Forum Forum emerytalneOFE

jak wybrać OFE?

jak wybrać OFE?

ajka86 / 2011-06-20 09:15
Niedawno zaczęłam moją pierwszą pracę, dostałam polecony z ZUS-u, że mam miesiąc na wybór OFE, a jak tego nie zrobię w terminie to sami mi wylosują fundusz. Jak mam wybrać OFE? Na co powinnam zwrócić uwagę? Czy nie ma znaczenia jaki fundusz wybiorę i mogę się zdać na los?
Wyświetlaj:
drazeta56 / 2012-12-07 23:10
Zwłaszcza, że wybór mamy i nie musimy już płacić za zmianę. Ostatni transfer dowodzi, iż coraz mniej ludzi zmienia fundusz. Ciekawe jaka jest przyczyna.
drazeta56 / 2012-11-30 22:39
Najlepiej wybrać od razu dobry fundusz, jesteśmy pewni, że te pieniądze na nas pracują, a każda zmiana tylko to opóźnia. Wiadomo, że transfery są tylko cztery razy w roku.
Pauula / 89.250.206.* / 2012-12-07 16:11
Nie tylko zwlekanie ze zmianą może zmniejszyć zyski, ale także czekanie z wyborem do najbliższego losowania. Każdy kto zaczął pracę powinien to zrobić od razu i mieć z głowy.
jodełka / 83.10.176.* / 2012-11-28 11:21
na pewno warto wybrać samemu i nie zostać wylosowanym. Najlepsze fundusze nie biorą po prostu udziału w losowaniu. Gdyby jednak było coś nie tak, zawsze można bez jakichkolwiek opłat zmienić OFE.
Bibby / 2012-11-20 15:49
polecam porównanie ofert i zajrzenie do jakiś medialnych raportów
korrrnelia / 80.238.108.* / 2012-10-24 19:38
Ja jestem ciekawa co sądzicie o tym OFE PKO BP BANKOWY PTE?
Pytam, bo w sumie już najwyższy czas aby własnie gdzies sie zapisac ...?
kayya / 109.231.3.* / 2012-11-19 16:40
Do 10 stycznia masz czas, właśnie taka data musi widnieć na umowie, aby uniknąć losowania. Co do funduszu to jest moim zdaniem OK, dobry wybór.
drazeta56 / 2012-11-15 19:07
Z tego co się orientuję, to ma stabilną pozycję i przez ostatnie lata plasował się w czołówce rankingu funduszy emerytalnych, publikowanego przez KNF.Mają również ciekawą ofertę w postaci III filaru, IKE i IKZE, w którą mogą inwestować młode osoby.
bananqq / 2012-09-02 15:27 / Bywalec forum
co wy z tymi zlodziejami? na tym forum sa sami zlodzieje, naganiacze, ludzie. dziewczyna prosi o rade to jej poradzcie, wyboru dokona sama. uwazam ze knf jest bardziej wiarygodny niz niektorzy z was. W co zainwestowac reszte??
masz pojecie o gieldzie to w gielde, nie masz to np w lokate np getin ma ciekawy 3filar. Mozesz wybrac fundusze ing, albo samemu kupowac zloto, i tak zaraz megawyjadacze doradza ci cos mega super oczywiscie wg nich, powiedza ze ja jestem naganiaczem a najlepiej to juz wlozyc pieniadze w sam juz nie wiem,hehe.
Budyń / 89.76.112.* / 2012-08-01 11:12
Prosto: wybrać ten z 5 największych, który ma najniższą opłatę za zarządzanie (nie mylić z prowizją) i zapomnieć o sprawie i odkładać samodzielnie.
docha / 89.191.166.* / 2012-07-19 13:12
Nie daj się wylosować, najlepsze fundusze chyba nie biorą udziału w losowaniu. Zerknij sobie na aktualne zestawienia, rankingi (koniecznie długoterminowe), porównaj i wybierz. Ja się dałam wylosować, nawet nie pamiętam jaki to był fundusz, później zmieniłam na generali.
wiwan / 2012-08-01 11:31
Wręcz przeciwnie- biorą udział właśnie najlepsze pod względem stopy zwrotu ( te, które mają je wyższe niż
średnie ważone stopy zwrotu ).

