Forum Forum podatkoweInne

Jaką formę działalności wybrać?

Jaką formę działalności wybrać?

bartek-katowice / 78.8.148.* / 2014-09-02 18:24
Witam,

W najbliższych tygodniach planuję założenie działalności. W jakiej formie tego jeszcze nie wiem, dlatego proszę o poradę. Chcę otworzyć firmę szkoleniową, oferującą kursy powiększające kwalifikacje zawodowe w różnych obszarach. Z tego co wiem usługi takie są obłożone podatkiem VAT 23%, chyba że udałoby mi się wystarać o status placówki oświatowej. Wówczas szkolenia byłyby zwolnione z VAT. Jednocześnie ja nie mógłbym odliczać VATu z faktur kosztowych np. z tytułu wynajęcia biura, zakupu tuszu do drukarki itd. A jeśli oprócz usług szkoleniowych oferowałbym również inne usługi np. marketingowe czy założył sklep www?
Może napiszę inaczej, prościej: realizowane usługi szkoleniowe chciałbym mieć zwolnione z podatku VAT, ale oprócz usług szkoleniowych chciałbym mieć możliwość oferowania innych usług, np. tworzenia stron www (każdy orze jak może ). W CEIDG można przecież wpisać dowolne pozycje w nieograniczonej ilości. Jednocześnie chciałbym mieć możliwość ściągania VATu z faktur kosztowych. Da się tak zrobić w ramach jednej działalności czy może potrzebowałbym np. spółkę z o.o. do szkoleń i równolegle działalność gospodarczą do handlu czy innych usług?
Dzięki za wszystkie podpowiedzi i sugestie 
Konsultant IFI / 2014-09-16 14:18
Witam,

W przypadku podatku VAT, mamy dwa rodzaje zwolnień:
zwolnienie przedmiotowe,
zwolnienie ze względu na obroty (podmiotowe).

Zwolnienie przedmiotowe jak sama nazwa wskazuje zwalnia nas z podatku VAT ze względu na przedmiot naszej działalności. Do tej grupy należą m.in. usługi w zakresie ochrony zdrowia świadczone przez lekarzy i pielęgniarki, usługi ubezpieczeniowe czy usługi nauki języków obcych. Pełną listę znajdziemy w artykule 43 ust.1 ustawy o VAT.

Zwolnienie ze względu na obroty:
Osoba rozpoczynająca działalność gospodarczą może skorzystać ze zwolnienia z rejestracji vat do momentu osiągnięcia 150tyś zł sprzedaży w danym roku podatkowym. Jeśli rozpoczynamy działalność w trakcie roku,wówczas limit przeliczamy proporcjonalnie.

Jeśli świadczymy np.usługi doradcze, wówczas ciąży na nas obowiązek rejestracji do VAT (pełna lista wyłączeń: art 113 ust 13 ustawy o VAT).

W sytuacji, gdy rejestrujemy się do VAT i będziemy świadczyć usługi zwolnione (przedmiotowo) oraz usługi opodatkowane pojawia się pojęcie "wskaźnika VAT".
Jeśli przedsiębiorca wie, iż dany wydatek ma związek tylko i wyłącznie z działalnością zwolnioną- vatu z faktury kosztowej odliczyć nie może.
Jeśli wydatek związany jest zarówno z działalnością opodatkowaną jak i zwolnioną rozliczamy vat za pomocą wskaźnika. Przedsiębiorcy rozpoczynający działalność mają obowiązek złożyć do naczelnika US wniosek o ustalanie wskaźnika VAT.

Artykuł na temat jak założyć działalność:
http://blog.ifirma.pl/2014/04/jak-zalozyc-wlasna-dzialalnosc-gospodarcza/

Pozdrawiam,
Ania

Najnowsze wpisy