Forum Forum emerytalneZUS

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę

Kiedy najlepiej przejść na emeryturę

stefandro1989 / 158.26.2.* / 2016-11-25 08:04
Dzień dobry,

Mam pytanie, kiedy najlepiej przejść na emeryturę moja mama w 2014 nabyła prawo do emerytury, jednak nadal pracuje w małej firmie, nie przechodząc na emeryturę.
Stąd pytanie czy lepiej przejść przed nową ustawą na emeryturę czy np. po styczniu przyszłego roku?

Dziękuje za odpowiedzi.
Wyświetlaj:
stefandro1989 / 158.26.2.* / 2016-11-25 10:52
Dziękuje za wyczerpującą informację.

Jeszcze jedno pytanie wyjaśniające, czyli do zawieszonej emerytury z 2014 nie dochodzą składki emerytalne z obecnej umowy o pracę?

Pozdrawiam
wiwan / 2016-11-25 18:49
Dochodzą. Nic takiego nie napisałem, że nie dochodzą.

Napisałem, że gdyby nawet nie dochodziły, bo matka by się z pracy zwolniła, ale miała fantazję do ZUS nie zgłaszać wciąż wniosku o odwieszenie, to w końcu go składając już przewidywana liczba miesięcy życia (czyli mianownik we wzorze na wysokość emerytury) byłaby niższa. Czyli emerytura wyższa z samego faktu jej odroczenia, a nie nowych składek.
wiwan / 2016-11-25 09:40
NIE ma nowej ustawy. Obniżenie wieku emerytalnego i likwidacja e. częściowej to PROJEKT nowelizacji kilku ustaw, w tym ustawy emerytalnej. Jest w Senacie obecnie.
Projekt przewiduje wejście w życie nie w styczniu, ale 1.10.2017 r.

Projekt nie przewiduje zmiany sposobu wyliczania wysokości świadczenia.
Zatem nie zmieni się to, że :

- im później mama przejdzie na emeryturę tym będzie ona wyższa, bo zmaleje liczba miesięcy przewidywanych statystycznie jej życia na emeryturze. Nawet jakby już nowych składek nie przybywało tj. gdyby nie zarobkowała teraz

- będzie miała wybór przy ustalaniu wysokości emerytury czy ww liczba miesięcy będzie ustalona z tablicy aktualnej w dniu wniosku czy z tablicy aktualnej w 2014 r. gdy prawo nabyła, ale jak rozumiem nie rozwiązała stosunku pracy i na podstawie art. 103a od razu wypłatę wstrzymano.


To, czy 'lepiej' jest kwestią szerszą niż tylko wysokość świadczenia, bo to też kwestia jak długo będzie się ją pobierać.

Jest wyjście pośrednie przecież- jeśli ma dobre stosunki w owej firmie i lubi swoją pracę, może przecież dogadać się w sprawie rozwiązania umowy na min. 1 dzień i nawiązania nowej umowy. Złożyć wniosek o odwieszenie wypłaty emerytury i dalej sobie pracować.

Najnowsze wpisy