Wynika to z art. 39 USTAWY
z dnia 13 października 1998 r.
o systemie ubezpieczeń społecznych.
Patrycja44 / 62.121.112.* / 2012-08-02 19:48
Fundusz musi osiągnąć wyższą stopę zwrotu niż średnia ważona, żeby wziąć udział w losowaniu, co nie znaczy, że każdy wynik wyższy niż średnia ważona jest wynikiem najlepszym. Poza tym aktywa netto funduszu nie mogą przekroczyć 10% aktywów całego rynku OFE.
Największe fundusze są z losowania wyłączone.
docha / 89.191.166.* / 2012-10-25 17:08
Tak właśnie mi się wydawało, ze te największe nie biorą udziału w losowaniu, ale dokładnie się na tym nie znam. Dzięki za wyjaśnienie, na pewno tez innym się przyda, ja póki co funduszu już nie zmieniam :)
irmilka / 89.72.214.* / 2012-11-14 19:33
Tak wygląda nasz system emerytalny, największe fundusze nie biorą udziału, żeby były równe szanse. Bez losowania mniejsze fundusze miały by jeszcze mniej klientów niż obecnie.
leopoldanno / 62.121.112.* / 2012-07-17 21:30
Ja bym zwrócił uwagę na staż danego OFE. Jeśli jest długa na rynku i nadal ma stabilną pozycję, to myślę, że warto się takim funduszem zainteresować.
barwa00 / 91.192.57.* / 2012-05-26 17:27
Przykro mi to pisać lecz po kilku latach "odkladania" na emeryturę pieniędzy na koncie jest coraz mniej.
Zastanawia mnie kiedy ten bubel trzaśnie z wielkim hukiem. Jakim prawem ktoś pobiera prowizję i rok w rok jest na minusie. Place blisko 5% prowizji a do tego należy doliczyć ostatnie lata spadków. Dzisiaj dostałem zestawienie w którym jakiś ktoś chwali się że przez ostatnie 5 lat zarobili 6,25% ( odejmij prowizję odlicz inflację która przez ten sam okres wynosiła ok 15% i czy tak naprawdę zarobiłem czy straciłem prawie 10% swoich oszczędności.
Jestem bardzo ciekaw kto i kiedy wyrówna straty i czy można wytoczyć sprawę państwu polskiemu?
Jestem bardzo zainteresowany pozwem zbiorowym i chcę wywalczyć swoje pieniądze.
Nie zamierzam pracować do 67 roku życia i dowiedzieć się, że fundusz emerytalny do którego wyboru zostałem zmuszony stracił pieniądze całego mojego życia.
Ostatnimi czasy mnóstwo mówi się o potrzebie wydłużenia czasu pracy lecz nikt nie mówi, że fundusze emerytalne w których pieniądze są lokowane tracą oszczędności polaków.
jeżeli instytucja, której powierzyłem pieniądze na swoja emeryturę zarobi 2-3% rocznie powyżej inflacji to wcale nie będę musiał pracować o 2 lata dłużej, i argument wyższych świadczeń za dłuższy okres składkowy jest wg mnie bzdurą i populistyczną paplaniną dzięki której usiłuje się wytrącić argumenty osobą które mają inne zdanie.
Jestem wściekły na samą myśl że płacę ogromne pieniądze a ktoś w postaci funduszu emerytalnego trwoni je rok w rok a ja nic z tym nie mogę zrobić.
życzę wszystkim wysokich emerytur lecz wiem na pewno, że nikt nie może na nie liczyć z OFE.
tańczący_z_fundami / 178.42.57.* / 2012-05-26 18:44
"Zastanawia mnie kiedy ten bubel trzaśnie z wielkim hukiem"

W ciągu ok 3 - 4 lat, proszę obejrzeć na stronie GUS strukturę wieku ludności Polski - właśnie zaczął przechodzić na emeryturę początek powojennego wyżu demograficznego którego szczyt wypadnie właśnie za 3 - 4 lata, a liczba pracujących maleje z każdym rokiem, żaden socjalistyczny system emerytalny jak w Polsce tego nie wytrzyma.

"Jestem bardzo ciekaw kto i kiedy wyrówna straty i czy można wytoczyć sprawę państwu polskiemu?"

