Forum Forum inwestycyjneFundusze

jak wybrac dobry fundusz inwestycyjny?

jak wybrac dobry fundusz inwestycyjny?

luk78 / 2011-04-11 09:50
witam,
zastanawiam się co decyduje o tym, że dany fundusz inwestycyjny króluje na rynku, jakie czynniki na to wpływają? Na co należy zwrócić uwagę wybierając taki fundusz inwestycyjny? czy Wy ze swoich jesteście zadowoleni? czy w dzisiejszych czasach ten sposób inwestycji jest dobrym pomysłem?
Wyświetlaj:
Pruder / 89.76.150.* / 2012-06-07 19:50
Ja jestem zwolennikiem takich fundusze, które łączą w sobie jednocześnie cechy inwestycji i ubezpieczeń. Czegoś w rodzaju Beneficio czy nawet jakiś Systematyczny Plan Emerytalno-Inwestycyjny.
Małgosia Lo / 80.251.161.* / 2012-05-31 17:21
Fundusze tak, ale tylko fundusze ETF.
opiekuninwestora_pl / 2011-04-11 18:23 / -
1) zastanawiam się co decyduje o tym, że dany fundusz inwestycyjny króluje na rynku,

- często dobre zarządzanie, czasem przypadek
- polityka inwestycyjna - np. podczas wzrostów na giełdzie duże szanse na bycie najlepszym spośród bardzo podobnie zarządzanych funduszy będzie miał ten, który w statucie zadeklarował wyższy minimalny udział akcji w portfelu. Za to podczas spadków na giełdzie ... będzie raczej jednym z najgorszych
- polityka inwestycyjna taki np. quercus lev będzie na pewno w czasie wzrostów dużo lepszy niż fundusze akcji (z uwagi na swój sposób inwestowania).

2) Na co należy zwrócić uwagę wybierając taki fundusz inwestycyjny?

Moja propozycja - patrzeć na ten, który w ostatniej sytuacji rynkowej (np. dokładna analiza ostatnich kilku miesięcy) systematycznie uzyskiwał bardzo dobre wyniki w porównaniu do inncyh funduszy TEJ SAMEJ KATEGORII (np. akcyjnych). Wtedy należy określić: czy według tego co wiadomo na dany dzień są przesłanki aby nagle, w ciągu kilku dni aktualna sytuacja rynkowa się zmieniła? Jeżeli nie - to zainwestować w taki fundusz i ustawić prostą "pułapkę" Kroczącego Stop Loss.

W ten sposób:
- gdy sytuacja rynkowa będzie podobna - to ten fundusz ma największe szanse aby nadal uzyskiwać dobre wyniki
- gdy sytuacja przerodzi się w trend boczny - nic się nie dzieje - czekamy
- gdy sytuacja się odwróci - kroczący stop loss nas o tym powiadomi.

Zdecydowanie nie warto patrzeć na to jak fundusz zarabiał rok czy kilka lat temu - ważne jest to jak radzi sobie z bieżącą sytuacją.

3) czy Wy ze swoich jesteście zadowoleni? czy w dzisiejszych czasach ten sposób inwestycji jest dobrym pomysłem?

W każdej sytuacji jest dobrym pomysłem - o ile fundusze potraktujemy jako inwestycję.
misiek440 / 2011-04-11 10:57
Większość tutaj inwestuje aktywnie czyli praktycznie co parę dni/tygodni jest w innym funduszu.

Fundusze inwestują w rożne sektory na naszym rynku jak i na obcym czyli zagranicą, także są w pewnym sensie odpowiednikiem tego co się dzieje na świecie, drugim czynnikiem jest jak zarządzający sobie radzi i jaką strategię przyjął(to jest trochę weryfikowane rodzajem funduszu akcji hybrydowy obligacji itp)
zonn / 91.150.163.* / 2011-04-18 12:11
Dla mnie ważnym kryterium jest też dywersyfikacja portfela inwestycyjnego, to czy dany fundusz koncentruje się na jednej branży, czy szuka okazji w różnych gałęziach gospodarki. Jak dla mnie to to chyba najpewniejsza gwarancja, że pomimo ewentualnego załamania w jednym sektorze, w którym fundusz ulokowął moje środki to jest jeszcze szansa na ich odzyskanie i zwielokrotnieni dzięki przeniesieniu ich do całkiem innej. Takie fundusze to np. fiz multi inwestycja z bph, nad którym sie teraz zastanawiam.
krystian658kk / 89.230.219.* / 2013-01-23 19:41
Witam,

Jestem studentem ale jednocześnie troszkę dorabiam w między czasie. Ostatnio dorastała we mnie myśl żeby zacząć inwestować drobne pieniądze które mi zostają w fundusz inwestycyjny. Chciałbym prosić o pomoc bardziej doświadczonych osób jaki fundusz wybrać, a może doradzicie mi inny sposób lokowania oszczędności ?? Jestem w stanie jako pierwszy wkład wnieść powiedzmy tak do 400 zł. Jeśli chodzi o kolejne wpłaty to nie chce żebym był zmuszony do lokowania konkretnej sumy co miesiąc tylko aby kwoty wpłacane zależały tylko ode mnie i żebym wpłacał je kiedy chce nawet kilka razy w miesiącu lub też raz na kilka miesięcy. Kolejnym warunkiem jest możliwość wybrania gotówki z funduszu w dowolnym czasie. Jestem osobą która nie boi się ryzyka ale też nie chcę od razu wszystkiego stracić na jakimś bardzo ryzykownym funduszu. Liczę na waszą fachową pomoc :)

Pozdrawiam
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy