Forum Forum podatkoweOdliczenia

Jaki rodzaj umowy o pracę/zlecenie podpisać żeby płacić mniejszy ZUS ?

Jaki rodzaj umowy o pracę/zlecenie podpisać żeby płacić mniejszy ZUS ?

piotr0010 / 83.30.5.* / 2010-11-05 12:13
Witam. Jaki rodzaj umowy można podpisać żeby płacić mniejszy zus i czy ma na to wpływ jeśli jest się zarejestrowanym w up jako osoba bezrobotna ? Czy każdy musi płacić na NFZ i co można zrobić żeby obniżyć te opłaty. Bardzo proszę pisać "prostym językiem" gdyż jetem zupełnie zielony w tym temacie.
Wyświetlaj:
H Szatkowski / 2010-11-05 12:37
Ma ogromny wpływ- uzyskiwanie przychodu miesięcznego w wysokości równej lub większęj niż 1/2 minimalnego wynagrodzenia albo podleganie obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu wyklucza możliwość bycia bezrobotnym- czyli następuje wyrejestrowanie.

Obecnie ta kwota to 1/2 X 1317 zł, w 2011 będzie 1/2 X 1386 zł.
Stosunek pracy lub jedna umowa- zlecenie rodzą obowiązek składek społecznych- bez względu na kwotę.
Zatem by nie tracić statusu bezrobotnego mógłbyś tylko wykonywać umowę lub umowy o dzieło na kwotę nie większą niż 658,5 zł/ mc.
Decydując się jednak na stratę tego statusu- najmniejsze obciążenia są przy umowie o dzieło( żadnych składek ), potem u. zlecenie, w końcu umowa o pracę.
miarka / 2010-11-05 22:14
mi w urzędzie powiedzieli, że podjęcie jakiejkolwiek pracy na umowę zlecenie skutkuje wyrejestrowaniem, nie ważne jaki będzie dochód... teraz to sama już nie wiem...
H Szatkowski / 2010-11-05 23:09
Czego nie wiesz ? Dobrze Ci powiedzieli i jest to zgodne z tym co napisałem wyżej- etat lub zlecenie powodują obowiązek składek społecznych- a to wyklucza bycie bezrobotnym. Bez względu na przychód/dochód. Można mieć dochody, ale nie powodujące ww obowiązku i mniejsze niż ww kwota. Z zarobkowych- ten warunek spełnia właśnie umowa o dzieło.

Najnowsze wpisy