Już był taki jeden który wytoczył sprawę Polsce i w końcu w 2008 roku Sąd Najwyższy wydał wyrok w którym wyraźnie stwierdził że składki emerytalne są rodzajem podatku i nie są własnością obywatela tylko państwa. Nic już tym złodziejom zgodnie z prawem nie zrobisz.

"Nie zamierzam pracować do 67 roku życia i dowiedzieć się, że fundusz emerytalny do którego wyboru zostałem zmuszony stracił pieniądze całego mojego życia."

Nie masz tu nic do gadania, w socjalistycznym ustroju tak właśnie jest. Państwo decyduje za Ciebie.

"Ostatnimi czasy mnóstwo mówi się o potrzebie wydłużenia czasu pracy lecz nikt nie mówi, że fundusze emerytalne w których pieniądze są lokowane tracą oszczędności polaków."

OFE są obowiązkowe - więc jak pracuje ktoś komu czy się stoi czy się leży kasa się należy ? Poza tym 65% pieniędzy OFE są zmuszone przez rząd do pożyczania rządowi. Nie ma siły żeby nie traciły.

"Jestem wściekły na samą myśl że płacę ogromne pieniądze a ktoś w postaci funduszu emerytalnego trwoni je rok w rok a ja nic z tym nie mogę zrobić."

Słusznie, popieram Cię, mam nadzieję że reszta Polaków się w końcu obudzi, obawiam się tylko że będzie wtedy już za późno. No ale jak się obudzą to czyjaś głowa spadnie to pewne.
korek23 / 2012-05-30 19:21
Przecież nikt nie jest zadowolony z obecnego systemu emerytalnego, ale co można tu zrobić, skoro władza nie słucha ludu.
Póki OFE jest obowiązkowe, to też nie ma wiele pola do manewru, wybrać najlepszy dla nas fundusz i czekać na przebieg wydarzeń.
drutek / 2012-06-08 22:03
skoro jest obowiązkowe to chyba warto wybrać świadomie i to njepiej to OFE, ktore jest na szczycie, a jak wiadomo w losowaniu biorą udział tylko najsłabiej radzące sobie na rynku fundusze.
tańczący_z_fundami / 195.149.64.* / 2012-05-31 10:06
"wybrać najlepszy dla nas fundusz i czekać na przebieg wydarzeń. "

Aha, pamiętajmy każda władza boi się tylko jednej rzeczy - gniewu ludu. Tak więc jeszcze prezydent nie podpisał, jeszcze jest chwila aby stanąć pod pałacem i protestować. Jak prezydent podpisze to będzie po ptakach, pozostanie już tylko ostrzyć widły.
tańczący_z_fundami / 178.42.161.* / 2012-05-30 22:47
Nieprawda, większość ludzi których znam nie ma pojęcia jak zbudowany jest system emerytalny, specjalnie się nawet nie interesują, mówią: odkładam w ZUS, w OFE, może nie będzie kokosów ale coś się uzbiera. Gdy im mówię jaka jest prawda odpowiadają: Przecież co roku przychodzi z ZUS papier że tyle i tyle jest na koncie, z OFE to samo, tyle a tyle jednostek, wartość jednostki tyle a tyle. Naprawdę większość ludzi nie wie że tam NIE MA żadnych pieniędzy. Dlatego tak ważne jest zabezpieczenie się odpowiednio wcześniej, bo niedługo krew na ulicy będzie się lała to pewne.
korek23 / 2012-05-26 12:47
Może i nie jest to duży procent, bo zmniejszyli z 7,3 na 2,3, ale po co pozwolić, żeby ZUS o wszystkim decydował? Wrzuca Cie do koszyka tych słabszych, którzy sami nie są w stanie sobie znaleźć klientów i nic nie zyskasz.
drutek / 2012-05-28 20:57
też wychodze z takiego założenia skoro mogę samodzielnie wybrać to chcę to zrobic, dlaczego mam od razu na starcie skazywac się na gorsze wyniki jakie osiągnie mój fundusz, niech ZUS szuka głupich gdzie indziej.
drutek / 2012-05-22 15:05
na pewno nie wolno zdać się na przypadkowe losowanie swojego OFE, bo w takim losowaniu biorą udział wszystkie fundusze, nawet te z końca stawki, nie można myśleć krótkofalowo bo wybór OFE to wybór naszej przyszłości. Warto poprzeglądać najświeższe rankingi i porównywać, żeby wybrać najlepszy fundusz.
korek23 / 2012-05-21 13:59
Obecnie umowę z OFE można już podpisać w przeciągu 7 dni od daty podpisania umowy o pracę, ale losowania sa dwa razy do roku, więc nawet jak ktoś to zrobi później, ale przed losowaniem, to nie będzie mu podlegał.
Rozjemca / 2012-05-21 14:19
Ja tam mam gdzieś jakie OFE mi wylosują... wszędzie tak samo!!
drutek / 2012-05-27 00:44
no nie wiem czy wszędzie jest tak samo, moze warto jednak przemyślec sprawe i podjąc świadomą decyzje, gdyby wszyskie OFE jechały na tym samym wózku to nie byłoby takiej rozbieżności pomiędzy funduszami,a przeciez jedne są na szczycie, a inne na samym dole "stawki"!
Budyń / 89.76.112.* / 2012-08-01 11:14
No, a patrzyłeś jak jest ranking skonstruowany ? :D
Zrobiłeś sobie faktyczną symulację, jaki byłby stan konta przy różnych funduszach ?
bananqq / 2011-06-21 23:29 / Bywalec forum
wszystko zalezy od kilku czynnikow.
podam prosty przyklad ing - generali - polsat
wydawac by sie moglo ze ing powinien generowac najwieksze zyski gdyz jest funduszem posiadajacym najwiecej klientow czyt. pieniedzy.tak wiec w czasach hossy owszem, moze znaczaco wplywac na cene poszczegolnych spolek ze wzgledu na duze zasoby gotowki. Jednak w czasie bessy ile czasu zajmie takiemu funduszowi pozbycie sie aktywow??taki polsat majacy (podaje przyklady) np 2mld zl aktywow uplynni je szybciej niz np ing majacy 5mld aktywow i szybciej wyjdzie z konkretnego papieru niz ing.
Dlatego po 1 polecam zapoznac sie z rankingiem na stronie nkf, po 2 nie polecam tzw masowek (ing, Aviva)

Pozdrawiam.
bananqq / 2011-06-21 23:42 / Bywalec forum
polecam generali nie maly nie masowka a wysoko na stronie knf-u.

tak wiec za okres 36mies na stronie knf(2008-2011)
1.alianz
2.pko
3.axa
5.ing
7.generali
...
13pekao
14aviva

za okres 2007-2010
1.generali
2.axa
10.ing
13.aviva
14.Polsat

czlonkowie ofe (maj 2011)
1.ING 2 937 000
2.Aviva 2 727 000
7.Generali 859 527
14.Polsat 305 000

tak wiec zapraszam na strone knf tam jest cena jednostek, ilosc czlonkow, posiadane aktywa dzis, rok temu i 2008,2009.

pzdr
tropiciel100 / 2011-06-22 11:03
nie ważne jakie kalkulacje będziesz robić i tak na OFE nie zyskasz, więc jego wybór nie jest istotny, ważne jak sama będziesz oszczędzać na swoją emeryturę poza ZUS-em czy OFE
Marius Ubezpieczenia / 2011-06-20 23:16
Witam

Są rankingi OFE i można je sprawdzić bez wciskania "kitu" przez akwizytorów.
Prawda jest taka że na OFE obecnie wpływa dużo mniej pieniędzy niż poprzednio i nie można się opierać na stwierdzeniu że to da lepszą emeryturę.
Ja osobiście mam umowę z PTE ALLIANZ (OFE Allianz) i mogę proponować tylko ten fundusz.
Nie zamierzam nikomu mydlić oczy ale też uprzedzam aby nie dać się oszukać przy wyborze na zasadzie jak to było lata temu albo ile to fundusz zarobił od początku działalności.
Prawda jest taka że można to porównywać ale i tak startuje się od zera i ważne jest ile dopiero zarobi a nie dawne dzieje.
Proponuję raczej porównać te okresy gdzie wszyscy tracili i zobaczyć kto tracił najmniej i brać dla nowych umów raczej okres góra do 3 lat a i to nigdy nie da 100% gwarancji.
W razie pytań proszę o telefon: 501 704 195
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy