Forum Polityka, aktualnościGospodarka

KGHM jednak na sprzedaż

KGHM jednak na sprzedaż

Money.pl / 2009-08-07 07:41
Komentarze do wiadomości: KGHM jednak na sprzedaż.
Wyświetlaj:
śmieszno i durno / 93.105.106.* / 2009-08-08 11:21
ODKRYCIE ZŁOŻA MIEDZI

Podobnie jak wiele dziedzin życia gospodarczego naszego kraju, również polska geologia w początkach PRL-u od 1945 roku do 1970 roku dokonała wielkich osiągnięć. Trudno wyliczyć wszystkie działy, w których osiągnięcia w zakresie geologii bardzo wydatnie wpłynęły na szybkie uprzemysłowienie kraju. Szczególnie cennym rezultatem intensywnych badań i poszukiwań geologicznych było odkrycie olbrzymich złóż węgla brunatnego, tarnobrzeskiej siarki oraz Lubińskiej miedzi.
Właśnie nowo odkryte złoża miedzi, a szczególnie niektóre dane o jej geologicznych warunkach występowania, stanowią główny temat opracowania. Nie jest to pierwsze opracowanie dotyczące spraw dolnośląskiej miedzi. Wcześniej na podobny temat ukazało się wiele rozpraw naukowych oraz dwie książeczki popularnonaukowe: B. Petrażyddego pt. "Miedź" i Z. Tempskiego pt. ,,Czerwone runo".
Chociaż obaj autorowie nawiązują do polskiej miedzi, to zagadnienia jej złóż i geologicznych warunków występowania w obu wymienionych pracach są potraktowane bardzo ogólnie. Zatem ten opis stanowi niejako uzupełnienie dwóch poprzednich, zwłaszcza w zakresie geologii.

Należy również zwrócić uwagę, że obecnie w poszukiwaniach geologicznych w Polsce nie można już liczyć na szczęśliwy przypadek", jak to się jeszcze niekiedy przyjmuje.

Podobnie odkrycie Lubińskiej miedzi nie było przypadkowe.

Poprzedziły je długotrwałe prace poszukiwawcze i gruntowne studia wszystkich materiałów geologicznych, co umożliwiło wytypowanie obszarów perspektywicznych i skoncentrowanie na nich badań, które w konsekwencji doprowadziły do dokładnego poznania budowy geologicznej i dokonania wielkiego odkrycia.

DAWNIEJ EKSPLOATOWANE ZŁOŻA MIEDZI W POLSCE
Odkryte przez polskich geologów złoża miedzi w północnej części Dolnego Śląska należą niewątpliwie do największych tego typu złóż na świecie. Doniosłość tego odkrycia potęguje fakt, że przed drugą wojną światową nasze zasoby miedzi były tak nieznaczne, że Polska nie była wymieniana na liście producentów miedzi, a zużycie tego metalu, w całości pokryte z importu, w 1938 r. wyniosło zaledwie 18 000 ton. Wartość ta, chociaż bardzo niska, określa zapewne ówczesne potrzeby kraju.
A jak wyglądały uprzednio znane i niegdyś eksploatowane złoża. Otóż w pracach oryginalnych i niektórych podręcznikach geologii, przy omawianiu surowców mineralnych Polski, jako miejsca występowania złóż miedzi, najwcześniej wymieniane są: Miedzianka i Miedziana Góra koło Kielc oraz Miedzianka i Radzimowice (Stara Góra) w Sudetach.
Złoża te w świetle nowych odkryć omawia się raczej ze względów historycznych. Niemniej już po 1950r prawie wszystkie miejsca ich występowania zostały ponownie zbadane, a wyniki opublikowane. Ponieważ niektórzy autorzy nowych opracowań w dalszym cią-gu wysuwają pewne koncepcje poszukiwawcze, przeto złoża te, choć nie mają aktualnie znaczenia przemysłowego, nadal interesują geologów. Znajomość tych złóż ułatwia zrozumienie wielu zagadnień wiążących się także z powstaniem miedzi cechsztyńskiej.
Miedzianka to wieś i wzgórze o tej samej nazwie położone w zachodniej części Gór Świętokrzyskich, w pobliżu Chęcin. Pod względem geologicznym Miedzianka leży w obrębie antykliny (siodła) Chęcińskiej. Antyklina ta w części centralnej zbudowana jest z łupków i piaskowców dolnego kambru, osłoniętych wapieniami dewońskimi oraz piaskowcami i zlepieńcami dolnego triasu. Okruszcowanie związkami miedzi występuje tu w zmineralizowanych żyłach, przecinających nieregularnie wapienie środkowego ł górnego dewonu. Układają się one przeważnie w kierunku południowy wschód ? północny zachód równolegle do stref podłużnych dużych spękań skalnych - - uskoków. Występują zazwyczaj w postaci systemu drobnych, kilkucentymetrowych żyłek, ma-jących gdzieniegdzie nabrzmienia do 20 cm grubości.
W obrębie opisywanego złoża występują dwa główne typy mineralizacji kruszcowej: pierwotna -związana tylko z wapieniami dewońskimi, występująca w postaci żył oraz wtórna ? tworząca rudę krasową . W żyłach mineralnych, powstałych w rezultacie wtórnego zabliźnienia szczelin skalnych, minerały kruszcowe występują w postaci nieregularnych skupień ziarnistych, rozpuszczonych w żyłach białego kalcytu lub w druzgotach wapiennych. W tym typie złoża najczęściej spotykanym minerałem jest chalkopiryt CuFeS2. Tworzy on często nieregularne przerosty ze znacznie rzadszym miedzian-kitem --2Cu3AsS3 . ZnS, a sporadycznie galeną PbS. W żyłach mineralnych dość powszechny jest także chalkozyn Cu2S. Jednak w czasie eksploatacji górniczej omawianego złoża wydobywana była głównie ruda krasowa. Zdaniem geologa Ż. Rubinowskiego, który badał to złoże w latach 1951-1953, ruda ta powstała jako produkt krasowego wietrzenia żył kruszcowych. Jest ona bowiem ściśle związana z silnie skrasowiałymi wapieniami. Zjawiska krasowe rozwinięte są w postaci systemu korytarzy, komór i kieszeni wypełnionych najczęściej okruchami skał wieku triasowego. Minerały kruszcowe występują tu w formie okruchó
FD / 85.222.77.* / 2009-10-14 10:36
Szkoda , że autor nie skupił się bardziej na teraźniejszości .
Obecna produkcja miedzi elektrolitycznej przez KGHM to ca 500 tys ton tej miedzi . Do tego potrzeba wydobycia ... x ton rudy miedzi . Polskie zasoby przemysłowe wynoszą ....y ton rudy miedzi co wystarcza na eksploatację do 2025 roku.
Lubi ńskie zasoby miedzi odkrył inż J.WYŻYKOWSKI w 1957 r a tu jego nazwisko nie padło .
Sprywatyzowany za zgodą związków|! / 87.93.42.* / 2009-08-07 23:16
Gdzie były związki jak notorycznie prywatyzowano oddziały spółki? Moim zdaniem jest to organizacja siedząca w kieszeni bossów!!!
LUBIN / 81.168.247.* / 2009-08-07 21:54
A KTO SPRZEDAJE KURĘ ZNOSZĄCĄ ZŁOTE JAJA???!!!! TYLKO POLSCY DEBILE SĄ DO TEGO ZDOLNI A ZA KILKA LAT DZIURA W BUDŻECIE SIĘ POWIĘKSZY ALE CO ICH TO OBCHODZI, BĘDZIE INNY RZĄD.
dołowy krecik / 87.105.35.* / 2009-08-07 21:44
Dlaczego nie dokonuje się nowej wyceny majątku firm państwowych,od dwudziestu lat nie uaktualniano wartości środków trwałycg.KGHM to nie tylko wydobyta miedż to również wiele firm wokół kopalń,to. Jeżeli42% akcjiwarte jest dzisiaj 7do 8 mld.zł (cena akcji) to ile jest wart majątek całej spółki grunty ,budynki,technologie,patenty itp.
Jeżeli Państwo posiada 42 % akcji warte 7do8 mld.zł a wpływy do budżetu roczne z dywidenty 2 do 4 mld. zł to proszę pokazać bank który daje tak wysokie odsetki.
matros61 / 217.113.229.* / 2009-08-07 18:54
Obecny status Związków Zawodowych różnej maści i ilości jest gorszy od byłej PZPR i dlatego powinno wygonić ich za bramy zakładu (Każdego) wpłynęło by to na skuteczniejszą obronę praw pracowniczych i były by na swoim funduszu co ukróciło by Polityczne strajki i akcyjność przed wyborami do władz związkowych.Bardziej dbali by o swoich członków bo od nich mieli by swoje wynagrodzenia,a tak to Z dyrekcją buzi buzi i od czasu do czasu umówiona Para w gwizdek to znaczy wycieczka autokarowa do Warszawy
kwl / 82.210.151.* / 2009-08-07 14:02
Obserwuję KGHM od wielu lat (pierwsze akcje kupowałem, gdy Skarb Państwa sprzedawał je po raz pierwszy na rynku) i sporo już na niej w ciągu tych lat zarobiłem. Jest to ciekawa spółka, ale bardzo potrzebuje stabilnego zarządzania i długofalowych działań. Częścią ich musi być zrobienie porządku z całą tą hałastrą, która się jej uczepiła, ale też i uzyskanie dostępu do nowych złóż. Taki to i los górniczych spółek, trzeba ciągle szukać nowych złóż kopalin. Przed spółką więc musi być okres sporych inwestycji. To powinno ostudzić głowy miłośników wysokich dywidend. Nie zawsze były one tak wysokie jak ostatnio, a spółka nie zawsze wręcz generowała zysk. Ceny miedzi poruszają się w wieloletnich cyklach, a szczyt cyklu koniunkturalnego już za nami. KGHM to w swojej branży spółka o wysokich kosztach, a złoty się znów umacnia. Najbliższe lata nie muszą więc być aż tak zyskowne jak ostatnie.

Obecna cena akcji jest zupełnie przyzwoita, więc jeśli Skarb Państwa potrzebuje gotówki to teraz jest dobry moment do sprzedaży. Jeśli tego nie zrobi teraz to za dwa lata może być krytykowany, jak rząd PiS, za to, że nie sprzedawał na górce. Nie jestem zwolennikiem sprzedaży całości, ale te 10% to można spokojnie opchnąć. Tym bardziej, że kurs ten może niedługo sporo spaść. Co powiedzą przeciwnicy tej transakcji gdy kurs spadnie, jak przed rokiem, ponownie do 20-30 złotych?
33zuza33 / 89.75.175.* / 2009-08-07 20:02
jakos kilka lat temu( ok 5 lat) cena srebra kształtowała sie w sprzedazy "sklepowej"w granicach 650złnetto ,teraz to cena 1460zł netto .Kiedys społka generowała zyski a teraz co???? przystopowała:-).................. nie tylko cenamiedzi jest istotna na rynku złoto i srebro równiez a o tym sie nie mowi.cena tych kruszców przerasta swoja wartosc,gdyz nikt w tej chwili nie inwestuje w te kruszce.......a te jednak sa wysokie
kwl / 82.210.151.* / 2009-08-07 22:41
Wystarczy zajrzeć do sprawozdań finansowych tej spółki, aby stwierdzić, że jednak podstawa to miedź. Owszem, KGHM jest dużym producentem srebra, ale jest to metal będący nie tylko środkim tezauryzacji (tu króluje złoto), ale przede wszystkim metalem o licznych zastosowaniach przemysłowych. Jego cena będzie się więc również wahała wraz z cyklem koniunkturalnym. KGHM wydobywa również i inne metale (w tym i złoto), ale w porównaniu do miedzi to "pikuś". A co do zysków, to bywały w KGHM i takie lata, gdy zysków nie było (nawet operacyjnych, np. w 2001/2002), a i z dywidendą było cienko.
POLSKA1 / 79.187.163.* / 2009-08-07 13:32
gdyby to był prywatny zakład nie mogliby ciągle strajkować i wyciągać kasę na zachcianki. I to by najbardziej bolało...
gregor33 / 83.4.77.* / 2009-08-12 23:11
Tu nie chodzi tylko o związki tu chodzi przede wszystkim o ludzi w nim pracujących i o firmy od KGHM zależne. KGHM to firma która daje pracę blisko 100 tys. ludzi. KGHM to nie tylko kopalnie i huty blisko 40 % firm w regionie jest zależna od zleceń tej dużej firmy . Moim zdaniem media bardzo nagłaśniają prywatyzację tej firmy na tkz. szczeblu politycznym, ale mało się mówi o skutkach które przyjdą po prywatyzacji. Mam tylko nadzieją że ktoś z rządzących za to beknie. TERAZ ŻAŁUJĘ ŻE GŁOSOWAŁEM NA PLATFORMĘ OBYWATELSKĄ
elektor saski / 79.188.238.* / 2009-08-07 13:17
jakoś mało informacjim medialnych o naszym szefie PE, co tam zrobił dobrego dla Polski ?

a co będzie z Eureko ?
j. / 153.19.64.* / 2009-08-07 12:55
STOP "PRYWATYZACJI"
orzeszek ! / 79.188.238.* / 2009-08-07 10:19
w Buydgosim są lasy z t r u f l a m i, mają tez wszkolone dziki do ich szukania. Sprzedajcie te lasy !

Górę Giewont tez niech kaszub sprzeda !
MME / 212.160.100.* / 2009-08-07 09:19
Najwyższy czas na prywatyzacje. Miedzy innymi po to aby po pierwsze zwiazkowe pasibrzuchy nie mogły rządzic, po drugie politycy nie mogli traktowac firmy jak złotego stołka dla zasłuzonych (którzy z wdzięczności wrzuca kase na partię).
POLSKA2 / 79.187.163.* / 2009-08-07 13:33
100%prawdy - SPRYWATYZOWAĆ!!! Popieram w 100%! :)
anita kometa / 79.188.238.* / 2009-08-07 10:20
daj mi jasną odpowiedź kto będzie spłacał 650 miliardowy dług publiczny Polski do którego doprowadziły rządy Lewicy i liberałów ?
ojro / 91.193.208.* / 2009-08-07 11:35
No na pewno nie KGHM.
anita kometa / 79.188.238.* / 2009-08-07 13:14
może Volkswagen lub Raiffeisen Bank ?
anita kometa / 79.188.238.* / 2009-08-07 13:18
juz wiem fundacja Dar Gdańska.
ojro / 91.193.208.* / 2009-08-07 16:10
Zwróć się do fundacji ojca Rydzyka, zarządzi narodową zbiórkę na spłatę polskiego długu.
MME / 212.160.100.* / 2009-08-07 12:03
I to jest własnie problem firm upolitycznionych. Zamiast mówic o rynku, klientach, inwestycjach etc mówimy o spłacaniu długu Polski, zarządach, radach nadzorczych - i nade wszystko związkowcach, najwazniejszych przecież w KGHM. Nie wolno potępiac wszystkiego co państwowe- zgoda - ale jakos nie potrafimy nauczyc sie zarzadzać tego typu majatkiem w sposób pozbawiony korupcji (tej politycznej i tej gotówkowej), kolesiostwa. Ktos juz na forum napisał o swoich odczuciach po próbie robienia interesów z KGHM, chamstwo, korupcaj, układy. Nic dodac nic ujać.
Ślazak / 79.191.230.* / 2009-08-08 09:50
Sprzedać WSZYSTKIE Związki Zawodowe , na Saharę , jaki by się porządek zrobił w Naszym Kraju.Nikt by nie mącił i okazało by sią , że nawet Panstwowe Firmy przynoszą krociowe zyski , że Rozwijają sie i prdukcja jest opłacalna . I nie upadały by .i dopłacać by nie trzeba byłao z naszych podatków na ich ratowanie !! ( np; Stocznie )
Ale kto by Ich ( Polskich Związkowców ) chciał kupić nawet piekło by sie nie odważyło wźąć ich za darmo . bo by ogień pod kotłem zagasili, a smołe sprzedali - tak dla przekory , bo sie gotuje i dobrze działa ! .
A pracownicy sami się obronią - dobrą i rzetelną pracą !!! tekich nikt nie zwolni i dodrze zapałci w gospodarce rynkowej !! bo "dziada" na jego miejsce nie zatrudni żaden PRAWDZIWY Pracodawca , któremu jest na względzie DOBRO FIRMY i to bez znaczenia jakiego ststusu, Państwowy czy Prywatny , A KGHMowi rzyczę powodzenia i przetrwania zawieruchę ,żeby nie skończył jak Śląskie byłe Kopalnie . Bo w politycznych rozgywkach rachunek ekonomiczny jest brany pod uwagę na samym końcu.
związkowiec / 89.174.230.* / 2009-08-07 09:18
oj jeju co my teraz bidulki zrobimy -
jim19 / 2009-08-07 09:17
wydaje się iz obecnie mamy nijako dwu premierów:
- szef Komitetu Stałego to premier wykonawczy
- Premier to premier reprezentacyjny głównie na forum międzynarodowym
O ile w pełni podzielam opinie na temat potrzeb uzasadniających sprzedaż tzw resztówek o tyle sprzedaż, zmniejszanie udziału w spółce typu KGHM jest w mojej ocenie totalnym błędem. Oczywiście należy likwidować patologie związkowe które są przekleństwem wielu dużych zakładów przemysłowych. Sprzedawanie udziałów w takiej spółce jak KGHM to istotne zmniejszanie wpływów z dywidendy jako powtarzalnej formy wpływów budżetowych. Sprzedaż z natury rzeczy ma charakter jednorazowy. A jak tego typu wypowiedzi odbiera rynek widać po porannej obniżce kursu.
damsey / 2009-08-07 09:06 / portfel / Bywalec forum
Michał B. zarejestrowany jako TW. Szybko sprzedajemy koleżkom po fachu wywrotowym bo niedługo nie będzie czym handlować, chyba że kopalnie i lasy państwowe sprywatyzujemy to jeszcze jesteśmy potrzebni Polsce.
business2peopledotpl / 2009-08-07 08:57 / Bywalec forum
Witam

A ciekawe co będą prywatyzowac jak już wszystko sprzedadzą. a znowu kasy będzie brakowac?
Grabi / 195.238.227.* / 2009-08-07 11:00
Siebie na centralnym bedą sprzedawać by kolejne dziury łatać. Choć bardzej realny wydaje mi sie pwrót do zaborów. ;)
abecadło z pieca spadło / 79.188.238.* / 2009-08-07 10:23
ich tu już nie będzie, albo będa zyć z odsetek od kapitału. No przeciez te 270 miliardów złotych ze sprzedaży i prywatyzacji majątku RP gdzieś sie ulotniło !
A doszedł jeszcze ten mega dług 650 miliardów złotych.

Długi jak w USA !
do początku nowsze
1 2

Najnowsze wpisy