NIE może być udokumentowana zeznaniem świadka.

Wynika to m.in.

z par. 2, ust. 2 ROZPORZĄDZENIE RADY MINISTRÓW z dnia 7 lutego 1983 r. w sprawie wieku emerytalnego pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze

z art. 51 ustawy o e. pomostowych
z art. 128a, pkt. 5 i 117 ust. 4 ustawy emerytalnej.

To stanowi ogromny problem dla Pani, ale musi być odnaleziona dokumentacja, np. u przechowawcy dokumentów.
Oczywiście od decyzji odmownej ZUS można się odwołać, wskazując na niemożność uzyskania potwierdzenia szczególności warunków pracy.

Co do KPA- się nie wypowiadam, poza tym, że nawet "ponad" ZUS-em będzie to ten sam sąd pracy/ub. społecznych, co w przypadku odwołania od decyzji emerytalnej.

Co do archiwów- co z centralnym w Milanówku, co z ministerialnym (min. gospodarki)?

Najnowsze wpisy