Forum Forum inwestycyjnePierwsze kroki

jaka jest kolejność?

jaka jest kolejność?

denislee / 2009-11-01 15:59
Przykładowo ,kupuję trzy pakiety akcji danej spółki:100 sztuk po 10zł,100szt.po 9zł i 100szt. po 8zł a nastepnie sprzedaje 150 sztuk akcji po 8zł.Które akcje zostaną sprzedane w pierwszej kolejności?te po 10 zł czy te po 8zł?
z góry dziękuję za wszelkie odpowiedzi
Wyświetlaj:
unfaithful / 89.76.213.* / 2009-11-01 16:52
Akcje to nie banknoty - nie mają z góry określonej wartości - są warte tyle ile ktoś jest w stanie za nie zapłacić. Cenę określa rynek. Sam decydujesz jedynie o ilość i czasie sprzedaży/zakupu papierów.

W Twoim przykładzie wydałeś łącznie 2700zł na zakup 300 akcji (zakładając, że kupowałeś kolejne pakiety po spadku wartości akcji, to przed sprzedażą (z przykładu) posiadałeś 300 akcji po 8 zł każda, czyli o wartości 2400zł. Sprzedajesz połowę (150 papierów) po cenie 8zł, zyskujesz 1200zł i zostajesz ze 150 szt.

Aby (dalej opierając się na przykładzie) nie stracić na tych akcjach, powinieneś je sprzedać gdy cena jednej akcji osiągnie 10zł. (Oczywiście przykład nie zakłada opłat prowizyjnych itp.).
denislee / 2009-11-01 19:01 / portfel
Przepraszam ,ale chyba niezbyt dokładnie sprecyzowalem problem ,jaki mnie trapi:(

Chodzi mi o to, jak powyższe moje transakcje zostana potraktowane pod względem ewentualnych strat ,jakie wykaże dom maklerski w zeznaniu rocznym.
Czy w zeznaniu PIT strata jest obliczana ze średniej zakupu kupionych walorów(w moim przykładzie 9zl),
czy też właśnie ma znaczenie ,które akcje są zbywane przez DM jako" pierwsze"? ( przy wersji 10zł strata będzie większa)
Załóżmy także że pozostałych 150 akcji nie będzie do końca roku sprzedane

proszę wyprowadźcie mnie z błędu, jeżeli źle rozumuję
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy