Forum Forum prawneCywilne

Kaucja wynajem samochodu

Kaucja wynajem samochodu

Piotr373 / 195.136.165.* / 2020-04-02 18:40
Witam,
Wynajmowałem samochód osobowy. Na umówię sprzedawca wpisał 3 miesiące lecz w obecnej sytuacji epidemiologicznej nie miałem zleceń i musiałem zdać samochód ponieważ nie było mnie stać na opłaty z tym związane. Wpłaciłem kaucje w wysokości 500zl i przy zdawaniu sprzedawca powiedział mi ze w związku z tym ze umowa nie trwała do końca on mi kaucji nie odda. Czy kaucja może być zabezpieczeniem czasu trwania umowy?
Wyświetlaj:
EdwartMiko / 188.33.248.* / 2022-03-30 01:00
Gdy potrzebuję samochodu wynajmuję go od firmy AUTOLUX. Polecam ich ofertę. Samochody są sprawne i zadbane.
Saberczyk / 178.36.220.* / 2021-02-10 11:05
U siebie wynajmuje http://autoczesci.elblag.pl/jak-skorzystac-z-wynajmu-samochodu/ kaucja jest bardzo niska,różne auta mają.
Wiktor Myszka / 83.15.79.* / 2020-08-05 10:04
Zawsze auta wynajmuje od http://www.dewocjonaliaprzemek.pl/mozliwosc-wynajmu-samochodu/ bardzo niska kaucja.
el932 / 188.164.247.* / 2020-04-03 09:47
Zawarłeś umowę najmu na czas oznaczony tj. 3 miesiące. W umowie wynajmujący zobowiązał się oddać Ci samochód do używania, a Ty do zapłaty czynszu. Nie znam umowy, ale wydaje się, że kaucja zabezpiecza np. to, że nie oddasz samochodu uszkodzonego.
Zwróć jednak uwagę na art. 673 § 3. Kodeksu cywilnego: "Jeżeli czas trwania najmu jest oznaczony, zarówno wynajmujący, jak i najemca mogą wypowiedzieć najem w wypadkach określonych w umowie." Nie sądzę, abyście przewidzieli w umowie, że w przypadku wybuchu epidemii najemca będzie miał prawo wypowiedzenia umowy. Zatem, mimo że oddałeś samochód powinieneś zapłacić czynsz za te 3 miesiące. Jeśli to zrobiłeś np. z góry to uważam, że zatrzymanie kaucji przez wynajmującego jest bezpodstawne. Natomiast jeżeli nie zapłaciłeś jeszcze czynszu za cały okres umowy, to musisz zapłacić. Masz dług wobec wynajmującego w wysokości czynszu za 3 miesiące, a on ma wobec Ciebie z tytułu kaucji. Wówczas wynajmujący może dokonać potrącenia (kompensaty) zgodnie z Art. 498. § 1.Kodeksu cywilnego: "Gdy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym.
§ 2. Wskutek potrącenia obie wierzytelności umarzają się nawzajem do wysokości wierzytelności niższej."
Podsumowując: jeżeli zapłaciłeś z góry cały czynsz, wynajmujący nie powinien zatrzymać kaucji, jeśli zdałeś samochód, to i tak powinieneś zapłacić cały czynsz, który wynajmujący mógł i najprawdopodobniej potrącił Ci z kaucji.

Najnowsze wpisy