kasa+ryczalt

sigusek / 2009-10-14 12:11
Witam serdecznie!
Takie pytanko, myślę nie trudne dla wtajemniczonych:)
Jestem ryczałtowcem, do tej pory bez kasy, więc robiłem spis sprzedaży dziennej, albo dowód wew. tam spisywałem co sprzedałem w danym dniu a potem jako jedna pozycja wpisywałęm do książki.
Od przyszłego miesiąca będzie kasa fisk.więc:
- jak teraz mam prowadzić ewid? Zamist dw.wew wpisywać do ewid. raport dobowy? Czy mimo tego raportu dobowego, robic dw. wew i podpinać np raport pod ten dw.wew? i wpisywać do ewid dalej jak wpisywałem?
- Co zrobić z raportem miesięcznym? też należy go gdzieś wpisać? czy nie:)
Przepraszam za takie chyba banalne pytanie, ale słyszałem kilka wersji i chciałbym jakoś wybrać taką "najbezpieczniejszą" wersję.
Dziękuję za pomoc
Pozdrawiam serdecznie!:)
Wyświetlaj:
sigusek / 2009-10-14 20:04
bardzo proszę wystarczy króciutko:
1 Czy zamiast dw.wew wpisywac raporty dobowe ,jednocześnie zaprzestać sporządzania dw.wew ?tak/nie
2 Czy raport miesięczny trzeba gdzieś wpisać np do ewidencji? tak/nie
3 ew uwagi:) Tak super krótko, żeby nie zabierać Państwu czasu
Będę bardzo wdzięczny:)
Pozdrawiam!
ZulkaM / 94.254.155.* / 2009-10-14 22:30
Żadnej dodatkowej ewidencji już nie będziesz prowadził. wystarczą raporty kasowe.
Wpisujesz sprzedaż raz na koniec miesiąca raportem okresowym miesięcznym. Dobowe wpisujesz do Ewidencji raportów z kas fiskalnych - to taka mała książeczka do kupienia.
I tyle.
sigusek / 2009-10-15 12:17
Ok, dziękuję
A to w ewidencji mogę wpisywać je jeden pod drugim? czy każdy na osobnej stronie? Chodzi mi o wpis raportu miesiecznego do ewidencji, bo tam każda strona to np miesiąc, troche szkoda żeby każdy wpisywać na osobnej stronie:P
Jak Pan myśli?:)
Dziękuję za pomoc
Pozdrawiam serdecznie!
ZulkaM / 188.33.186.* / 2009-10-15 13:33
Jeśli na cały miesiąc będziesz miał tylko tą jedną pozycję /a skladek na ubezpieczenie społeczne nie wpisujesz? / to tak czy inaczej , 1 czy 2 pozycje stanowiące cały miesiąc możesz wpisywać na tej samej stronie. Pamiętaj tylko, żeby poszczególne miesiące po podsumowaniu odkreślać np. czerwonym kolorem.
sigusek / 2009-10-15 13:59
hmmm...nie wpisuje skladek na ubezp.spoleczne...a powinienem?
place preferencyjny zus, i co miesiac odliczam sobie spoleczne i czesc zdrowotnej ale nie notuje tego w ewidencji, to źle?
Spotkalem sie takze z wieloma opiniami ze raprot dobowy nalezy wpisywac do ksiegi kazdego dnia w ktorym nastpila sprzedaz, widze ze rozne sa szkoly generalnie;/
ZulkaM / 188.33.30.* / 2009-10-15 20:00
Nie ma potrzeby wpisywania raportów dobowych do kpir, ale jest obowiązek ich drukowania na koniec dnia sprzedaży, a najpóżniej PRZED rozpoczęciem sprzedaży w dniu następnym.
A o składki na ubezpieczenie społeczne pomniejszasz przychód do opodatkowania, więc jeżeli w kpir wpiszesz zapłacone w danym m-cu skł.społeczne i odejmiesz od wpisanej sprzedaży, to na koniec m-ca wychodzi faktyczny dochód. wpisujesz w ostatniej kol."uwagi"
Składki zdrowotne już nie wpisujesz, bo odliczasz 7,75% od podatku.
sigusek / 2009-10-15 21:43
Przeprasza, chyb źle sformułowałem pytanie bo, No wlasnie ja nie jestem na KPIR tylko na ryczalcie, stąd pytam czy trzeba dobowe wpisywac do ewidencji, zamiast np zestawienia dziennej sprzedazy, I czy te składki i pomniejszenia też do ewidencji wpisywać, bo chyba nie trzeba?
Przepraszam za zamieszanie;/
ZulkaM / 94.254.168.* / 2009-10-16 10:52
Sorry, to ja żle napisałam, ale tylko "KPIR". Wszystko inne się zgadza i tak wpisujesz do ewidencji przychodów. Pomniejszenie podatku też, bo wtedy masz w jednym miejscu, czy odliczyłeś składki, czy nie i nie musisz szukać po papierach. Dobowe zestawienia sprzedaży musiałeś wpisywać wtedy, kiedy zestawienia dzienne robione są ręcznie, a kasa to inna bajka. P:))
sigusek / 2009-10-16 11:01
ok:) czyli reasumując
Wpisuję do kasy tylko raport miesięczny, a dobowe przechowuję razem z rolkami tak?:)
Te pomniejszenia podatku jak wpisywać, np na czerwono podatek który wyszedł po odliczeniu? Najlepiej napisz przykład nie będę miał niejasności:)
No i druga sprawa, nie muszę chyba wpisywać tego pomniejszenia, to dla mojej wygodu jak dobrze zrozumiałem:)
Popraw mnie jak się gdzies mylę:)
Pozdrawiam!:)
ZulkaM / 188.33.12.* / 2009-10-16 20:00
Jeszcze raz:
W ewidencji przychodów wpisujesz sprzedaż w/g paragonu okresowego - raz na koniec miesiąca.
Pomniejszenie o skł.społeczne -wpisujesz jeśli chcesz - jak nie, to miesiąc sprzedaży
ODKREŚLASZ na czerwono /będzie miał tylko 1 pozycję/.
Raporty dobowe wpisujesz do ewidencji raportów fiskalnych - taka mała ksiązeczka do kupienia i tam je przechowujesz - przypięte.
Rolki z kasy - to twoje archiwum na 5 lat.
sigusek / 2009-10-17 09:17
Ok! Wszystko jasne:) Dziękuję za pomoc i życzę udanego wekendu:)
ZulkaM / 188.33.161.* / 2009-10-17 11:34
I Tobie też. P:))
sigusek / 2009-10-17 13:35
A jeszcze pomecze;p zerknij tylko proszę, o takie druczki chodzi z tym raportem dobowym? do tego sie to wpisuje?::)
http://formularze.iform.pl/dzienny-raport-z-kas-fiskalnych-P4639.html
:D?
ZulkaM / 188.33.175.* / 2009-10-17 14:54
Owszem, może być taki.

Najnowsze wpisy