Forum Forum inwestycyjneFundusze

JAKIE BANKI są zagrożone ?

JAKIE BANKI są zagrożone ?

z forum amerbroker.pl / 83.143.40.* / 2008-10-08 19:19
Ciekawy wątek z forum inwestorskiego znajdującego się na stronie www.amerbroker.pl

A Ty na jakim banku Ty stracisz swoje pieniądze ?

Kiedy na forum onet w lipcu ubiegłego roku pisałem, że widzę pierwsze oznaki słabosci indeksu bankowego wielokrotnie dostałem burę od "znawców tematu" za to, że chyba zwariowałem i się na niczym nie znam itp. Tym bardziej, że po tym moim spostrzeżeniu walory banków trochę jeszcze wzrosły. Dały jeszcze zarobić parę procent wciągając dzieci hossy do gry do jednej bramki. W październiku ubiegłego roku już było widać po wypadających z sektora finansowego w USA trupach, że cos jest na rzeczy. Dzisiaj wszyscy już wiedzą, że jest katastrofa ale słyszę zapewnienia w mediach, że nie ma się czego obawiać bo do Polski taka fala bankructw nie dotrze a zdrugiej strony media zadają pytania który bank padnie jako pierwszy ?. Ba, słyszę też zapewnienia polskich polityków - tych co są u władzy, żeby się zupełnie nie martwić, nie panikować. Z drugiej strony słyszę krzykaczy z opozycji którzy próbują wygrać sytuację ubijając pianę, że zbliża się katastrofa.

To co zasługuje na szczególną uwagę, to fakt jak bardzo nieodpowiedzialne są media. Przeciętny człowiek nie ma zbyt wielkiego pojęcia o co w tym kryzysie chodzi i czy rzeczywiscie upadnie jego bank w którym trzyma oszczędnosci życia. Efekt jest taki że od TVN-u po Wybiórczą siana jest panika. Zamiast zebrać solidne opinie, wyważyć słowa to media straszą katastrofalnymi wizjami upadków banków w Polsce. Efekt jest taki, że ludzie wybierają gotówkę do domu aby trzymać to w przysłowiowej skarpecie albo kupują towary bojąc się, że pieniądz straci zupełnie swoją wartosć. Owszem pieniądz oparty na zasadach z Breton Woods się zawali ale myslę, że aby tak się satło to jeszcze upłynie dużo dużo czasu. Tak więc media nie straszcie !! Nie siejcie PANIKI !! Swiat stanął na głowie bo to przecież mi do niedawna zarzucano że siałem panikę mówiąc o tym, że przyjdzie bessa, że będzie KRACH. I co - okazuje się, że teraz ja mam uspokajać ? :)

Dostałem od Państwa dużo emaili z pytaniami czy pieniądze w bankach są bezpieczne, co o tym sądzę ? Nie odpowiadam indywidulanie bo tego było zbyt dużo tylko na forum. Moim zdaniem w zdecydowanej większosci polskich banków pieniądze są bezpieczne. Co to znaczy polskich, bo w swietle prawa handlowego polskim jest każdy zarejestrowany w naszym kraju bank. Ja mam na mysli BANKI z większosciowym udziałem kapitału polskiego. Dzięki nieodpowiedzialnej i delikatnie mówiąc amatorskiej polityce polskich rządów z ostatnich kilkunastu lat tych prawdziwych polskich banków mamy zaledwie kilka. Oazą spokoju pozostał nam PKO BP i tu można na pewno spać spokojnie (aktualny rząd robił juz przymiarki prywatyzacji ale myslę, że PO mówiąc subtelnie pójdzie po rozum do głowy i nie będzie podcinać gałęzi na której siedzi, wyborczej gałęzi). Drugim jest BGK, kolejnym jest BGŻ - jest z większosciowym jeszcze udziałem skarbu Państwa i niech tak pozostanie, bo włodarze też chcą go sprzedać zachodnim bankom ... bo podobno zachodnie banki mają nowoczesne technologie robienia biznesu których naszym bankom ...brakuje :). To tak na marginesie, jakby ktos nie wiedział .... dlaczego :) No i jest jeszcze bank moherowych beretów - Bank Pocztowy. O tak, Babcie miały rację - ja chociaż ze swoją babcią sie nie zawsze zgadzałem to zawsze swoją babcie szanuje :) Bo babcie nie dosć, że są kochane to jeszcze płynie od nich życiowa mądrosć. Miały babcie znowu rację.

Pozostał nam jeszcze zielony Bank - Bank Ochrony Srodowiska, wprawdzie jest to trochę przechowalnia miejscowych farmerów ale równie bezpieczna i również krajowy kapitał.

A czego się możemy spodziewać po innych "polskich" niepolskich bankach ? Nadmienię, że jeszcze w ubiegłym roku pisałem na tym forum, że kapitał międzynarodowych korporacji finansowych jest bezwględny, zwłaszcza amerykański. Dzisiaj mamy na to dowody i szkoda czasu na ich przytaczanie ale poczyniłem tę wzmiankę gdyż tak naprawde do końca nie możemy być pewni czego można się spodziewać po tych korporacjach. Mam na mysli pejoratywne niepodzianki oczywiscie.

Aby nie wymieniać konkretnych banków w złym swietle to powiem, że zamiast włoskich banków wolę dobrą włoską "pastę", jesli chodzi o Greków to zamiast isć do ich banku wolałbym grecką fetę, amerykańskie instytucje finansowe omijam szerokim łukiem choćby pochodziły z samego Citi, a niemiecki porządek ? Hm, ciekawe ale mamy dosć niebezpieczne moim zdaniem związki na polskim rynku w tym wątku. Jestem ciekaw jak zda egzamin przypadek gdzie w jednym z takich znanych banków w Polsce mamy kocioł w którym połaczone są resztki bankowosci inwestycyjnej (dzieki której mamy na swiecie ten kryzys), i znajdujące sie w nim dwa banki detaliczne. Dodajmy, że nie są to wydzielone podmioty prawa handlowego i cały biznes funkcjonuje pod jedną marką. Jak jest wszystko dobrze to nie ma to oczywiscie znaczenia. Ale jesli departament bankwosci inwestycyjnej poczynił jakies inwes
Wyświetlaj:
M BANK / 83.29.149.* / 2008-10-10 23:35
wiadomo coś o tym banku
tadzik_1950 / 83.21.230.* / 2008-10-09 20:30
Dobre. Podzielam zdanie.
z forum amerbroker / 83.143.40.* / 2008-10-09 20:18
Ten artykuł z amerbroker jest obcięty, to co najciekawsze obcięło ale całość znajduje sie na stronie źródłowej
lokator terminowy / 84.10.8.* / 2008-10-08 23:27
śpię spokojnie, na kupno diamentów nie mam funduszy, lokata w banku leży , jak jeleń na rożnie, nie ja tą korbką obracam....czas pokaże co mi wysmażą....media niech już nie podsycają...bo mi się lokata za bardzo przypiecze
z forum / 83.143.40.* / 2008-10-10 14:53
Ale popatrz w jakim banku masz te lokte aby Ci jej nie wywiało. Popatrz sobie co na piszą o Getin banku w grupie.
Snajpi / 2011-08-20 14:31
Hej
Mógłbyś podać linka bo nie wiem o co chodzi w zdaniu "Popatrz co piszą o Getin w grupie", a chętnie bym się dowiedział.
Z góry dzięki i pozdrawiam
lokator terminowy / 84.10.8.* / 2008-10-10 19:13
lokatę mam w PKO BP
Strozkany / 89.73.251.* / 2011-08-21 22:52
z oferty PKO:

do 4,2% dla lokaty 3+3 na nowe środki za dotrzymanie 6 miesięcznego okresu umownego oraz 3,8% po upływie 3 miesięcznego okresu trwania lokaty
do 4,5% dla lokaty 6+6 na nowe środki za dotrzymanie 12 miesięcznego okresu umownego oraz 4,1% po upływie 6 miesięcznego okresu trwania lokaty
do 4,9% dla lokaty 9+9 na nowe środki za dotrzymanie 18 miesięcznego okresu umownego oraz 4,2% po upływie 9 miesięcznego okresu trwania lokaty

^^ przecież to są jakieś kpiny. Dziwie się, że łapią jeleni na takie warunki!
prof. Strojny / 89.73.251.* / 2011-08-21 22:49
masz lokate w PKO BP??? Jakie tam masz oprocentowanie 3% czy może 4%? Przecież przy obecnej inflacji to w ogóle na czymś takim tracisz. Lokaty to ogólnie lipa, w PKO to już totalna porażka!!
ssl / 109.125.201.* / 2011-09-20 10:11
Dopowiem jeszcze jedno PKO to zlodziejska instytucja, która zamiast dbać o interesy klienta DOI ich jak może...a w szczególności lubi DOIĆ "ciemniaków". Nie miałem zielonego pojęcia że że ktoś sie może nabierać na istniejace produkty długoterminowe oprocentowane na 3,25 minus "podatek belki" z kapitalizacją MISIĘCZNĄ.co ciekawe połowa z klientów takiego rozwiązania to EMERYCI I RENCIŚCI ze wsi i drobnych miasteczek gdzie nie ma netu i informacji o lokatach- tylko odzialiki PKO BP i poczta polska z zatłuszczoną babą w okienku. DLA MNIE TO ZLODZIEJSTWO I KORZYSTANIE NA NIEWIEDZY STARSZYCH LUDZI , żeby tylko utrzymać taką .."CI.Ę z okienka". MOŻE Się mylę? to proszę o poprawienie :)
IWONA / 109.196.0.* / 2011-10-27 09:10
CHAM !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Ariel345 / 95.160.155.* / 2011-09-12 20:15
Największe lokaty preferują banki o najmniejszej renomie, czyli one są pewnie w największym stopniou zagrożone.
lady gaga / 79.190.137.* / 2009-02-24 17:29
rowniez ma kase w pko bph,ale caly czas sie boje.media strasza.gdzie szukac odpowiedzi na pytania ,co znaszymi bankami?
Polonn / 83.143.47.* / 2009-02-26 00:06
Nie trzymajcie lokat w zagranicznych bankach.
Wpisy na forum dyskusyjnym Money.pl stanowią wyraz osobistych opinii i poglądów ich autorów i nie powinien być traktowany jako rekomendacja kupna bądź sprzedaży papierów wartościowych. Money.pl nie ponosi za nie odpowiedzialności.

Najnowsze wpisy