Forum Polityka, aktualnościGospodarka

Jakimczyk: Gminy nie potrafią znaleźć pomysłu na rozwój

Jakimczyk: Gminy nie potrafią znaleźć pomysłu na rozwój

skomentuj
Wyświetlaj:
Hak na regiony? / 83.15.163.* / 2006-12-08 20:30
Już niedługo, dodatkowo, planowanie regionalne skomplikuje "Rządowy projekt ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju", które przy powszechnie znanej, genetycznej niemal skłonności Polaków do kłótni, zahamuje wszelki ich rozwój .

Diabelskim narzędziem, wykorzystywanym do tego, jest instytucja "protestu". A protesty będą rozpatrywać wojewodowie.

Szczegóły :

http://orka.sejm.gov.pl/opinie5.nsf/nazwa/963_u/$file/963_u.pdf

Czeka nas era politycznego manipulowania rozwojem regionów przez przedstawicieli rządu?

Czy teraz mądre, lokalne strategie rozwoju regionalnego "warszawka" będzie unicestwiać rękami wojewodów?
obywatel dwóch gmin / 62.111.137.* / 2006-12-08 09:24
Szanowny Autor dostrzega problem jasno definiuje jego przyczyny, miejscami jednak pomija istotne aspekty istniejącego stanu rzeczy. By móc rozwinąć ten wątek najpierw należy zapoznać się z procedurą i instytucjami, które administrują procesem pozyskiwania środków oraz zarządzaja rozliczaniem już pozyskanych dotacji. Cały ten sztab ludzi skutecznie odziela wizjonerskie pomysły włodarzy gmin - jak choćby wspomniana w artykule rewitalizacja aktywów turystycznych, stosując jeden prosty wybieg: " proszę wykazać efektywność ekeonomiczną projektu w PLN". Ta, finansowana społecznymi pieniędzmi machina ma zupełnie inne cele niż ryzykowanie, iż wizja się nie sprawdzi. Tak więc Autor celnie zauważył problem, ale z całkowitym obciążaniem gmin za brak wizji troche się pospieszył. Pozdrawiam.
jliber / 212.180.147.* / 2006-12-07 11:20
Nie zapominaj że Polacy lubią mieszkać w syfiastych budynkach z obdrapanymi elewacjami. Grunt to antena satelitarna, reszta może śmierdzieć.
Floyd / 2006-12-07 15:51 / Tysiącznik na forum
Odezwał sę obcokrajowiec?
Po stylu sądząc to chyba jednak nie.
Liberał / 2006-12-07 09:34 / Bywalec forum
Zajmuję się funduszami unijnymi i w Regionalnych Programach Operacyjnych na lata 2007-2013 są priorytety przeznaczone na rewitalizację, turystykę czy turystykę biznesową. Nie Twierdzę, że RPO są świetnie przygotowane ale można z nich wyciągnąć pieniądze na turystykę w każdym regionie kraju.
Jak uczy doświadczenie te programy i tak ulegną zmianie w trakcie ich realizacji bo nie będzie można wykorzystać tych funduszy na cele wskazane przez autorów.
maa / 2006-12-07 09:21 / Tysiącznik na forum
Porównajmy:

1. Wśród lokalnych polityków, samorządowców i urzędników często pokutuje przeświadczenie, że pieniądze pozyskiwane od 2004 r. z Brukseli powinny być przeznaczane w pierwszej kolejności na inwestycje w infrastrukturę drogową i wodno-kanalizacyjną.

2.W ostatnich dwóch - trzech latach tylko nieznaczna część funduszy unijnych przeznaczonych na finansowanie regionalnych projektów została spożytkowana na inwestycje przyciągające turystów.


Otóż redaktorze Jakimczyk gminy postępują słusznie.
Najpier baza, potem nadbudowa.
Odnośnie cytatów:Turysta do gminy, gdze z kranu płynie rozcieńczona gnojówka i fekalia nie przyjedzie. A do tego doprowadziło zatrucie wód podskórnych przez dziurawe szamba i indywidualne instalacje hydroforowe w większości polskich gmin.

Red. Jakimczyk, mam dla Was dobrą radę: zanim napiszecie następny głupawy felieton ruszcie swoją d..., jedźcie w teren i zbadajcie problem. Nie uczono Was tego za młodu? Na pewno tego uczono waszego naczelnego - idzcie do niego po fachową poradę.
Weteryn / 85.219.240.* / 2006-12-07 19:13
Mnie naprawdę szkoda maa. On do szpiku kości jest z PRL. Ciska się, męczy, poucza i przestrasza.
maa / 2006-12-07 20:45 / Tysiącznik na forum
A jestem, jestem.
I nie lubię hohsztaplerów w rodzaju red. Jakimczyka.
Pojechał w teren, zobaczył ładne poniemieckie miasteczko i zaznał olśnienia intelektualnego: Turyści! Unia! Finanse!

Sanacja miała Sławoj-Składkowskiego, który usiłował ucywilizować Polaków, teraz samorządy radzą sobie (jeszcze!) same i niech tak może zostanie. Bywaja w nich ludzie rozsądniejsi od dziennikarzy Wprosta.
j / 80.53.144.* / 2006-12-07 08:33
Czy autor nie widzi sprzeczności w swoim artykule ?

"Gminy wcale nie muszą za unijne pieniądze naprawiać dróg."
"... jaką perspektywę otwiera przed lokalną społecznością posiadanie na własnym terenie skrzyżowania międzynarodowych dróg północ-południe i wschód-zachód."
A... / 212.244.189.* / 2006-12-07 08:10
...a niewątpliwie ma Pan rację ale w moim regionie są w pewnym miasteczku piękne mury obronne nie gorsze jak w Paczkowie, ślicznie odnowione ale jakieś 100-200 m obok śmierdzą szamba przy ruinach domów z czasów Fryderyka Wilhelma a wzdłuż murów stoją słupy z napowietrzną linią telefoniczną. Ani zdjęcia zrobić ani się pozachwycać nie idzie bo śmierdzi... Stad najpierw zróbmy infrastrukturę a szczególnie schowajmy co się da pod ziemię a już tylko przez to nawet najgorsza zabytkowa ruina zyska na urodzie i romantyczności...
skomentuj

Najnowsze wpisy